Насправді, такої контурної карти та завдань до неї, які показані на відео, не існує. Це підробка. Gwara Media порівняла їх з оригіналом та звернулась до видавництва, що випускає контурні карти з історії України.

Що сталося?

Мережею поширюють відео, де «батько» переймається «новими» контурними картами та «новою українською реальністю».


Окрім відео, телеграм-каналами шириться фото самої карти, з тим самим обґрунтуванням, як і в дописі до відео.

Чи дійсно змінені контурні карти з історії України на навчальний рік 2022/2023 — досліджували фактчекери з Gwara Media.

Аналіз

Візуальний аналіз. Ми порівняли карту з відео з контурною картою історії України за 11 клас від 2020 року, яка мала напис «Рекомендовано МОН».

Примірник карти, що тримає чоловік, має:

  • інше забарвлення. Колір обкладинки більш насичено синій, немає чітких ліній об’єктів. Деякі об’єкти, такі як собор на задньому фоні, чи хрест внизу справа, майже неможливо впізнати;
  • відсутність чіткого логотипа «ІСТОРІЯ» у верхній частині обкладинки. Там є схожий елемент, проте складається враження, що його «замилено» або стерто;

  • логотип компанії «Картографія», що розташований внизу посередині, обрізано й відсутні посилання на сайт;

  • на сторінках контурної карти з відео, відсутні назви сторінок, на відміну від чинної контурної карти Державного науково-виробничого підприємства «Картографія».

На відео чоловік відкрив карту посередині, це можна помітити через скоби, що скріплюють видання.

Всього контурна карта містить 14 сторінок разом з обкладинкою. Тож всередині будуть сторінки 6-7. На цих шпальтах оригінальної контурної карти знаходяться:

  • сторінка 6 – «Відновлення незалежності України 1985-1991»,
  • сторінка  7 – «Розпад Радянського Союзу й утворення нових незалежних держав (1964-1985 роки)». 

Ці сторінки мають наступний вигляд:

Тобто, маємо абсолютну розбіжність щодо вигляду, змісту та завдань до уроку.

На 9 сторінці ми знайшли завдання, схоже за обсягом та виглядом на те, що є на відео, проте сама контурна карта розташована знизу, а не зверху і, звісно, має геть інший вигляд, включно з кордонами України.

Також на карті з відеоролика відсутні лінії для умовних позначень та відомості про масштаб, які є обов’язковими для контурних карт.

Обкладинка контурних карт випускається Державним науково-виробничим підприємством «Картографія», яке видає низку навчальних картографічних посібників з географії, історії, природознавства та посібники для початкової школи. 

На підтвердження нашого візуального аналізу ми звернулися безпосередньо до виробника й отримали відповідь: атлас та контурні карти з історії України для 11 класу видавництво підготувало ще у 2012 році. Кожного року контурні карти перевидаються з певними коректурними правками або з урахуванням змін у навчальній програмі, а один раз на 5 років подаються до ІМЗО (зараз Інститут модернізації змісту освіти) для отримання відповідного розгляду і схвалення предметної комісії та отримання грифу МОН. Розглянуті контурні карти пройшли апробацію в навчальних закладах.

«Надіслані Вами фото та відео нами ретельно досліджені. У відео фігурує обкладинка контурних карт нашого видавництва і внутрішня частина, на якій показано дві карти. До цих карт наше видавництво не має жодного стосунку, адже вони не відповідають принципу контурних карт і мають примітивну основу. Географічна основа цих карт не відповідає жодній географічній основі (кордони, гідрографія, пунсони тощо) з контурних карт з історії України для 11 класу. Контурні карти друкуються одним кольором і переважно це відтінки блакитного», – зазначили у видавництві.

Ті завдання, які можна частково прочитати, не з контурних карт історія України 11 класу. На картах відсутня берегова лінія, державні кордони тощо.

«Навіть якщо уважно глянути на обкладинку з матеріалу на відео, то видно, що обкладинка поганої якості (мабуть, погано відсканована), на ній обрізаний наш логотип з посиланням на сайт підприємства. Також лише 2020 року ми давали на обкладинках контурних карт плашку Рекомендовано МОН, тобто обкладинка 2020 року».

Тобто на представлених фото та відео матеріалах контурні карти з Історії України для 11 класу є підробкою, це не контурні карти ДНВП «Картографія», а провокація антиукраїнських сил.

Виробник також надіслав нам макет друку обкладинки контурних карт з історії України для 11 класу від ДНВП «Картографії» для порівняння матеріалів.

Висновок

Відео та фото зі зміненими кордонами на контурних картах є фейком. Україна — єдина і неподільна країна, її кордони 1991 року залишаються загальновизнаними у світі.

Над матеріалом працювала Юліана Топольник.