У цифровому світі, де багато чого можна знайти сьогодні у вільному доступі, творчій людині може здатися, що її контент не має особливої цінності, а заробляння грошей на своєму продукті – така собі ідея. Ми віримо в те, що це – міт і що за якісний продукт варто платити. У матеріалі розповідаємо про краудфандингові платформи Patreon, Kickstarter, Ko-fi, Skillshare, Podiа та інші.  

Patreon (Патреон)

Цей краудфандинговий майданчик 2013 року заснував американський музикант Джек Конті. Він сам потребував фінансування своєї музики – записував кавери на відомі треки та спочатку намагався заробляти на YouTube, але не отримав багато грошей за рекламу. Тоді разом з розробником Семом Ямом вони створили платформу, де творцям платять за їхній контент користувачі-патрони.

Джек із Семом Patreon Патреон
Джек із Семом

Патрони можуть підписуватися на творчість автора, щомісяця виплачуючи йому певну суму (від 1$). Крім цього, творці можуть просити у патронів разові виплати на певні цілі (наприклад, підготовку зйомок музичного кліпу чи видання книги). 

Робота з Патреоном – це про творчий процес певною мірою, адже творці можуть вигадувати різні бонуси для своїх «меценатів». Наприклад, передплатники отримують відео двома місяцями раніше за підписників на YouTube. Також під час сесій питань/відповідей вони можуть ділитися, які теми їм було б цікаво послухати, даючи фідбек в окремому чаті для патронів. Таким чином між спонсорами та творцем чи творцями формуються поступово довірливі, менш формальні («розробник–споживач») стосунки. 

Направду не всім подобається мати справу з Патреоном, позаяк у платформу треба заглибитися та присвятити їй певний час перед тим, як вона почне давати прибуток. Також користувачі  розповідають, що при виводенні коштів система знімає відсоток грошей, і спочатку прибуток може бути доволі незначним.

Ko-fi

На Ko-fi можна підтримати творців за ціною чашки кави (3$). Ця платформа безкоштовна у використанні, вона не бере відсотки від грошей, які надсилають люди, що підтримають креатора. Єдина комісія – від PayPal, що знімається при знятті грошей. Створюючи акаунт Ko-fi Gold, творець оминає і цю комісію, маючи додаткові бонуси від Ko-fi.

Image result for cup of coffee photography

Платформа зручна тим, що людина, яка дає гроші один раз певному творцеві/творчині, який/а їй сподобався/-лась, не зобов’язується до того, щоб давати постійно. «Купівля кави» може бути як одноразовою, так і щомісячною дією. Супортер також має змогу залишити коментар творцям на їхніх сторінках. Це може бути підбадьорливе повідомлення чи питання-прохання щодо творчого продукту.

Ko-fi – доволі мінімалістична в дизайні, що надає відчуття простоти та зручності у її використанні.

Kickstarter (Кікстартер)

«Kickstarter існує, щоб жили креативні проєкти» – так себе представляє платформа на своєму сайті.

Kickstarter фінансує різноманітні проєкти в 13-ти категоріях: мистецтво, комікс, танець, дизайн, мода, фільми та відео, їжа, відеоігри, музика, фотографія, видавництво, технологія, театр. Коли ви заходите на цю платформу як бейкер (спонсор), то Кікстартер нагадує таку собі виставку з презентаціями проєктів, в один з яких ви можете вкласти свій бюджет. 

Перед початком роботи з платформою вже у ролі митця/мисткині, потрібно спершу ознайомитися з її правилами, можливостями та функціоналом. Позаяк Кікстартер призначений для резидентів США та  інших європейських країн, необхідно буде знайти патнера-посередника із цієї країни для свого проєкту. Деякі українці шукають серед посередників своїх друзів, які проживають у Європі чи США. 

Для бейкерів потрібно створити якісну презентацію продукту, який має свою історію

На каналі «Стартап Наизнанку» дають пораду починати підготовку проєкту (написання текстів, зйомки якісного фото та відео) перед запуском компанії вже за 1,5 місяці. Також дуже важливо встановити чітку суму і реальні терміни для збору коштів на свій проєкт. 

Робота з Кікстартером – не з найпростіших, проте багато успішних українських проєктів пройшли через цей майданчик. Наприклад, Senstone – купон з мінімалістичним дизайном, який переводить голос у текст дотиком до сенсора, – був розроблений саме українцями й на Кікстартері зібрав 389 тисяч доларів, хоча планувалася сума 50 тисяч.

