Сьогодні гасло «Слава Україні» несе в собі потужний вайб боротьби з російською агресією та імперіалістичними амбіціями країни-терориста. Та чи знаєте ви, кому ця фраза належать і де вперше почала використовуватись? Розповідає Gwara Media.

Зародження

Гасло народилося саме в Харкові. Спочатку повне гасло звучало так: «Слава Україні» — «По всій землі Слава!», і використовували його харківські студенти ще наприкінці XIX століття. Перша згадка помічена у модерній українській політичній партії — Революційна українська партія (РУП). Виявляється, так пізнавались між собою ті, хто працював тоді на благо української справи.

Основоположники РУП
Основоположники РУП, студенти Харківського Технологічного інституту (тепер – НТУ «Харківський політехнічний інститут»)

Ще один цікавий історичний факт. У вересні 1916 року в Детройті (США) робітнича українська діаспора влаштувала великий збір однодумців, де зібралось 1200 людей. Вони розгорнули національний прапор і вигукували «Слава Україні! Хай живе Україна!».

Революція 1917 року

У 1917 році в Києві розгорнулась Українська революція. На мітингах у різних регіонам на гасло «Хай живе автономія України!» відповідали «Слава! Слава Україні!». 

Під час Радянсько-української війни з цим гаслом ішли на фронт.

Гасло «Слава Україні!» в «Нова рада»
Газета «Нова рада». Інформація про збори, 15 березня 1917 року в с. Діївка (тепер мікрорайон м. Дніпро)

Взагалі фраза була популярною у різних середовищах. Чорні козаки УНР віталися «Слава Україні!» — «Козакам Слава!». Представники самопроголошеної республіки на території сучасної Черкаської області, так звані «холодноярівці», казали «Слава Україні!» — «Україні Слава!». У 1920 році вітання «Слава Україні!» також було офіційно затверджено в Армії УНР.

1917, «Слава Україні!» — «Україні Слава!»
У 1917 році українці з царських гвардійських полків проводили озброєні демонстрації під синьо-жовтими прапорами у столиці Росії.

Сучасні «Слава Україні!» — «Героям Слава!»

Фразу, яку ми всі знаємо сьогодні, вигадали у «Легії українських націоналістів» у другій половині ХХ століття. Тільки згодом гасло почали використовувати у бандерівській групі «Організації українських націоналістів» – ОУН (Б). Найбільш резонансною «Слава Україні! Героям Слава!» стала у 1930-х роках. Коли під час Львівського і Варшавського процесу її вигукували, люди отримували покарання. Проте яке саме – не зазначається. Офіційно затвердили це гасло оунівці у 1941 році, однак радянська влада заборонила його використовувати, намагаючись придушити повстанський рух в Україні.  

«Слава нації! Смерть ворогам!» та «Україна понад усе!»

Це доповнення з’явилося під час відродження гасла наприкінці  80-х на — початку 90-х років ХХ століття. Таку кінцівку вигадали під час протестів за незалежність України на Галичині, Закарпатті й у Києві, куди з’їжджалися з усієї України.

Гасло сьогодні

Зараз у більшості з нас це гасло асоціюється з кількома історичними подіями вже новітньої історії України: 

  • Помаранчевою революцією 2004 року;
  • Революцією гідності 2013–2014 років;
  • АТО на сході країни.

Ну а тепер ще й з повномасштабної війною, яку розв’язала проти незалежної України авторитарна путінська Росія.

У 2020 році Парламент офіційно затвердив «Слава Україні!» як вітання у ЗСУ та Національній поліції. Тож, цей народний вислів має багату історію і маркує боротьбу українців за незалежність протягом століть. Саме в цих гаслах ми несемо пам’ять давніх подій, які сформували нашу державу.

slava ukraini, слава Україні
Постер від благодійної ініціативи Saint Javelin

Читайте також наш матеріал Книги про війну українською мовою: що почитати.