Неймовірна ідея запалює бажанням втілити її. Проте як це зробити, коли виникне фінансове питання? Ми вже розповідали, як краудфандингові платформи із цим допоможуть. Сьогодні ділимося інформацією про організації, які прагнуть підтримувати людей, що творять культуру, та розвивати громаду, – Український Культурний Фонд (УКФ), House of Europe, ГУРТ та інші.

УКФ

На питання, чому хтось має інвестувати в культуру, Юлія Федів, виконавча директорка, членкиня Дирекції УКФ відповідає: «Культура – той фундамент, без якого ми не можемо говорити про освіту, економіку, національну безпеку, охорону здоров’я країни».

УКФ був створений у 2017 році на підставі Закону України. Установа підтримує фінансово мистецькі проєкти через грантові програми в різних секторах культури: 

  1. аудіомистецтво;
  2. телебачення;
  3. радіомовлення;
  4. альтернативні відеоплатформи (відеоблогинг, ютуб-канали);  
  5. візуальне мистецтво (скульптура, живопис);
  6. культурна спадщина матеріальна/нематеріальна в контексті її збереження та популяризації (музеї, заповідники);
  7. мода, дизайн, перформативне, сценічне мистецтво (театри, цирки, танцювальні студії);
  8. загальний кроссекторальний напрямок (культурні креативні індустрії) – організації, що працюють на межі декількох галузей (наприклад, культура та IT, івент-менеджменту);
  9. культурно-пізнавальний туризм (туроператори, екскурсоводи);
  10. література, медіа (літературні фестивалі, друковані та електронні ЗМІ).
Юлія Федів укф
Юлія Федів. Джерело: ForceNews

У контексті кросгалузевої співпраці УКФ мотивує культурно-мистецькі спільноти кооперуватися з іншими галузями. Наприклад, можна подавати проєкти у співпраці із центрами соціальних служб. Фонд також закликає інституції кооперуватися для співфінансування свого проєкту, закладаючи цінність партнерства, а не конкуренції між потенційними грантоотримувачами. 

Культура є кроссекторальною – вона насправді виходить за межі “мистецтво заради мистецтва”. – Юлія Федів

Грантовими можливостями можуть скористатися представники громадського сектору, середнього бізнесу, що працюють у сфері креативних індустрій, комунальні заклади, державні, фізичні особи (програма стипендії – індивідуально-мистецька праця). Є різниця в часі існування організації, на що потрібно звертати увагу, – деякі гранти розраховані для об’єднань, зареєстрованих не менше ніж два роки. Проте новостворені організації можуть шукати свою можливість у лоті «Дебюти» від НОРД (Навчання. Обміни. Резиденції. Дебюти).

УКФ бюджет 2018
Джерело: Український Тиждень

У 2019 році  за підтримки фонду було реалізовано 432 проєкти.

Грантовий сезон 2021 в УКФ почався ще у жовтні 2020-го року, тому найкраще – готуватися завчасно до подання заявки.

ГУРТ

Ресурсний центр ГУРТ існує з 1995-го року, надають гранти, премії, стипендії, тендери для організацій, а також конкурси з грошовою винагородою. Перелік можливостей профінансуватися можна знайти на їхній сторінці. Також на ГУРТі є можливості для кар’єри та навчання і пільгове програмне забезпечення. 

Платформою користуються лідери громад, менеджери громадських, благодійних організацій, донорські структури, представники органів місцевого самоврядування, державної влади та журналісти.

Цікавий факт: 

Історія грантової системи почалася ще близько двох тисяч років тому, коли в дев’ятнадцятому столітті роздавали гранти на землю

House of Europe

Програма House of Europe («Дім Європи») створена для творчого та професійного обміну між Європейським Союзом (який її підтримує) та Україною. На їхньому сайті ви можете знайти каталог стажувань, грантів, навчальних поїздок, резиденцій та інших актуальних програм. Нижче представлена діаграма секторів, на яких, власне, фокусується House of Europe. 

Science Community

Наукова соцмережа Science Community об’єднує людей з України, Білорусі та інших країн з 2009 року. На своєму сайті вона пропонує дайджест можливостей, що містить у собі наукові гранти, конференції, стипендії на навчальні програми за кордон. Тут можна знайти вакансію на позицію хіміка в Познанській лабораторії чи стипендію для науковців-дослідників у музеї Німеччині (обидві згадані можливості – актуальні зараз).

Для натхнення

Щоб надихнути вас пробувати свої сили, згадуємо нижче кілька проєктів, які побачили світ #запідтримкиУКФ. 

Tukoni гра

Tukoni – мальований всесвіт українською мисткинею Оксаною Булою – отримав у 2020-му році грантову підтримку на створення відеогри про пригоди лісових персонажів. 

Фільм від Ukraїner

Фільм розповідає історії різних героїв з різних куточків України – їхнє «невидиме життя»: побут, ремесла, інші заняття. 

Дуже Цифрові Резиденції

Дуже Цифрові Резиденції – проєкт, що буквально оцифровував реальність навколо себе. Резиденти шукали нових шляхів оцифровування культурної спадщини через 3D-технології. У наших подкастах ви можете послухати про проєкти, які вийшли. 

Пакован 

Цей проєкт про те, як об’єдналися екотема та IT восени 2020-го. Мобільний додаток «Пакован» розшифровує маркування різних пакувань, допомагаючи українцям бути свідомішими щодо свого вибору та його впливу на навколишнє середовище. 

UACulture та Громадський простір

Ця платформа аналізує та складає каталоги можливостей стипендій, грантів, конкурсів, на які можна податися. 

За схожою схемою, що і UACulture, діє Громадський простір – портал, що збирає актуальну інформацію про можливості в категоріях конкурсів, тренінгів, гранти задля розвитку громадських організацій.

Теги:

#можливості