Балаклія через півтора року після звільнення: як йде відновлення — фоторепортаж

Олександр Манченко - 29 Березня 2024 | 18:04
Робітники утеплюють фасад дитячого корпусу Балаклійської лікарні.

Балаклію звільнили 8 вересня 2022 року під час українського контрнаступу на Харківщині. Майже одразу до населеного пункту почало повертатися життя. Ґвара Медіа відвідала місто та дізналася, як воно відновлюється.

Лікарня приймає понад 14 тисяч пацієнтів

Першим об’єктом, який ми відвідали у Балаклії, стала місцева клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування. Зустріла нас директорка медзакладу Марина Руденко.

Директорка Балаклійської лікарні Марина Руденко.
Директорка Балаклійської лікарні Марина Руденко. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Вона розповіла нам, що обстріли лікарні почалося ще у березні 2022 року.

«Були зруйновані 4 опорні стіни в різних частинах лікарні, а також покрівлі 3-х  корпусів, вибито понад 400 вікон та знищено перехід між головним та дитячим корпусами»‎

Перехід з центрального корпусу лікарні до дитячого було/стало.
Перехід з центрального корпусу лікарні до дитячого було/стало. Фото зліва: Балаклійська МВА, фото справа: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Після деокупації Балаклії з 1 жовтня 2022 року почалися відновлювальні роботи, щоб включити опалення і поновити роботу лікарні, продовжує розповідати Марина Руденко. З 4 січня 2023 року стаціонар вже приймав пацієнтів.

Зруйнована внаслідок російського удару та потім відновлена стіна Балаклійської лікарні.
Зруйнована внаслідок російського удару та потім відновлена стіна Балаклійської лікарні. Фото зліва: Балаклійська МВА, фото справа: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Не працював лише один корпус, який росіяни зруйнували найбільше. Тут були розміщені дитяче, анестезіологічне відділення та імунологічна лабораторія.

Спочатку лікарня відновлювалася коштом резервного фонду державного бюджету та співфінансування Харківської обласної ради. Потім за рахунок місцевого бюджету та кошти лікарні проводилися внутрішні роботи, зокрема, на другому поверсі лікарні у відділенні анестезіології.

Відремонтований вхід до відділення анестезіології у Балаклійській лікарні.
Відремонтований вхід до відділення анестезіології у Балаклійській лікарні. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Наразі остаточним відновленням лікарні займається Міжнародна організація з міграції. Вони роблять внутрішній ремонт у дитячому відділенні та лабораторії, а також облаштовують укриття у підвалі медзакладу та утеплюють фасад.

Утеплення фасаду лікарні, яке робить коштом МОМ.
Утеплення фасаду лікарні, яке робить коштом МОМ. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа
Робітники, які займаються ремонтом лікарні в Балаклії за роботою.
Робітники, які займаються ремонтом лікарні в Балаклії за роботою. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Як зазначає директорка лікарні, відновлення сприяє роботі медзакладу, адже за час після деокупації до березня 2024 року кількість лікарів зросла з 29 до 536 людей. За останній рік стаціонар пролікував вже близько 14 тисяч пацієнтів, які мешкають у Балаклійській, Донецькій та Савинській громадах. Також, за словами Марини Руденко, до лікарні приїжджають люди з Ізюма та навколишніх населених пунктів.

Табличка, яка попереджає про мінну небезпеку неподалік від Балаклійської лікарні.
Табличка, яка попереджає про мінну небезпеку неподалік від Балаклійської лікарні. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій!

Навчання у форматі «Один день — один клас»

Наступною нашою локацією став Балаклійський ліцей №2. Тут ми зустрілися з Оксаною Дворічанською — виконувачкою обов’язків начальника відділу освіти Балаклійської міської ради.

Оксана Дворічанська у коридорі ліцею №2, який продовжує відновлюватися після бойових дій.
Оксана Дворічанська у коридорі ліцею №2, який продовжує відновлюватися після бойових дій. Фото: Денис Клименко, Ґвара Медіа

За її словами, внаслідок бойових дій в приміщеннях школи були пошкоджені вікна, дахи та внутрішнє оздоблення. Снаряди влучали в дах, стіну та в об’єкти навколо ліцею. Унаслідок цього в навчальному закладі не залишилося жодного вцілілого вікна.

Ліцей потрапив до програми «Відновлення шкіл в Україні», яка реалізується Офісом Управління Організації Об’єднаних Націй з обслуговування проєктів. І з лютого 2024 року почалися ремонтні роботи.

Будівельні матеріали, що зберігають у спортивному залі ліцею.
Будівельні матеріали, що зберігають у спортивному залі ліцею. Фото: Денис Клименко, Ґвара Медіа

У навчальному закладі вже встигли замінити всі вікна. Зараз почали робити віконні скоси, заміняти дахи та ремонтувати класи. Через деякий час планується облаштування найпростішого укриття.

Ремонт даху в одному з корпусів Балаклійського ліцею №2.
Ремонт даху в одному з корпусів Балаклійського ліцею №2. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Також адміністрація громади розробила великий проєкт на будівництва повноцінного укриття на понад 600 дітей поруч зі школою, щоб у майбутньому отримати можливість проводити заняття офлайн. Однак поки що немає організації, яка б профінансувала та провела будівництво.

