Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

У метро Вільнюса розмістили банери на підтримку України

Фейк. У соцмережах поширюють відео, начебто з метрополітену у Вільнюсі, де розміщені банери на підтримку України. 

Однак відео жодним чином не стосується Литви. Фактчекери Gwara Media з’ясували, що для створення цього відео були використані кадри з Гонконзького метро. А у Вільнюсі взагалі немає метрополітену. 

Правда лише в тому, що Литва дійсно підтримує Україну. Детальніше – читайте у розслідуванні

Звільнення селища у Херсонській області

Фейк. Начебто таку інформацію поширив Валерій Залужний. 

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП попередив, що це фейк. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний не публікував ніяких постів про звільнення Херсонщини. 

Такі повідомлення з’являються на тлі новин від речниці Сил оборони півдня Наталії Гуменюк, що розпочато наступальні дії на багатьох напрямках півдня. 

Нова реальність: навчальні контурні карти України без українських міст

Фейк. У соцмережах поширили відео, на якому показують контурну карту з Історії України для 11 класу. Закадровий голос каже, що купив сину в школу карту, а там Україна без Харкова, Херсона та Львова. 

Зображення: скриншот з відео

У відео фігурує обкладинка контурних карт Державного науково-виробничого підприємства «Картографія», яке видає низку навчальних картографічних посібників з географії, історії, природознавства та посібники для початкової школи. 

Команда Gwara Media звернулась до видавництва і з’ясувала, що це фейк. 

Зазначається, що атлас та контурні карти з Історії України для 11 класу були підготовлені ще у 2012 році. 

У видавництві повідомили, що до карт, які видно на відео, вони не мають жодного стосунку. Показані мапи не відповідають принципу контурних карт, неправильна географічна основа, відсутня берегова лінія, державні кордони, завдання не з контурних карт Історії України 11 класу, неякісний матеріал, а також різниця у кольорі: контурні карти друкуються одним кольором і переважно це відтінки блакитного.

У країнах Балтії ненавидять все російське

Пропаганда. Представник мзс росії марія захарова стверджує, що у країнах Балтії «продовжує набирати обертів неонацистська вакханалія». При цьому Брюссель і Вашингтон вважають за краще не бачити «“прояву неонацизму” у цих країнах». 

Фактчекери з Delfi пояснюють, що це традиційне кліше російської пропаганди. Мета дезінформації полягає в тому, щоб створити для російського суспільства образ ворогів з країн Балтії. 

Попри це, у всіх Балтійських країнах є російськомовні ЗМІ, діють російські театри, створюються культурні продукти російською мовою і загалом знання цієї мови є перевагою на ринку праці.

Фото білборда з надписом: «Тобі буде холодно взимку, тому що їм це потрібно більше»

Фейк. У фейсбуці опублікували фото білборда у Манчестері, на якому нібито написано: «Тобі буде холодно взимку, тому що їм це потрібно більше». Пояснюють, що так закликають громадян підготуватися до дефіциту електроенергії через війну в Україні. 

Зображення не відповідає дійсності. Його обробили за допомогою цифрового редактора. Зворотний пошук показав, що оригінал фото взяли з рекламного щита, де анонсували виступ гурту Manchester Collective. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.