Фейк. Акція памʼяті «Номер героя»: Vodafone продає номери загиблих військових

Вікторія Горак - 19 Березня 2024 | 09:34

Російська пропаганда доволі часто використовує український бізнес задля поширення дезінформації. Так цього разу, мережею поширився відеоролик нібито від компанії Vodafone в якому зазначається, що оператор запустив акцію памʼяті «Номер героя», за допомогою якої кожен може придбати номер загиблого військового за 100$. Що не так з цією новиною – далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

Мережею поширилося відео з нібито YouTube Shorts компанії Vodafone, в якому йдеться, що оператор запустив акцію памʼяті «Номер героя». Зазначається, що купити такий номер можна за 100$.

«Герої не йдуть, поки про них памʼятають! Поки на їх номер можна подзвонити! Купи номер героя у памʼять про нього! 1 номер = 100$. Ваш новий номер = вічна памʼять для нашого героя. 100 000 000$ = наша перемога. Наша мета – зібрати 100 000 000$ для ЗСУ!», – йдеться у відео.

Цю новину поширили пропагандистські Telegram-канали «Мрія» (архів), «ЗеРада» (архів), «Мисливец Егор» (архів), а також видання «ДонПресс» (архів).

«Vodafone вирішив трохи заробити на військовій темі, і почав продавати номери нібито загиблих солдатів ЗСУ по 100 доларів.  Звичайні сім-карти коштують сущі копійки. Мобільний оператор оголосив “акцію пам’яті”. У чому тут пам’ять – абсолютно не зрозуміло. Але зрозуміло одне — на війні заробляють усі, кому не лінь.», – зазначає один з авторів дописів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми перевірили усі соціальні мережі та офіційний сайт Vodafone і не знайшли жодної згадки ані про акцію, зазначену пропагандистами, ані рекламного ролика до неї.

Наступним кроком ми проаналізували відео, що поширюють пропагандисти, з іншими відео оператора у YouTube Shorts.

Так, нам вдалось зʼясували, що компанія Vodafone використовує свій власний єдиний корпоративний шрифт для соціальних мереж, який відрізняється від того, що у відеоролику фейкоробів.

Окрім того, ми ідентифікували оригінальні фрагменти відео реклам оператора Vodafone, з яких пропагандисти створили свій ролик.

  • Відеоролик з людьми похилого віку був опублікований  8 січня 2024 року в Instagram
  • Відеоролик з дівчиною у кафе було опубліковано на YouTube-канал  Vodafone 5 грудня 2022 року.
  • Відеоролик з дівчиною, що говорить телефоном було опубліковано на YouTube 18 грудня 2023 року.
  • Реклама оператора з артистом групи Kalush Олегом Псюком була також опублікована на YouTube-каналі компанії ще у вересні 2022 року.
  • Останній відеоролик, в якому жінка говорить по відеозвʼязку був опублікований на офіційних ресурсах 7 жовтня 2022 року.

Ми також звернулися до пресцентру оператора Vodafone із запитанням чи дійсно існує така акція «Номер героя» та відеоролик. Компанія спростувала цю інформацію.

Тож пропагандисти навмисно створили фейковий відеоролик з метою дискредитувати українського оператора.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.