Раніше ми неодноразово спростовували новини про фейкові обкладинки, поширені російськими пропагандистськими каналами. Проте нові витвори фейкоробів не змусили довго чекати.
Що сталося?
1 грудня у телеграм-каналі «Первый Харьковский» поширили обкладинку спеціального видання французького сатиричного журналу Charlie Hebdo, де карикатурно зображено Папу Римського. Він щипає дитину за сідницю та промовляє наступні слова: «Тримайте своїх дітей подалі від цих жорстоких та небезпечних бурятів».
«Французькі карикатуристи знову цілять у яблучко», — пишуть фейкороби. Проте, ця обкладинка є несправжньою. Розберемо детальніше, як створюють такі фейки та чому вони популярні у російському інфопросторі.
Аналіз обкладинки
Основними елементами, що вказують на неправдивість зображення, є порядковий номер видання, штрих-код та дата виходу журналу.
Насамперед ми перевірили наявність цього випуску на офіційному сайті Charlie Hebdo. Останній випуск вийшов 30 листопада під номером 1584. Це підтверджує, що на сайті вже розміщено випуски за 30 листопада. Оскільки наданого пропагандистами серед них немає, це свідчить про фейк.
Раніше ми вже розбирали маніпуляції зі штрих-кодом на сфабрикованих обкладинках.
Тоді нам вдалось з’ясувати, що всі планові випуски маркуються L14057, а всі спеціальні L17148. Фальшивий випуск і тоді, й зараз вийшов з кодом L17158, що, ймовірно, є поєднанням обох кодів.
Окрім цих підтверджень, нам вдалось знайти на обкладинці ознаки фоторедагування.
Отож, новина про те, що у французькому сатиричному журналі Charlie Hebdo опублікували спеціальний випуск з такою обкладинкою, — фейк. Карикатура є черговим продуктом російської пропаганди.
Чому Папа?
Інфоприводом для цієї обкладинки стало інтерв’ю Папи Франциска від 22 листопада 2022 р. представникам America Media. На питання про його позицію щодо війни в Україні він відповів:
«Коли я говорю про Україну, я говорю про закатований народ. Якщо є люди-мученики, то є хтось, хто їх мучить. Коли я говорю про Україну, я говорю про жорстокість, адже маю багато інформації про жорстокість військ, які вторгаються. Взагалі, найжорстокішими є, мабуть, ті, хто з Росії, але не з російської традиції, наприклад, чеченці, буряти тощо. Безумовно, той, хто здійснює вторгнення, – це російська держава. Це дуже зрозуміло. Іноді намагаюся не конкретизувати, щоб не образити, а радше засуджувати взагалі, хоча добре відомо, кого я засуджую. Не обов’язково вказувати ім’я та прізвище».
На слова Понтифіка однією з перших в Росії відреагувала директорка Департаменту інформації та преси Міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова:
«Це вже навіть не русофобія, це звернення не знаю якого рівня. Згадайте, у 90-і роки – на початку двотисячних нам говорили рівно протилежне, що це росіяни, слов’яни катують народи Кавказу, а тепер нам говорять, що це народи Кавказу мучать росіян. Це ж треба бути збоченцем істини».
Зі свого боку глава Бурятії Олексій Циденов сказав, що «воїни з Бурятії з честю виконують свій обов’язок і є прикладом кращих традицій російської армії».
Глава чеченських бойовиків заявив, що Папа Франциск «став жертвою пропаганди й наполегливості іноземних ЗМІ». У своєму Telegram він написав, що міг би нагадати главі Ватикану про жорстокість інквізиції та хрестові походи, або ж згадати про жорстокі кадри розстрілу російських солдатів. Але натомість відреагував такими словами:
«Так, ми з рівністю ставимося до захисту нашої Батьківщини, релігії, народу. Ми закликаємо ворога здатися, а наших громадян стати на захист. Хіба це жорстокість?»
Його коментар особливо цікавий тим, що Україна жодного разу не нападали ані на РФ, ані на Чечню, тобто яку саме Батьківщину захищає на території незалежної держави України російська армія — геть не зрозуміло.
Довідка
Лише протягом минулого місяця нам вдалось знайти 6 фейкових обкладинок різних журналів та газет, поширених пропагандистами, що були створені з наміром дискредитувати Україну.
Спростування кожного фейку можна переглянути у рубриці Фейкотня.
Для створення обкладинок обирались відомі сатиричні видання Charlie Hebdo, El jueves, Titanic, Ананда Вікатан та інші.
Ці фейкові номери ширяться переважно російським інфопростором. За зворотнім пошуком ми перевірили ресурси, що публікували наведену обкладинку.
Майже всі сторінки, що поширювали такий контент, мають російський домен. Це вказує на те, що основною аудиторією, на яку спрямовані подібні матеріали, є росіяни. Саме для них присутність впізнаваних наративів у закордоних виданнях підвищуює рівень довіри до наративів. Конкретно в цьому випадку — бачимо «відбілювання» репутації воєнних злочинців російської армії. Подібні фейки мають сформувати у читачів уявлення, нібито так «насправді» вважають й інші країни. Ці вкиди сприяють зменшенню соціальної напруги всередині РФ, що зараз вкрай потрібно кремлівському режиму.
Тим не менш, вчинені російською армією злочини не можуть бути виправданими. Представниця генсека ООН з питань сексуального насильства у конфліктах Праміла Паттен заявила, що зґвалтування та сексуальне насильство є частиною «воєнної стратегії» Росії у війні проти України, повідомляє «Голос Америки».
На території Україні вже зафіксована велика кількість сексуальних злочинів, вчинених окупантами незалежно від їхньої національності. Так, у квітні BBC повідомляли про звірства військових на Київщині, а Служба безпеки в листопаді — про згвалтування дитини на Луганщині. Що підтверджує системність злочинів незалежно від підрозділу, який дислокується в тому чи іншому регіоні.
Зауважимо: такі злочини не мають строку давності та національного забарвлення. Україна працює нам тим, щоб всіх винних притягнули до відповідальності.
Висновок
Вже понад 9 місяців Росія активно веде інформаційну війну. Проте, якщо раніше головною аудиторією дезінформації були українці, зараз матеріали все частіше публікують для підтримки настроїв усередині країни. Це означає, крім іншого, що у інформаційній війні РФ не досягла бажаних результатів.
Аби не піддаватися впливу російської пропаганди, надсилайте новини, які викликають у вас сумніви, у фактчек-бот «Перевірка». Там ми намагаємося якомога повніше дати відповідь на питання, що вас хвилюють.
Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Юліана Топольник