Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
31.07.2023
Фейк. В Україні планують мобілізувати 80% чоловіків
З 29 липня в медіапросторі почали з’являтися новини, що представники обласних ТЦК заявили про примусову мобілізацію 80% чоловіків. Їх розповсюджували канали з великою аудиторією «Труха Украина» та «Адвокат права». У практично ідентичних повідомленнях зазначається, що призивають усіх придатних та частково придатних чоловіків. Автори вказують: добровільно у військкомат приходять лише 20% призовників та половина контрактників. Проте зазначено, що якщо людина має право на відстрочку, то повістка йому буде вручена тільки для уточнення даних.
Зауважимо, що такі ж повідомлення відразу почали з’являтись в російських Telegram-каналах. Російські пропагандисти додали нові деталі, зв’язавши новину з «провалом» контрнаступу.
Чи розпочався насправді новий етап «тотальної» мобілізації — читайте у матеріалі.
02.08.2023
Фейк. Елайджа Вуд закликав Зеленського лікуватися від наркоманії та нова обкладинка «Ананда Вікатан»
Проросійський Telegram-канал «UKR LEAKS» поширив зображення нібито нової обкладинки індійського видання «Ананда Вікатан». На ній зображений персонаж, схожий на Президента Володимира Зеленського, якого наздоганяє герой фільму «Володар перснів».
«Жоден перстень не зможе приховати очевидну правду», — зазначено в описі обкладинки.
Окрім того, пропагандисти зазначають, що раніше актор Елайджа Вуд, який зіграв головну роль у фільмі «Володар перснів» та зображений на карикатурі, опублікував відеозвернення до Президента України.
«Раніше актор Елайджа Вуд публічно порадив Зеленському лікуватися від наркоманії та алкоголізму. І навіть дав адресу клініки», — пише Telegram-канал «UKR LEAKS».
Чому обрані такі персонажі та чи існує така обкладинка, читайте в нашому дослідженні.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
03.08.2023
Фейк. В Україні прибирають патріотичні гасла за вказівкою поляків
25 липня 2023 Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» повідомив, що в Сумській області на одній з будівель зник банер. На ньому було зображено український прапор та гасло «Слава Україні! Героям Слава!». Такі зміни «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» пояснює тим, що нібито в межах домовленостей між Україною та Польщею в Україні мають бути прибрані гасла, які пов’язані з бандерівським рухом. Сам текст повідомлення дослівно звучить так:
«Слава Польщі! Смерть Бандері: в Україні продовжують виконувати вказівки поляків. На Сумщині звернули увагу, що за вказівкою з “центру” почали зникати бандерівські гасла “Слава Україні, героям слава“. Вочевидь ця ініціатива реалізується в рамках чинних домовленостей між Варшавою та Києвом щодо дебандеризації України, яка необхідна для “м’якої унії“».
Через декілька годин після публікації в «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» цей допис поширив Telegram-канал з великою аудиторією «Украина.ру» з посиланням на першоджерело.
Що ж насправді сталося — читайте в нашому матеріалі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
03.08.2023
Фейк. Турецький журнал Le Man висміює грузинських активістів
Російський пропагандист Володимир Соловйов у своєму Telegram-каналі «СОЛОВЬЁВ» поширив нібито нову обкладинку турецького видання Le Man. На ній зображені грузинські активісти, що протестують проти російського круїзного лайнера в Батумі. Обкладинка супроводжується текстом:
«Грузинські аніматори відбирають у турків монополію на розваги російських туристів».
Допис зібрав понад 200 тисяч переглядів.
Ця обкладинка нібито присвячена мітингу проти прибуття круїзного лайнера з російськими туристами, що 31 липня відбувся в Грузії. Яких помилок припустилася фейкороби цього разу – читайте в нашій статті.
03.08.2023
Маніпуляція. МЗС України вимагає мобілізувати до лав ЗСУ росіян, що перебувають в ЄС
Telegram-канал «Укропский фреш» поширив новину стосовно мобілізації росіян до лав ЗСУ. У дописі вказано, що заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова повідомила: росіяни мають право на європейський притулок лише після річної служби в лавах української армії.
За доказ правдивості своїх слів у дописі наводять пряму мову Еміне Джапарової.
«У той час, коли руйнуються українські міста, Європа збирається приймати у себе росіян і надавати їм права та свободи. Але немає значення, хто ця людина. Важливо, що вона є носієм цього “русского миру”, адже протягом довгих років підтримувала той режим, при якому жила», — наводять слова заступниці міністра МЗС в публікації.
У дописі автори Telegram-каналу пояснюють, що такі вимоги Міністерства закордонних справ України — це реакція на звернення депутатів Європарламенту до лідерів ЄС з вимогою взяти на себе більше зобов’язань щодо захисту російських дезертирів.
«У листі, направленому голові Ради ЄС Шарлю Мішелю, голові Комісії ЄС Урсулі фон дер Ляйєн та голові зовнішньополітичного відомства ЄС Жозепу Боррелю, стверджується, що “борг Європейського союзу та його держав-членів — захищати російських дезертирів і надавати їм притулок”», – йдеться у дописі.
Що сталось насправді — читайте в нашому матеріалі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
04.08.2023
Фейк. Charlie Hebdo висміяли вчинок Ольги Харлан
29 липня 2023 Telegram-канал «VOBLYA» опублікував обкладинку з нібито нового випуску журналу Charlie Hebdo, на якій зображена українська фехтувальниця Ольга Харлан, що розмахує шаблею. Суперниця в цей час намагається потиснути руку спортсменці. Публікація супроводжується таким текстом:
«”Справжня гордість своєї країни”, — так звучить заголовок на обкладинці французького сатиричного журналу Charlie Hebdo».
Таким чином фейкороби відреагували на резонансний вчинок української фехтувальниці Ольги Харлан, яка відмовилася потиснути руку російській спортсменці. Детальніше про нібито нову обкладинку французького сатиричного журналу читайте в нашому матеріалі.
04.08.2023
Фейк. Браслет, що б’є дитину током, коли вона погано поводиться
1 серпня у Tiktok користувач Legboot поширив відео, в якому розповідає про новий браслет для дітей під назвою Ankle monitor від бренду “Little Yikes”. Цей пристрій за допомогою мобільного застосунку Tike tracker з «чудовими функціями» дозволяє контролювати переміщення дитини та бити током, якщо та порушує правила, як-от виходить з кімнати, коли це заборонено. Автор проводить аналогію між пристроєм та браслетом, який застосовують для людей, щодо яких обрали запобіжний захід — домашній арешт. Як одну з переваг пристрою зазначають цілодобову роботу без вихідних:
«…щоб вона [ред. — дитина] перебувала там, де їй належить», — зазначає автор.
До нас у бот «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити відео, поширене у соціальній мережі Tiktok користувачем Legboot, яке станом на 4 серпня набрало 2.9 млн уподобань, понад 3.5 тисячі репостів та викликало бурхливі обговорення. Ми детально дослідили це питання, та з’ясували, чи існує насправді такий пристрій — детальніше читайте у нашому матеріалі.
Читайте ще
- Дайджест. У Європі їдять заморожених мишей, а в Україні для стримування ПВК «Вагнер» набирають пенсіонерів. Фейкотня 24.07 – 30.07;
- Дайджест. Харківська деза липня;
- Дайджест. Харківська деза та ЄС. Спецвипуск №2.
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!