«Слава Україні!» – як з’явилось найвідоміше українське гасло?

Вероніка Полякова - 18 Жовтня 2022 | 14:54
гасло Слава Україні! Смерть ворогам!

Сьогодні гасло «Слава Україні» несе в собі потужний вайб боротьби з російською агресією та імперіалістичними амбіціями країни-терориста. Та чи знаєте ви, кому ця фраза належать і де вперше почала використовуватись? Розповідає Gwara Media.

Як з’явилося гасло

Гасло народилося саме в Харкові. Спочатку повне гасло звучало так: «Слава Україні» — «По всій землі Слава!», і використовували його харківські студенти ще наприкінці XIX століття. Перша згадка помічена у модерній українській політичній партії — Революційна українська партія (РУП). Виявляється, так пізнавались між собою ті, хто працював тоді на благо української справи.

Основоположники РУП
Основоположники РУП, студенти Харківського Технологічного інституту (тепер – НТУ «Харківський політехнічний інститут»)

Ще один цікавий історичний факт. У вересні 1916 року в Детройті (США) робітнича українська діаспора влаштувала великий збір однодумців, де зібралось 1200 людей. Вони розгорнули національний прапор і вигукували «Слава Україні! Хай живе Україна!».

Революція 1917 року

У 1917 році в Києві розгорнулась Українська революція. На мітингах у різних регіонам на гасло «Хай живе автономія України!» відповідали «Слава! Слава Україні!». 

Під час Радянсько-української війни з цим гаслом ішли на фронт.

Гасло «Слава Україні!» в «Нова рада»
Газета «Нова рада». Інформація про збори, 15 березня 1917 року в с. Діївка (тепер мікрорайон м. Дніпро)

Взагалі фраза була популярною у різних середовищах. Чорні козаки УНР віталися «Слава Україні!» — «Козакам Слава!». Представники самопроголошеної республіки на території сучасної Черкаської області, так звані «холодноярівці», казали «Слава Україні!» — «Україні Слава!». У 1920 році вітання «Слава Україні!» також було офіційно затверджено в Армії УНР.

1917, «Слава Україні!» — «Україні Слава!»
У 1917 році українці з царських гвардійських полків проводили озброєні демонстрації під синьо-жовтими прапорами у столиці Росії.

Сучасні «Слава Україні!» — «Героям Слава!»

Фразу, яку ми всі знаємо сьогодні, вигадали у «Легії українських націоналістів» у другій половині ХХ століття. Тільки згодом гасло почали використовувати у бандерівській групі «Організації українських націоналістів» – ОУН (Б). Найбільш резонансною «Слава Україні! Героям Слава!» стала у 1930-х роках. Коли під час Львівського і Варшавського процесу її вигукували, люди отримували покарання. Проте яке саме – не зазначається. Офіційно затвердили це гасло оунівці у 1941 році, однак радянська влада заборонила його використовувати, намагаючись придушити повстанський рух в Україні.  

«Слава нації! Смерть ворогам!» та «Україна понад усе!»

Це доповнення з’явилося під час відродження гасла наприкінці  80-х на — початку 90-х років ХХ століття. Таку кінцівку вигадали під час протестів за незалежність України на Галичині, Закарпатті й у Києві, куди з’їжджалися з усієї України.

Гасло сьогодні

Зараз у більшості з нас це гасло асоціюється з кількома історичними подіями вже новітньої історії України: 

  • Помаранчевою революцією 2004 року;
  • Революцією гідності 2013–2014 років;
  • АТО на сході країни.

Ну а тепер ще й з повномасштабної війною, яку розв’язала проти незалежної України авторитарна путінська Росія.

У 2020 році Парламент офіційно затвердив «Слава Україні!» як вітання у ЗСУ та Національній поліції. Тож, цей народний вислів має багату історію і маркує боротьбу українців за незалежність протягом століть. Саме в цих гаслах ми несемо пам’ять давніх подій, які сформували нашу державу.

slava ukraini, картинка слава Україні
Постер від благодійної ініціативи Saint Javelin

Читайте також наш матеріал Книги про війну українською мовою: що почитати.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.