Будівельні матеріали, що призначені для відбудови даху на фоні відновлених вікон ліцею.
Будівельні матеріали, що призначені для відбудови даху на фоні відновлених вікон ліцею. Фото: Денис Клименко, Ґвара Медіа

В іншій школі Балаклії — ліцеї №5 — також були руйнування через бойові дії. Хоч безпосередньо у будівлю навчального закладу снаряди не влучали, однак вибуховими хвилями та уламками пошкодило вікна та дах, які вже вдалося відремонтувати.

Коридор ліцею №5 у Балаклії.
Коридор ліцею №5 у Балаклії. Фото: Денис Клименко, Ґвара Медіа

У підвалі цього закладу, як і багатьох інших областях України, за підтримки фонду savED облаштували освітній простір «Вулик»‎. Тут встановили нові меблі, забезпечили дітей технікою, художньою та навчальною літературою та настільними іграми.

Діти ліцею №5 на уроці української мови у освітньому просторі
Діти ліцею №5 на уроці української мови у освітньому просторі “Вулик”. Фото: Денис Клименко, Ґвара Медіа

У цьому просторі діти проводять повноцінні заняття за шкільною програмою.

«Керівник закладу прийшла з такою пропозицію, щоб діти приходили на заняття за розкладом на весь день. Простір працює у форматі один день — один клас. Тобто у дітей є повноцінні 5-6 уроків на тиждень»‎, — пояснила Оксана Дворічанська.

Діти Балаклійського ліцею №5 на уроці української мови у освітньому просторі
Діти Балаклійського ліцею №5 на уроці української мови у освітньому просторі “Вулик”. Фото: Денис Клименко, Ґвара Медіа

Вона також додала, що розклад уроків коректується стосовно того, які вчителі є в громаді. Зараз за стратегією розвитку простору, головними предметами є українська й англійська мови та математика.

Після уроків діти приходять до «Вулика»‎ на позакласні заняття, наприклад, співи, майстер-класи, творчі вечори тощо.

Дошка в освітньому просторі
Дошка в освітньому просторі “Вулик” у Балаклійській громаді. Фото: Денис Клименко, Ґвара Медіа

У Балаклії відновили 202 будинки

За словами начальника Балаклійської міської військової адміністрації Віталія Карабанова, з 254 багатоквартирних житлових будинків було зруйновано — 4, значно пошкоджено 31 будівлю, середньо пошкоджені — 83 та незначні ушкодження отримали — 136. У громаді неможливо відновити лише 2 будинки — у селах Мілова та Волохів Яр.

Ураження уламками одного з будинків на вулиці Леоніда Каденюка у місті Балаклія.
Ураження уламками одного з будинків на вулиці Леоніда Каденюка у місті Балаклія. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

У 2022 та 2023 роках у Балаклійській громаді провели капітальні та поточні ремонти у 202 будинках.

Наслідки ураження будинку на вулиці Леоніда Каденюка та його подальша відбудова.
Наслідки ураження будинку на вулиці Леоніда Каденюка та його подальша відбудова. Фото зліва: Балаклійська МВА, фото справа: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Станом на березень 2024 року роботи тривають у 8 житлових будівлях.

Один з будинків у Балаклії по вулиці Газовиків після влучання російського снаряда та після реконструкцій.
Один з будинків у Балаклії по вулиці Газовиків після влучання російського снаряда та після реконструкцій. Фото зліва: Балаклійська МВА, фото справа: Денис Клименко, Ґвара Медіа

Однак ще 50 потребують відновлення. Також необхідно реконструювати міст, шляхопровід, каналізаційну насосну станцію, водопроводи, котельні та іншу важливу інфраструктуру міста.

Підготовка до ремонту будинку на вулиці Леоніда Каденюка.
Підготовка до ремонту будинку на вулиці Леоніда Каденюка. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Наразі на відновлення Балаклійської громади витрачено 150 мільйонів гривень. Однак, як зазначає Віталій Карабанов, щоб відремонтувати всі необхідні об’єкти треба близько 450 мільйонів гривень.

За словами начальника Балаклійської МВА, бюджет громади має обмежені можливості. Тому кошти на відновлення громади здебільшого виділяються міжнародними благодійними фондами, а також з державного, обласного бюджетів. 

До того ж Вінницька міська рада та Донецька селищна рада надали субвенції зі своїх бюджетів на відбудову Балаклійської громади.

Наслідки ураження будинку на вулиці Леоніда Каденюка та його подальша відбудова.
Наслідки ураження будинку на вулиці Леоніда Каденюка та його подальша відбудова. Фото зліва: Балаклійська МВА, фото справа: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Читайте також

  • У Харкові ліквідують наслідки ударів по житлових будинках — фото.
  • У Балаклійській клінічній багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування тривають внутрішні ремонтні роботи в педіатричному відділенні та відділенні клініко-діагностичної лабораторії, які найбільше постраждали внаслідок російських обстрілів у 2022 році.
  • У Харкові погасили марки «Міста Героїв. Харківщина», серед яких також і Балаклія.
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.