Російська пропаганда продовжує просувати конспірологічні теорії, однією з яких є нібито бажання поляків забрати частину територій України. Цього разу фейкороби знайшли підтвердження бажанню поляків привласнити території в розташуванні банерів. Так відсутність банера на будівлі інтерпретували як таку, що прибирають за вказівкою поляків. Що ж насправді сталося — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

25 липня 2023 Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» повідомив, що в Сумській області на одній з будівель зник банер. На ньому було зображено український прапор та гасло «Слава Україні! Героям Слава!». Такі зміни «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» пояснює тим, що нібито в межах домовленостей між Україною та Польщею в Україні мають бути прибрані гасла, які пов’язані з бандерівським рухом. Сам текст повідомлення дослівно звучить так: 

«Слава Польщі! Смерть Бандері: в Україні продовжують виконувати вказівки поляків. На Сумщині звернули увагу, що за вказівкою з центру” почали зникати бандерівські гасла Слава Україні, героям слава. Вочевидь ця ініціатива реалізується в рамках чинних домовленостей між Варшавою та Києвом щодо дебандеризації України, яка необхідна для м’якої унії».

Через декілька годин після публікації в «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» цей допис поширив Telegram-канал з великою аудиторією «Украина.ру» з посиланням на першоджерело.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Ми з’ясували: такий банер дійсно був на будівлі, що знаходиться на центральній площі міста Суми, а саме на Сумському Майдані Незалежності.

Проте його давно зняли з певних причин. Залишається невідомою точна дата зникнення банера.

Завдяки сервісу uastreming ми знайшли архівні записи з камери спостереження. Як можна побачити на одному із записів, банера не було вже в лютому 2022, на третій день повномасштабного вторгнення. Останній час, коли можна побачити цей банер на записі — квітень 2020.

Ми не знайшли жодних офіційних підтверджень щодо домовленостей між Польщею та Україною про прибирання патріотичних українських гасел.

Проте звертаємо увагу, що більше ніж за місяць до публікації, а саме 16 червня, Центр протидії дезінформації на своїй офіційній сторінці у Facebook попереджав: російська пропаганда поширює наратив про нібито вимогу для вступу України до ЄС, яка полягає в тому, щоб в країні «припинили прославляти Степана Бандеру».

«Нагадаємо, що основними вимогами вступу України до ЄС залишаються проведення реформ та відповідність українського законодавства європейському», — підкреслюють у своєму повідомленні.

Тож якраз з черговою реалізацією цього наративу ми й зіткнулися. Проте це — фейк.

Висновок: Фейк

Читайте ще

  • Аналітика. Хвилі дезінформації зими — весни 2023 року: аналіз від Ґвара Медіа;
  • Фейк. В Україні планують мобілізувати 80% чоловіків;
  • Фейк. Елайджа Вуд закликав Зеленського лікуватися від наркоманії та нова обкладинка «Ананда Вікатан».

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!