Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

США визнали, що в Україні проводились біологічні дослідження

Фейк. В російському медіапросторі тема існування біолабораторій в Україні просувається вже не перший рік. Згідно з повідомленнями російських ЗМІ, США нібито визнали факт проведення біологічних досліджень саме на малозабезпечених українцях та на пацієнтах психіатричних лікарень. Підтвердженням тези стала доповідь начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту зс рф генерал-лейтенанта Ігоря Кирилова, в якій йдеться про підсумки зустрічі держав – учасниць КБТЗ у Женеві.

Найпопулярніші докази звинувачень – це передача пташиного грипу птахами у Європі, дрони з 30-літровими резервуарами, які використовуються для розпилення «біоагентів», збережені Україною колекції у Протичумному науково-дослідному інституті імені Мечникова та фінансування США українських установ та біологічних досліджень.

Однак ці докази є неправдивими:

  • Щодо птахів, вивчення міграцій та кільцювання є міжнародною світовою практикою. Україна нагадала, що рф проводить такі ж самі дослідження разом з Китаєм;
  • Дрони не можуть бути оснащені аерозольною місткістю більш як 20 літрів, про це заявив їх виробник.
  • Колекція штамів зберігається для того, щоб надалі уникнути важких захворювань.
  • Росія була основним партнером програм США «Спільне зменшення загрози» та отримувала вигоду від подібних спільних біологічних досліджень та роботи з біобезпеки протягом багатьох років

Детальніше читайте в дослідженні фактчекерів Gwara Media.

Членство України у НАТО підтримали вже 12 країн

Маніпуляція. Телеграм-канал «РІА-Мелітополь» поширив інформацію про те, що «членство України у НАТО підтримали вже 12 країн. Документ підписали президенти: Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії, Словаччини, Канади, Німеччини, США».

Утім це неправдива інформація. Чітку публічну підтримку вступу України до НАТО наразі озвучили 10 країн із даного списку.

02 жовтня 2022 року на сайті президента Польщі була опублікована спільна заява президентів держав-членів НАТО Центральної та Східної Європи щодо спроб росії незаконно анексувати українські території. Її підтримали президенти 9 країн, а саме: Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії, Словаччини.

Канада, Німеччина та США серед підписантів відсутні.

Зауважимо, що Канада також підтримує вступ України до НАТО. Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі висловилась на підтримку членства України в Північноатлантичному Альянсі.

Що стосується США та Німеччини, то наразі в публічному просторі були озвучені стримані заяви.

Зеленський проголосував про входження днр до складу рф на правах суб’єкта рф

Фейк. В мережі поширюють зображення, на якому Володимир Зеленський нібито підписав «документ» про входження днр до складу рф на правах суб’єкта рф.

Насправді це фотофейк, створений з допомогою програм для обробки зображень.

На оригінальному фото, котре є кадром із відео, розміщеному на сайті президента України, Зеленський демонструє заявку України на вступ у пришвидшеному порядку до НАТО.

Одноразову грошову допомогу родичам загиблих військовослужбовців виплачувати не будуть

Маніпуляція. В чат-бот «Перевірка» надійшло повідомлення про те, що «одноразову грошову допомогу родичам загиблих військовослужбовців виплачувати не будуть».

Це маніпуляція. За словами представника Верховної Ради у Кабінеті Міністрів Тараса Мельничука, урядовці дійсно внесли зміни до постанови КМУ «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168.

Насправді згідно з даними змінами, передбачено, що членам сімей загиблих військовослужбовців, які постійно проживають на території РФ або Республіки Білорусь, або засудженим за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору одноразова грошова допомога не виплачується.

Зауважимо, що тема «скасування виплат одноразової грошової допомоги сім’ям загиблих військовослужбовців» використовується пропагандою рф вже не вперше. 28 серпня 2022 року фактчекери громадської організації «Центр Медіареформи» спростували аналогічний фейк.

путін підписав указ про виключення Лимана зі складу рф

Фейк. У твіттері поширюють нібито указ президента рф про «вихід м.Червоний Лиман зі складу рф», та «святковий салют на аеродромі Бельбек в Криму на честь даної події».

Насправді це проукраїнський фейк, сарказм. 

Окрім того, що наказ вигаданий, в ньому йдеться про місто «Червоний Лиман», якого насправді немає. На території України є село Червоний Лиман, у Барвінківському районі Харківської області. А також, місто Лиман, розташоване у Донецькій області. Вірогідно воно і виступило в основі даної насмішки, оскільки 1 жовтня 2022 року було звільнене ЗСУ від російських окупантів.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.