Останнім часом більша частина фейків, що надходять до @perevir_bot , пов’язані з мобілізацією в Україні. Для російської пропаганди це стало темою номер один, що активно поширюється. Так, вони вже «мобілізували» українських дітей, посадовців та собак. Цього разу мережею шириться новина про інвалідні візки, що «рятують від мобілізації». Ми не змогли пройти повз такий абсурдний фейк, тож вирішили розібрати і його.

Що сталося?

Володимир Рогов, який «призначений» російськими окупантами гауляйтером на тимчасово окупованій території Запорізької області, оприлюднив на своїй Telegram-сторінці наступний допис:

Скриншот з каналу Володимира Рогова

У дописі зазначається, що магазин медтехніки рекламує інвалідні візки як можливість уникнути мобілізації.

«Якщо ви на інвалідному візку, то ніхто не вручить вам повістку! Зеленський не отримує ще одного двохсотого», — йдеться у пості.

Чи дійсно Med-Magazine.ua має відношення до такої реклами, і чи дійсно така реклама існувала — досліджували фактчекери Gwara Media.

Аналіз

Почнемо з того, що стилістика, яку використовує для своїх постів справжній Med-Magazine.ua, має зелені кольори. А рекламний пост зі сторінки Рогова використовує рожевий — це не відповідає айдентиці Med-Magazine.ua.

Наступним кроком звертаємо увагу: в оголошенні з проросійського каналу зазначено «Ми знов відкриті».

Це виглядає дивно, зважаючи на те, що магазини не зачинялися, а працювали навіть у свята та майже в усіх великих містах України.

Також ми помітили: скрин з поста Рогова оформлений як рекламний пост у Facebook. За допомогою фейсбук-аналітики ми побачили, що у січні Med-Magazine взагалі не запускав рекламні кампанії, а єдина рекламна кампанія, яка була запущена 6 лютого, ніяк не пов’язана не тільки з інвалідними візками, але й з мобілізацією в принципі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Щодо будь-яких рекламних кампаній у Facebook діє регламент, за яким обов‘язково маркувати категорію товарів або послуг, що рекламуються.

Так, пост з рекламою інвалідного візка належить до категорії: соціальні питання, вибори або політика. Отже, рекламодавець повинен був вказувати це інакше: за політикою Facebook, таку рекламу не буде запущено.

Пости цієї категорії мають відображення у вигляді підпису: «Оплачено: рекламодавець з України». Як бачимо, пост з інвалідними візками подібного підпису не має.

Колаж Gwara Media

До того ж, компанія Med-Magazine.ua доволі швидко відреагувала на фейкове повідомлення у соцмережах та виклала на своїй офіційній сторінці допис, де спростувала існування подібної реклами.

Скриншот з Fb-сторінки Med-Magazin.ua

Наостанок, ми помітили, що для створення фейку російські пропагандисти скористалися іноземними фотостоками. Мабуть, «якісні вітчизняні» не згодилися для пошуку веселих людей у візках.

Колаж Gwara Media

Висновок

Російські пропагандисти вкотре намагаються експлуатувати тему мобілізації, та припускаються такої кількості помилок, що доводити фейковість новин стає дедалі простіше.

Тим більше, сама по собі наявність інвалідного візка, так само як і його купівля чи продаж, не є приводом для звільнення від мобілізації. Згідно із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізації не підлягають визнані в установленому порядку особи з інвалідністю.

Тож, вкотре наголошуємо: довіряйте лише перевіреній інформації, а якщо маєте сумніви — надсилайте запити до нас у @perevir_bot .

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Над матеріалом працювала: Юліана Топольник
Консультація щодо стандартів спільноти Facebook: Ярослав Устіч