По всьому світові сьогодні резиденції стають неабиякою можливістю для нових митців або професіоналів у своїй сфері проявити таланти. Для України явище резиденцій відносно нове, проте за їхню підтримку вже взявся Український культурний фонд з програмою «Навчання. Обмін. Резиденції. Дебюти». Сьогодні ми поговоримо про Дуже Цифрові Резиденції, які також відбулися за підтримки УКФ. Далі – що розповідають організатори не лише про результати, але й виклики впродовж резиденцій.

Резиденції змогли

«Я перший раз організовую резиденції. У мене не було жодних очікувань, окрім того, щоб створити  щось чудове. Найбільшим викликом було створити онлайн-формат резиденцій. Заявку ми надсилали в січні, і, коли прийшло літо, а ковід ще не пішов, ми жартома перекидувалися між організаторами хештегом #бувсічень. Чесно, я не вірив у такі резиденції. Потім ідея скомбінувати два формати  (70% онлайн, 30% офлайн) виявилася дуже ефективною», – Сергій Прокопенко, координатор харківських резиденцій.

сергій прокопенко дуже цифрові резиденції gwara media
Сергій Прокопенко

«Це мій перший раз в організації саме резиденцій. Найбільший виклик – організувати онлайн- і офлайн-досвід для резидентів, яким потрібно буде створити ідеї через 3D-сканування, моделювання онлайн і зібрати їх у воркшопи офлайн. Найважче працювати з групою людей тільки онлайн і поєднати в таких умовах ідеї робіт учасників і їхні очікування», – Яна Бойцова, головна координаторка резиденцій в Одесі та Харкові.

Ковід повпливав на проведення резиденції кардинально та зробив цей формат дуже експериментальним. – Федір Бойцов, куратор одеських резиденцій

андрій січковський федір бойцов яна бойцова дуже цифрові резиденції
Андрій Січковський, Федір Бойцов, Яна Бойцова

Резиденції поєднали

Було складно поєднати сучасне мистецтво з культурною спадщиною. – Сергій Прокопенко

Резиденціям вдалося поєднати не лише онлайн- і офлайн-формати, але й культурну спадщину із сучасним мистецтвом. Під час резиденцій було створено 15 артоб’єктів. Роботи одеських учасників присвячені темі збереження архітектури та скульптури. Наприклад, команда резидентів з Одеси засканувала голову Дюка де Рішельє та створила з її 3D-моделі копію. Концепція роботи полягала в тому, щоб мешканці міста Одеси, для яких символ Дюка є звичним і які звикли бачити його у повний зріст, змогли б розгледіти зблизька риси обличчя очільника міста біля моря. Ця скульптура показує, що історичні об’єкти насправді набагато ближчі до нас, а ми – до них. Близькість з архітектурою допомагає відкрити очі на проблеми стану, в якому перебуває культурна спадщина. У цьому відео куратори розповідають, як залучити митців до проблем культурної спадщини.

Це круто, що молоді митці можуть думати про ці проблеми культурної спадщини. – Яна Бойцова

дюк де рішельє дуже цифрові резиденії одеса

Резиденції шукали

Однією із цілей резиденцій було дослідити нові шляхи використання цифрових технологій для мистецтва та медіа. За підтримки кураторів відбувалася робота над концепціями і 3D-моделями, проводилося сканування місцевої культурної спадщини. Наприклад, харківські резиденції сфокусувалися на медіапродакшені, і однією з робіт була інтерактивна скульптура «Капсула часу», що її створила художниця VeraDG за підтримки кураторської команди. 

капсула часу харків дуже цифрові резиденції
«Капсула часу»

Тепер на вході у Харківський економічний університет розташована капсула часу – послання, закодоване для майбутніх поколінь, яке має бути відкрите у 2111 році.  Зайшовши в хол університету, кожен може навести смартфон на QR-код, відсканувати та побачити в доповненій реальності золоту  спіраль, яка крутиться, та всередині якої – серце. Також, увімкнувши звук, можна цілком зануритись у скульптуру. «Подорожувати» всіма роботами харківських резидентів ви можете тут.

Резиденції об’єднали 

«З одного боку, це добре, тому що в нас не було досвіду, як навчити людей за короткий термін в онлайн-режимі, тому що таких знань потрібно навчити ще в інституті. Однак, з другого боку, це виявилося дуже складно та мало деякі нюанси… Ми набирали в резиденції людей вже з попереднім досвідом роботи в 3D, але виявилося, що це ще «розмитіше поняття», ніж ми собі уявляли.
Тобто ми були змушені декількох людей вчити чогось одного, а паралельно інших – чогось іншого.
Це зробило наше координування набагато інтенсівнішим та цікавішим. Нашому проєкту пощастило, адже всі куратори майже на одному високому рівні у 3D-моделюванні та водночас мають свій експертний досвід у професійних галузях. Наприклад, куратор Докунов Дмитро має досвід професійного фотографування та кінооператорства, а Алік Кадум, архітектор, має досвід у параметричній пластиці.
Нам було дуже цікаво бачити, як люди ділилися на групи до того чи того куратора під час онлайн-тренінгів. Це нам дало уявлення, яких знань з 3D резидентам не вистачало, та відповідно до цього легко локалізувати та змінити ситуацію на краще. Дуже ефективно резиденти працювали в майстернях, пліч-о-пліч допомагаючи одне одному. Ми сподіваємося побачити сформовані під час роботи тендеми в майбутньому». – Федір Бойцов.

Цікаво, що резиденції почалися з того, що ніхто не знав одне одного, не знав технології роботи. Упродовж резиденцій учасники змогли розібратися зі своїми ідеями та власне з процесом цифрового виробництва. І це круто, бо ніхто не може зробити це наодинці. Наприклад, коли ти скульптор, то можеш допомогти комусь у виробництві у фізичному світі, тоді як 3D-модельєр допоможе з проєктом у цифровому. – Яна Бойцова

яна бойцова дуже цифрові резиденції pixelated realities
Яна Бойцова

Після резиденцій

«Ми все ще думаємо, що робити далі. У майбутньому це міг би бути спільний цифровий проєкт з “Піксельованими Реальностями”, можливо, ті самі резиденції, але на постійній основі. Потрібно переосмислити все, чого ми навчилися, поки творили.  Коли ти на резиденціях, то ти просто рухаєшся далі та створюєш. І коли ти створюєш, у тебе немає часу думати і обмірковувати те, що відбувається навколо. Під час зими можна обговорити, який вигляд могла б мати бізнес-модель резиденцій у майбутньому», – Сергій Прокопенко.

«Я думаю, що зараз я можу бачити нові можливості для такого типу резиденцій. Ми сподіваємося, що все це дистанціювання навчить нас чогось новому в тому, як краще кооперувати одне з одним», – Яна Бойцова

Ви також можете прослухати дуже цифрові подкасти, в яких ми намагалися задокументувати та передати вам атмосферу резиденцій.

Теги:

#культурна спадщина #дуже цифрові резиденції