У дослідженні хвиль дезінформації зими — весни 2023 року наратив «дискредитація української армії» потрапив до групи середні. У березні наша команда фактчекерів помітила чимало дезінформаційних дописів російської пропаганди про Збройні Сили України. Тож, ми вирішили зібрати окрему актуальну підбірку фейків та маніпуляцій, що розповсюджували фейкороби цього місяця.
Фейк. На Львівщині проводять військову підготовку для 14-річних дівчат
Цього місяця до нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно на Львівщині проводять військову підготовку 14-річних дівчат. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Слушатель», який регулярно поширює російську пропаганду. Автори публікації зазначають, що переважно залучаються діти, які залишилися без батьків або ж з неблагополучних сімей.
Проте, це цілковита брехня. Насправді, за допомогою зворотного пошуку Google ми знайшли допис, що поширювали фейкороби, на Facebook-сторінці «Правий Сектор /Львівщина», в якому зазначається про проведення відкритого вишкілу саме для повнолітніх юнаків та дівчат. Ба більше, нашим фактчекерам вдалось взяти коментар у керівника Львівського обласного штабу «Правий сектор» – детальніше про це у нашому матеріалі.
Фейк. 119 бригада ТрО набирає жінок в батальйон «Білосніжка»
29 лютого російські Telegram-канали почали масово ширити допис про те, що 119 окрема бригада ТрО нібито оголосила набір в жіночий батальйон «Білосніжка» Чернігівської області. Ба більше, стверджується, що в батальйон набирають дівчат у віці від 16 до 30 років, яких будуть використовувати на передових позиціях для «викликання шоку у російських орків». Як доказ новина містить фотографії, на яких у приміщенні з плакатом «ХАБ Волонтерів Активне Суспільство України» присутні молоді жінки у цивільному одязі зі зброєю в руках.
Однак, це черговий фейк від російської пропаганди. Так, наші фактчекери знайшли оригінальні зображення, що поширювали в пропагандистських пабліках. Їх розмістили у себе на офіційних ресурсах Регіональне управління Сил ТРО «Північ». Проте, насправді світлини були зроблені під час навчань з основ поводження зі стрілецькою зброєю місцевих мешканців на Чернігівщині військовими інструкторами. Детальніше про це – у нашому розборі.
Фейк. Отруїв 20 українських військових: на Харківщині затримали партизана
Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» поширив інформацію (архів), що Харківська обласна прокуратура затримала російського «партизана», який нагодував 20 українських військовослужбовців 113 бригади ТрО отруйною їжею, в результаті чого 11 військових загинуло, а 9 перебувають в реанімації у важкому стані.
Насправді, пропагандисти використали реальне фото підозрюваного й створили вигадану історію для просування наративу «у Харкові чекають Росію». Так, нам вдалось з’ясували, що світлина, яку поширювали фекороби, була оприлюднена від 13 березня 2024 року, де прокуратура повідомила про підозру за фактом колабораційної діяльності 58-річному жителю Балаклії. Детальний аналіз – на нашому сайті.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. Акція памʼяті «Номер героя»: Vodafone продає номери загиблих військових
Цього місяця мережею поширився відеоролик нібито від компанії Vodafone в якому зазначається, що оператор запустив акцію памʼяті «Номер героя», за допомогою якої кожен може придбати номер загиблого військового за 100$.
Однак, ми детально перевірили цю новину і зʼясували, що це фейк. Насправді, пропагандисти використали уривки з інших рекламних відеороликів компанії «Vodafone» і створили свою власну версію відео. Окрім того, ми звернулися за коментарем до пресцентру оператора – далі в нашому дослідженні.
Фейк. В Україні на Масницю підпалили військовослужбовця з Харкова
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно 16 березня на Масницю офіцери 14-ї ОМБр підпалили військовослужбовця з Харкова. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду. Автор публікації зазначає, що офіцери штабу з Волині в алкогольному спʼянінні вирішили виявити проросійсько-налаштованих солдатів і, з’ясувавши, що перед ними харків’янин, розізлилися і підпалили його.
Проте, ця абсурдна новина – фейк. Наші фактчекери безпосередньо звʼязались з 14 ОМБр імені князя Романа Великого – деталі у нашому матеріалі.
