Як зберегти одеські будівлі: коментарі від «дуже цифрових резидентів»

Влада Міронова - 03 Вересня 2020 | 16:35
Одеса губить культурне надбання

Упродовж останніх трьох місяців в Одесі згоріло п’ять історичних будівель. Також обвалюються і старі житлові будинки. Надзвичайних ситуацій не завжди вдається уникнути, проте їх можна попередити. Учасники Дуже Цифрових Резиденцій пропонують варіанти, як зберегти одеську архітектурну спадщину.

Серафім Колосов

У минулому я розповідав, що таке кава і як її пити. Був пов’язаний із кавовим бізнесом. Зараз займаюся 3D-друком і 3D-моделюванням. Заглиблююся в ці процеси. 3D-виробник, якщо одним словом. 

Насправді я раніше не помічав проблем одеських будівель. Для мене Одеса – радше робоче місто. Я тут працював, і не було багато часу звертати уваги на архітектуру. Коли ж почав більше спілкуватися з архітекторами, то й більше помічати почав, вглядатися в деталі. Думаю, що головна проблема і полягає в тому, що багато людей не помічають архітектури навколо.

Наше споживацьке ставлення може піти на користь. Його варто обіграти так, щоб зберегти культурну спадщину. Наприклад, стару будівлю можна було б реставрувати та зробити в ній кав’ярню чи хаб. Якщо зберегти оригінальні фрески, що там були, то цей момент автентичности додасть навіть більше атмосфери приміщенню і може по-особливому привернути увагу людей. Тоді десять відсотків доходів із прибутку можна було б зберігати для реставрації будівлі.

Багато художників і архітекторів працюють безкоштовно. Влада не має фінансового зиску відновлювати будівлі. Якщо ж популяризувати ідеї бібліотеки, кав’ярні у старих приміщеннях, тоді можна більше співпрацювати.

Митцям варто брати участь у тендерах або мати мінімальну оплату, що підтримує їхню творчість, яка зберігає архітектурну спадщину через реновації. Також можна створити колаборацію між творчими діячами та спонсорами. 

Мій проєкт – це Утьосов, якому підноситимуть чашку кави. Він буде представлений на кінцевій виставці в одеському артпросторі «Синій Краб», але також одна з ідей, як можна застосувати цю скульптуру, – це встановити її в одній із міських кав’ярень: щоразу, коли людина купуватиме каву, певний відсоток коштів від прибутку йтиме на реставрування одеської архітектурної спадщини.

Привернути увагу до спадщини

Ігор Дурнєв

Працюю аутсорс 3D-художником, паралельно брав участь у розробці мобільної гри з доповненою реальністю і також робив 3D-скани для себе.

Як кожна людина може долучитися до процесу порятунку будівлі? Мешканці будівлі можуть створити ОСББ або вкласти свої кошти чи залучити меценатів, оскільки міська влада не дуже хоче витрачати гроші на архітектурні проєкти. Архітектори, реставратори, художники можуть своєю чергою супроводжувати активності на кшталт ОСББ, розповідати мешканцям, які в них є варіанти роботи з будівлею, створити архітектурний проєкт, краудфандингову кампанію.

Потрібна менш бюрократизована система, з чіткішими правилами дій з боку влади, з контактом між гілками влади та різними інституціями, щоб митці і активні громадяни могли долучатися до процесів або запускати їх. На Дуже Цифрових Резиденціях у нас є можливість зберегти віртуально будівлі та привернути увагу до проблеми архітектурної спадщини. 

Олександра Степаненко

Колективне переосмислення та публічне обговорення об’єктів – це внесок у розв’язання проблеми архітектурної спадщини. Небайдужість до ідеї спільного передається через ініціативні групи та активістів. Тому місто повинне бути інтерактивним та залучати до урбаністики якомога більше людей. Художники, реставратори, архітектори – активна соціальна група, здатна творчо привертати увагу спільноти до урбаністичного і реноваційного контекстів. 

Олександра Степаненко
Олександра Степаненко

Творчий продукт привертає максимальну увагу до проблеми і змушує громаду рефлексувати на обрану тематику. Можу навести як приклад новостворений урбаністичній київський проєкт @replace_city, де акумулюється ініціатива спільноти і етапи її взаємодії, організовані і розділені на п’ять кроків:

– сканування QR-коду, розташованого поряд із занедбаними історичними будівлями, що привертають увагу небайдужих;

– заклик ознайомитися з історією та перспективами об’єкта;

– пропозиція описати бажані і потенційні функції та призначення об’єкта;

– заклик приєднатися до Telegram-каналу, щоби бути в курсі урбаністичних ініціатив, взаємодії активістів і влади;

–заклики до волонтерства.

 

«Дуже Цифрові Резиденції» – проєкт, що об’єднав архітекторів, художників, дизайнерів та діджитал-фахівців. Початківців і профі. Їхня мета – привернути увагу до культурної спадщини України, використовуючи для цього цифрові технології. Незабаром на нашому сайті з‘являться подкасти, в яких ви почуєте резидентів і зможете стати частиною процесів, які відбуваються у світі, що існує десь на перетині реального і віртуального.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.