Kickstarter Senstone краудфандинг
Senstone

Стокові платформи

Якщо ви займаєтеся фотографією або відео, якість графіки яких є доволі привабливою, то ми пропонуємо вам співпрацювати зі стоковими платформами. Сьогодні багато бізнес-компаній потребують якісного контенту для продажу своїх послуг. Хтось знає, наприклад, як змонтувати відео в такій компанії, але немає самого матеріалу – відзнятих роликів або світлин. Фото- чи відеограф зі своїм творчим баченням може послужити своїм матеріалом, натомість отримавши за це відповідну плату. Ось список стокових платформ, на яких можна заробити гроші у 2021 році, за версією ShotKit:

 1. Getty Images
 2. Depositphotos
 3. iStock
 4. Dreamstime
 5. Stocksy
 6. Westend61
 7. Shutterstock
 8. Cavan Images
 9. Offset
 10. Pond5
 11. Fotolia
 12. Creative Market
 13. Yay Images

Стокові платформи

Різні платформи мають певні особливості. Хтось дає більшу суму грошей за більше розширення фото чи відео, інші збільшують суму креаторам, які мають більшу кількість завантажень на сток. У своїй же основі платформи доволі схожі. 

Skillshare

Якщо ви вважаєте себе фахівцем у певній галузі, то ми рекомендуємо вам поділитися своїми знаннями, розробивши онлайн-курс за допомогою Skillshare. Зараз цінується ексклюзивний контент. Якщо ви знаєте певну нішу краще за інших, і ці знання можуть послужити людям, то спробуйте продати свою інтелектуальну власність. Ця платформа має гайди для людей, які вирішили, що хочуть стати вчителями на Skillshare. 

Перед тим, як складати програму, ми рекомендуємо вам ознайомитися з тим, які є зараз запити на теми навчальних курсів.

Podia

Йдеться про одну платформу, що вміщує в себе можливості декількох інших, згаданих вище. Podia на своєму сайті розповідає про найголовніший принцип творці – на першому місці. «Неважливо, початківець ти чи профі, ми працюємо на тебе», – стверджують розробники Podia. 

З 2014-го року цей майданчик прагне створювати можливості для творців монетизувати свою творчість через онлайн-курси, щоб вони перетворювали свій контент на матеріал для користування, відкривали членські підписки на контент, створювали вебсайти, е-мейл розсилки, чати з клієнтами.

 

Перші 14 днів на Podia –  безкоштовні,  щоб творець спробував для себе весь запропонований функціонал платформи. Далі можна обрати місячний план на 39 або 78 доларів. Користувачі Podia вирізняють її з-поміж інших платформ, стверджуючи, що вона дала їм добрий прибуток і користь.

Соціальні мережі

Соціальні мережі можуть особливо допомогти митцям будувати стосунки зі своєю авдиторією, створити спільноту однодумців, які будуть раді допомогти їм. 

Для деяких людей стало важливим сьогодні, щоб їхнє споживання контенту чи послуг було не лише про продукт, але й емоційний зв’язок продавця з покупцем. Власне, соціальні мережі можуть створити навколо митців певну атмосферу, з якою потенційний «клієнт» може асоціювати продукт. Таким чином креатор зі своїм продуктом стають певною мірою брендом, а його потенційний клієнт – амбасадаром цього бренду. 

Творець може давати невелику частину свого контенту, щоб привернути увагу до своїх послуг. Наприклад, фотограф пропонує у сторізах Instagram свої фото як тло для телефону. Або фахівець у певній галузі надає короткі безкоштовні консультації. Клієнти можуть звернутися до нього особисто вже платно, щоб дізнатися більше. Іноді для різних видів продукту краще використовувати різні соціальні мережі. 

Image result for social media artist

Звісно, багатьом відомі мінуси цього інструменту. Наприклад, цифровий художник може порівнювати лайки своїх постів, вважаючи, що вони визначають, які роботи виконані краще, які гірші. Хоча часто цифри в соціальних мережах – лайки, перепощення, коментарі – хибний показник для визначення якости. Якщо у вас як творця виникає тривога через поширення свого продукту в соцмережах, то ми рекомендуємо вам пробувати виваженіше користуватися ними. Деякі митці дедалі більше переконуються, що важливо, щоб соцмережі не визначали цінність продукту творця. І щоб креатор не почав робити те, що не відчуває, що варто робити заради більшої активности підписників.

Ми рекомендуємо вам досліджувати те, що вже існує, шукати потребу у світі, на яку ви відчуваєте покликання відповісти, потребу в собі та обрати свою платформу, яка допоможе монетизувати ваш продукт. 

У наступній частині ми розповімо про портали, установи, організації, які можуть надати вашим проєктам грантову підтримку.

Теги:

#краудфандинг #фінансування