Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Кров для бійців ЗСУ здають навіть школярі

Фейк. Інформацію про те, що в одній зі шкіл Черкаської області з’явилося оголошення про збір крові в учнів поширювали ще 2 грудня пропагандистські ТГ-канали. Допис містить фото з розкладом приймання крові для учнів 6-12 класів у кабінеті медсестри. 

Проте, насправді це фейк. 

По-перше, рішення про запровадження 12-річного навчання було прийнято у 2017 році і стосувалося дітей, які йдуть до першого класу у 2018 навчальному році (255 народних депутатів України у другому читанні підтримали новий Закон «Про освіту». Голосування відбулося 5 вересня 2017 року у Верховній Раді України). Тобто це означає, що вперше 12 клас в українських школах з’явиться лише у 2029/2030 навчальному році. 

Також, тут варто зазначити, що донором в Україні може бути дієздатна особа, яка досягла 18-річного віку та вага якої не нижче 50 кг. Тобто, відповідно до вимог законодавства України, школярі не можуть стати донорами крові.

Що більше, дане фото було опубліковане лише в пропагандистських каналах та російських ЗМІ.

Президент України Володимир Зеленський підписує санкції проти православних священиків.

Фейк. 2 грудня в телеграм-каналі Іллі Киви опублікували світлину де начебто Володимир Зеленський підписує санкції проти православних священиків.

Проте, така інформація не відповідає дійсності.

Насправді дане фото було опубліковане на сторінці Офісу Президента у Facebook ще 23 січня 2020 року. Саме у цей день Президент України Володимир Зеленський відвідав Стіну плачу, де долучився до молитви за мир в Україні. 

Також на іншій світлині, яку опублікували на сайті Президента можна помітити, що Президент не підписує жодних документів. На фото Володимир Зеленський залишає запис у книзі для почесних гостей.

Обличчя Володимира Зеленського прикрашає вбиральню ТЦ в Одесі

Фейк.Телеграм-канал «Украинский навоз» 3-го грудня опублікував допис з фотографією  нібито з вбиральні, що знаходиться в одному з одеських ТЦ.

Проте, ми перевірили дане фото за допомогою сервісу для перевірки достовірності фотографії Forensics

Так, за допомогою методу ELA (error level analysis – аналіз рівня помилок) ми виявили, що дане фото підлягало обробці, а саме обличчя Президента були додані за допомогою редактора.


ЗСУ клонують військових

Фейк. 3-го грудня у російському видавництві «LENTA.RU» вийшла стаття в якій розповідається про те, що за даними розвідки ЛНР українські військові швидко поповнюють свої втрати на фронті, ніби їх клонують. 

«Серед особового складу противника дуже великі втрати. І таке відчуття, що їх завозять туди пачками, ніби їх десь клонують», – сказав розвідник спецназу.

Проте, така інформація є фейком.

По-перше, в Україні діє закон «Про заборону репродуктивного клонування людини». Закон вводить заборону репродуктивного клонування людини в Україні виходячи з принципів поваги до людини, визнання цінності особистості, необхідності захисту прав і свобод людини та враховуючи недостатню дослідженість біологічних та соціальних наслідків клонування людини.

Також, варто зазначити, що створити клона повноцінної дорослої людини майже нереально, як говорять науковці. Професор права та генетики у Стенфордському університеті (США) Хенк Грілі у листі для Live Science  ще у травні 2022 року дав відповіді на найпоширеніші  запитання про клонування.

Так, професор зазначає: «Люди – це набагато більше, ніж просто продукт їхньої ДНК. Якщо відтворити генетичний матеріал людини можливо, то з точністю відтворити середовище її проживання, створити ідентичне виховання або змусити двох людей пережити однаковий життєвий досвід – майже нереально».

Науковець Хенк Грілі вважає, що однією із ключових проблем клонування людини є те, що замість клону вийде повноцінна людина, окрема особистість із власними думками та переконаннями. 

Тобто, створити клона людини важко навіть в теорії. Наукова спільнота переконана, що якщо навіть створити клона і можливо, то така людина не зможе повноцінно існувати. Та нам звісно приємно усвідомлювати, що від фейків роспропаганда перейшла вже до відвертих казок. Та з нетерпінням чекаємо, на нову «інсайдерську» інформацію, що нам «допомагають ще й прибульці». Пишаємося нашими ЗСУ. Слава Україні!

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.