Десятки кілометрів бездоріжжя, обабіч дороги – розстріляні легкові автівки, повсюди – уламки артилерії, ракет та позначки «Обережно! Міни». Так виглядає шлях до селища Дворічна на Харківщині.

Спалена автівка на узбіччі / Денис Глушко. Ґвара Медіа
Поодинокі місцеві жителі / Денис Глушко. Ґвара Медіа

Селище виглядає безлюдним. Поодинокі місцеві, які все ж залишилися, постійно ховаються у підвалах, аби вижити. Фактично щодня окупанти накривають громаду з усіх можливих видів озброєння: це і ракети, і артилерія, і касетні боєприпаси.

Дорога до селища / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Тут місяцями нема ані світла, ані газу, ані води. Вулицями розкидані перебиті дроти електромереж. Власне через обстріли енергетики й не можуть повернути сюди комунікації.

Пошкоджені електромережі / Денис Глушко, Ґвара Медіа
Руйнування, які спричинила російська армія у Дворічній / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Розбитими дорогами бігають собаки, аби знайти хоча б якусь їжу.

Голодні та налякані собаки у Дворічній / Денис Глушко, Ґвара Медіа
Голодні та налякані собаки у Дворічній / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Раніше Дворічна була районним центром, а з 2020 року стала центром однойменної селищної громади, де проживало понад 16 тисяч осіб. Тут є все необхідне: дитячі садки, школи, бібліотеки, лікарня та будинок культури (його декілька років тому оновили).

Руйнування будинків, які спричинила російська армія у Дворічній / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Оскільки це аграрний край, були молочні й птахоферми, працював елеватор та навіть власна пекарня. Підприємства давали робочі місця, проте зараз це все знищено.

Залишки радіатора опалення, як атрибут минулого життя. Тепер нема ані будинку, ані тепла в ньому / Денис Глушко, Ґвара Медіа
Окупанти перетворили мирне життя на пекло / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Поруч з Дворічною знаходиться величезний національний природний парк. В екологічному плані це — одне з найчистіших селищ в Україні, тому з пошуком локації для відпочинку місцеві проблем не мали.

Усе, що залишилося від будинку та пральної машинки / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Втім неспровокована агресія рф зробила життя нестерпним: дворічанці пережили спочатку окупацію, а тепер потерпають від щоденних обстрілів. Кожен вихід на вулицю може закінчитися фатально.

Пошкоджений дах будинку робить неможливим життя в ньому / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Розмірене та спокійне буття української провінції стало нестерпним викликом, який щодня кидає окупаційна армія рф. Вона ж зовсім поруч — прямо на іншому березі Осколу. Це всього декілька кілометрів звідси.

Виїзд із селища / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Ґвара Медіа продовжуватиме розповідати історії зі звільнених міст і селищ Харківщини та про їхнє відновлення, а поки ми підготували:

  • Звільнена Козача Лопань: триколори на парканах та покинуті боєкомплекти.
  • Деокупований Вовчанськ: перші враження.
  • «Вони двічі хотіли заселитися в наш дім» – історії з деокупованої Борової.
  • Ізюм після звільнення: катівні, знущання та розбомблені будівлі.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.