Чи справді на німецькому телебаченні змінили мапу України — дізнавалися фактчекери з Gwara Media.

Що сталося?

До нашого @perevir_bot 12 жовтня надійшов запит із проханням перевірити зображення, що з’явилося в ефірі нібито німецького телеканалу ZDF. «Скрін телепрограми» одразу підхопили Telegram-канали, з риторикою, що в Німеччині «знають більше». Фактчекери з Gwara Media перевірили, чи реальний цей скрін і в якому контексті виходила, якщо виходила, ця ТБ-програма.

Аналіз

Зі світлини, що надійшла нам на перевірку, одразу видно: знята програма “Heute Journal”. Ця телепрограма виходить щовечора і висвітлює основні політичні, економічні, спортивні та культурні події світу, що є актуальними протягом дня.

Спершу розберемо саму світлину. 

Перше, що привертає увагу — це мапа України без окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також АР Крим. Схожі мапи часто використовує російська пропаганда у своїх ЗМІ для маніпуляцій щодо територіальної цілісності України. Приклад — фейк із кордонами України на контурних картах 11 класу (спростування ви можете знайти на сайті Gwara Media). 

Проте телеканал ZDF у своїх програмах показує чинну карту України та підтримує територіальну цілісність нашої держави. Нижче — інший кадр з їхнього ефіру.

Порівнюючи мапу з так званого «скріну» й іншу, що використовує ZDF, можна помітити невідповідність у написанні назв міст. А саме: зверніть увагу на написання міста Львів. Німецькою мовою назва міста звучить як Лемберг (Lemberg), інколи, слідуючи правилам транслітерації, використовують також “Lwiw”. Проте аж ніяк не Lviv, як це зроблено на «скріні».

Щодо інших міст, то відповідно до офіційної транслітерації місто Хмельницький пишеться німецькою “Chmelnyzkyj”, а у написання міст Житомир та Рівне використовується їхні історичні назви. 

Наступна цікава деталь — це відсутність лінії екрану на зображенні (виділено червоним на фото №3). Можна помітити, як зверху на світлині ще видно лінію, а потім вона обривається на зображенні з мапою. Ця деталь присутня завжди при ілюструванні новин у програмі (фото №2). Як побудовані екрани у студії програми “Heute Journal” можна побачити, якщо подивитися на студію з іншого ракурсу (фото №1).

Такий аналіз зображень доводить: «скрін», отриманий нами для перевірки, — фейк.

Фото №1
Фото №2
Фото №3

Окрім цього, ми вирішили також знайти випуск телепрограми, що використаний для фотоколажу. На фейковому фото зображені міста з відсутнім електро- та водопостачанням, тож етер передачі мав вийти після 10 жовтня 2022 року.

Так, ми переглянули випуски програми за 10-11 жовтня. 

І справді, у випуску від 10 жовтня одяг Ганни Циммерман збігається з тим, що бачимо на надісланому фото. Ми перевірили й інші випуски з Ганною Циммерман та не знайшли кадри з ведучою в цьому ж одязі. Таким чином, ми ідентифікували випуск ТБ-програми, який використали.

Переглянувши його, ми, звісно, не знайшли кадру з «новими кордонами» України. Натомісь знайшли, що насправді було позаду ведучої на екрані — дивіться нижче:

Висновки

Скрін з «новою мапою України» у програмі ZDF є фейком. Російська пропаганда часто використовує іноземні ЗМІ для маніпуляцій, адже їхні бренди викликають довіру читачів.

Україна — єдина і неподільна країна, а її кордони з 1991 року залишаються загальновизнаними у світі.

Довіряйте тільки офіційним джерелам, не давайте керувати вашою увагою та у разі виникнення сумнівів — надсилайте новини нам у @perevir_bot.

Над текстом працювала  Даша Коваленко