Від початку повномасштабного вторгнення ми проаналізували величезну кількість кейсів російської дезінформації й змогли умовно поділити їх на різні тематичні групи. Тематика однієї з надпотужних груп — просування ідеї побутового нацизму у житті пересічних українців. Розповідаємо про черговий фейк, що просуває цей наратив.

Що сталося? 

В мережі поширили інформацію про те, що у Львівській клініці репродукції людини нібито є можливість обрати собі за донора одного із захисників «Азовсталі», аби «відродити націю». Зокрема, поширюється скриншот з рекламою клініки, що, за словами каналу, надає подібні послуги.

Важливо відзначити: географія цього фейку вийшла далеко за межі російського інфополя. Допис можна зустріти і в англомовному Twitter, щоправда людей, які довіряють цій інформації, не надто багато.

Аналіз

Аби перевірити новину, ми насамперед знайшли офіційну сторінку клініки у соціальних мережах. Тут важливо додати: справжня сторінка клініки має іншу назву, а саме «Клініка Альтернатива».

Фейкове ж оголошення «опубліковане» від іншого користувача — «Клініка репродукції людини «Альтернатива».

На справжній сторінці «Клініки Альтернатива» ми не знайшли подібного оголошення. Також ми перевірили інформацію про рекламу клініки у бібліотеці Facebook і виявилось, що клініка не розміщувала жодної реклами за допомогою цієї соціальної мережі.

Наостанок, ми звернулись до справжньої клініки з проханням прокоментувати оголошення про «відродження нації». 

Нам відповіли, що медзаклад не тільки не публікував, але й не проводив жодної подібної кампанії.

У відповіді на наш запит у клініці також вказали, що їхній сайт намагались зламати в той самий час, коли мережею ширилася фейкова реклама. Як припускають представники клініки, це хотіли зробити для того, щоб розмістити фейкове оголошення ще й на офіційній сторінці медичного закладу.

Висновок

Подібні фейки підтверджують, що антиукраїнська пропаганда є не лише «забаганкою» окремих осіб, а й цілісним наративом, націленим на дискредитацію Україну та її народ у світі.

Поширення подібних «новин» мають на меті «довести» присутність нацистської ідеології у всіх сферах життя пересічних українців. Та при аналізі такі «новини» виявляються дезінформацією.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

Над матеріалом працювали: Даша Коваленко, Алєся Ященко