Поширення за допомогою однієї новини декількох наративів є одним з прийомів російської пропаганди. Так і цього разу в одному дописі поєднали декілька найрозповсюдженіших. Наскрізним наративом цієї маніпуляції є численні людські втрати у лавах ЗСУ. Це нібито свідчить, що «Україна програє війну» та про «русофобську Україну». Що сталось насправді — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

Telegram-канал «Укропский фреш» поширив новину стосовно мобілізації росіян до лав ЗСУ. У дописі вказано, що заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова повідомила: росіяни мають право на європейський притулок лише після річної служби в лавах української армії.

За доказ правдивості своїх слів у дописі наводять пряму мову Еміне Джапарової. 

«У той час, коли руйнуються українські міста, Європа збирається приймати у себе росіян і надавати їм права та свободи. Але немає значення, хто ця людина. Важливо, що вона є носієм цього русского миру”, адже протягом довгих років підтримувала той режим, при якому жила», — наводять слова заступниці міністра МЗС в публікації.

У дописі автори Telegram-каналу пояснюють, що такі вимоги Міністерства закордонних справ України — це реакція на звернення депутатів Європарламенту до лідерів ЄС з вимогою взяти на себе більше зобов’язань щодо захисту російських дезертирів.

«У листі, направленому голові Ради ЄС Шарлю Мішелю, голові Комісії ЄС Урсулі фон дер Ляйєн та голові зовнішньополітичного відомства ЄС Жозепу Боррелю, стверджується, що “борг Європейського союзу та його держав-членів — захищати російських дезертирів і надавати їм притулок”», – йдеться у дописі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Ми почали аналіз з того, що звернулися до першоджерела, а саме прохання депутатів Європарламенту до керівництва ЄС виявляти більшу прихильність до захисту і надання притулку російським військовослужбовцям, які відмовляються від служби з міркувань совісті.

Ініціатор звернення, депутат від Соціал-демократичної партії Німеччини Удо Буллманна виклав у своєму Twitter-акаунті посилання на ту статтю, на яку посилаються і фейкороби. У дописі до матеріалу депутат зазначив:

«Ті, хто відмовляється прийняти жорстоку загарбницьку війну Путіна, мають усі підстави пишатися собою. З їхньої мужності народиться нова Росія. Вони заслуговують на наш захист і підтримку!»

Ми не знайшли жодної оприлюдненої реакції української сторони на цей лист депутатів Європарламенту.

Тому звернулися безпосередньо до пресслужби МЗС України з метою верифікації цієї інформації й отримали коментар.

«У відповідь на Ваше звернення стосовно публікації в Telegram-каналах новини про мобілізацію громадян РФ до лав ЗСУ повідомляємо, що зазначена в публікації цитата не належить першій заступниці міністра закордонних справ України Еміне Джапаровій», — йдеться у листі від пресслужби МЗС.

А щодо ставлення Міністерства закордонних справ про запити росіян на притулок у країнах ЄС, у відомстві вказали, що європейські уряди мають самостійно приймати такі рішення. 

Висновок: Маніпуляція

Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Юліана Топольник

Читайте ще

  • Фейк. Турецький журнал Le Man висміює грузинських активістів;
  • Фейк. В Україні прибирають патріотичні гасла за вказівкою поляків;
  • Фейк. Елайджа Вуд закликав Зеленського лікуватися від наркоманії та нова обкладинка «Ананда Вікатан».

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!