Петиція про курс статевого виховання у початковій та середній школах набрала необхідні 25 тисяч голосів за місяць. Зеленський відповів на петицію: доручив МОН опрацювати пропозиції. Міністерство освіти та науки надало дві відповіді: в одній зазначено, що не потрібно шукати рішення для проблеми відсутності сексуальної освіти, тоді як в іншій сказали про плани впровадити окремий курс статевого виховання.
Про це повідомляють на Facebook-сторінці ресурсу «Гендер у деталях». Разом з громадським альянсом «Політична дія жінок» вони створили петицію. Автори звернення відзначають, що статеве виховання важливе й може допомогти знизити ризики насильства, рівень злочинності та кількість підліткових вагітностей. Курс статевого виховання має базуватися на культурі згоди на секс.
Керівник Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Олег Єресько вважає, що рішення не потрібно шукати. Зокрема, він зазначає: «Відповідно до чинних Державних стандартів у зміст загальної середньої освіти … теми статевого виховання включені в зміст обов’язкових навчальних предметів «Я досліджую світ» (1 – 4 класи), «Основи здоров’я»/ «Здоров’я, безпека та добробут» (5 – 9 класи), «Біологія» (8 – 11 класи)».
Комунікаційниця Гендер в деталях Альона Грузіна проаналізувала типові програми предмета “Я досліджую світ” і встановила, що на ранніх стадіях навчання (1-2 класи) вони зосереджені на навчанні дітей про природу, гігієнічні навички та реагуванні на небезпечні ситуації на вулиці. Однак, теми про інтимні зони, «правило трусиків» чи сексуальне насильство не включені в програму. У 3-4 класах ситуація подібна, де інформація про людину та взаємодію з іншими центрується на загальній будові тіла, гігієні, моральних нормах тощо, а тема статевого виховання і безпеки не прописана у програмі.
У середній школі існують предмети «Основи здоров’я» та «Здоров’я, безпека та добробут», які, на думку Олега Єреська, містять матеріали про статеве дозрівання та протидію сексуальному насильству. Проте, підручник з цих предметів, який навчає дівчат, що їхня «віктимна поведінка» може спричинити насильство та дає поради, як його «уникнути» за допомогою ілюстрацій, є некоректним.
Активісти та правозахисники вважають підручник з основ здоров’я для 8 класу шкідливим та небезпечним, прагнучи вилучити його з навчального процесу. За словами нардепки Совсун, у ньому міститься токсичний матеріал, який звинувачує жертв насильства в провокаціях. Наприклад, «жертви провокують кривдника короткою спідницею, яскравим макіяжем, походом на дискотеку».
Як ми писали раніше, МОН розпорядилося, щоб Інститут модернізації змісту освіти провів повторну експертизу шкільного підручника та переглянув рішення про гриф «рекомендовано МОН» на його обкладинці.
Таким чином, обидві відповіді МОН на питання про статеве виховання є незадовільними, за думкою «Гендеру у деталях»: «міністерство не визнає системні помилки та не пропонують нової освітньої політики. Крім того, обидві відповіді говорять лише про шкільну освіту, тоді як статеве виховання має починатися в дошкільній освіті та тривати впродовж усього життя. МОН повинне звернути увагу на проблему домагань від викладачів у вишах та вирішити її».
- Законопроєкт про цивільні партнерства підтримав другий комітет Верховної Ради.
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.