Фейк. 154 повістки за місяць: працівник Львівського ТЦК потрапив на дошку пошани
Telegram-канал «На самом деле в Днепре» опублікував допис про те, що у Львівському ТЦК та СП на дошці пошани розмістили фото працівника, який вручив повістки 154 людям за місяць.
Насправді за дошку пошани фейкороби намагались видати світлину Дошки пам’яті загиблим героям російсько-української війни, що розташована у Первомайську Миколаївської області. Детальний розбір цього фейку – на нашому сайті.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Маніпуляція. Пастка для ухилянтів: Чернівецький ТЦК організовує благодійний концерт
Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» опублікував інформацію (архів), що Чернівецький Обласний ТЦК та СП нібито організовує благодійний концерт на підтримку військових «Мелодія незламності». Так, на концерт запрошені музичний гурт «ZAPAL», Koloritna, KOD, ансамбль «Фолькmodern». За словами авторів допису, місцеві піарники активно запрошують усіх відвідати цю подію. Проте адміністрація зазначає, що справжня мета концерту заохотити на нього якомога більше чоловіків призовного віку, після чого мобілізувати їх та відправити на фронт.
Ми перевірили цю інформацію і з’ясували, що вона є фейком. Так, нашим фактчекерам вдалось зʼясувати, що благодійний концерт «Мелодія незламності» у Чернівцях дійсно відбувся, проте не мав жодного стосунку до мобілізаційної компанії. Детальний розбір – у нашому матеріалі.
Фейк. 79 десантно-штурмова бригада привітала ГУР з успішною операцією щодо обвалу Балтіморського мосту
Telegram-канал «Шейх Тамир» поширив скриншот допису, з нібито Telegram-акаунту 79 окремої десантно-штурмової Таврійської бригади (ОДШБр), в якому вона вихваляє роботу Головного управління розвідки Міністерства України (ГУР МО) щодо обвалу мосту у місті Балтимор, США.
Проте, це фейкова інформація. Так, нам вдалось зʼясувати, що пропагандисти створили фальшивий Telegram-канал бригади ЗСУ і в ньому поширюють від її імені неправдиву інформацію. Окрім того, ми звернулися телефоном до пресслужби 79 ОДШБр, де нам повідомили, що публікації з привітанням ГУР щодо обвалу Балтіморського мосту вони не робили. Детальний розбір – на нашому сайті.
Фейк. «Без переплат і комісій для ЗСУ»: ритуальне бюро в Києві продає труни на виплат
27 березня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» повідомив, що в Києві одне з ритуальних бюро в рамках акції пропонує труни на виплат, які військовослужбовці ЗСУ можуть придбати «без додаткових переплат та комісій». За доказ, пропагандисти надають світлину брошури від ритуального бюро «Реліквія».
Насамперед ми зʼясували, що ритуальне бюро «Реліквія» дійсно працює в Києві. Однак, звернувшись за коментарем до бюро, представники компанії спростували наявність подібних акцій. Окрім того, фейкороби припустилися й орфографічної помилки в тексті – деталі у нашому розборі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Маніпуляція. У Львові військовослужбовці пограбували банк
До нашого чат-бота «Перевірка» 26 березня надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Львові військовослужбовці пограбували банк. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який, за нашими спостереженнями, регулярно поширює російську пропаганду. Як додають, автори публікації військових затримала поліція при спробі перетнути кордон.
Насправді, пропагандисти викривили суть реальних подій. Так, у Львові справді пограбували банк. Проте правоохоронці затримали ймовірних зловмисників не під час перетину кордону, а безпосередньо у Львові, до того ж самі затримані не є військовими. Деталі розбору цієї маніпуляції читайте на нашому сайті.
Маніпуляція. У Верховній Раді закликали людей з інвалідністю готуватися до мобілізації
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи справді людей з інвалідністю відправлять на війну. Допис з такою інформацією 24 березня опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду.
Проте, це маніпуляція. Дослідивши цю інформацію, нашим фактчекерам вдалось зʼясувати, що жодна посадова особа не закликала людей з інвалідністю готуватися до мобілізації. Згідно з нововведеннями (за якими прибрали категорію «обмежено придатні») раніше визнані обмежено придатними особи мають пройти повторну медкомісію, де отримають статус або придатних до військової служби або ні. Деталі нашого розбору читайте у матеріалі.