Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Нова рубрика «Фейк-тижневик»

Підбірка. Щодня фактчек-редакція працює для того, щоб наші читачі дізнались про якомога більше фейків. Цього тижня в нашому Telegram-каналі ми щодня публікували розбори найкумедніших вигадок фейкоробів.

Пропонуємо вам переглянути підбірку на нашому сайті

Давид Арахамія анонсував блекаут від трьох до семи днів

Фейк. До нашого бота «Перевірка» з 25 січня почали надходити запити з проханням перевірити ймовірну можливість відключень світла на термін до 7 діб. 

При цьому таку інформацію поширюють з посиланням на Давида Арахамію.

Проте це фейк.

Дійсно, керівник президентської фракції попереджував українців про нові обстріли. Але було це ще наприкінці листопада, та й навіть тоді Арахамія не анонсував кількість днів без світла.

Звертаємо вашу увагу: передбачити тривалість аварійних відключень неможливо, оскільки це залежить від масштабів руйнувань інфраструктури після російських обстрілів.

Через катастрофічні втрати у Харкові мобілізують чиновників

Фейк. 23 січня Telegram-канал «Укропский фреш» повідомив, що у місті Первомайському Харківської області до лав української армії планують залучити працівників місцевої адміністрації. Як стверджують автори поста, мобілізація посадовців є порушенням українського законодавства та свідченням величезних втрат української армії.

«Втрати у ЗСУ справді катастрофічні, оскільки київський режим вирішив знищувати вже своїх вірних слуг», — повідомляють у дописі. Що саме не так з цією новиною — розповідаємо у деталях на нашому сайті.

Тарілка для монет з фото Володимира Зеленського

Фейк. Telegram-канал «Украинский навоз» розмістив пост, де йдеться, що президент України нібито просить гроші «вже навіть у людей в Одесі».

Так, фейкороби повідомили, що в одному з магазинів Одеси з’явилась тарілка для монет із зображенням президента України.

Ця новина є брехнею.

Перевіривши зображення за допомогою ресурсу Fotoforensics, ми з’ясували, що воно відредаговане — тобто створене за допомогою графічного редактора.

Цей колаж першим поширив користувач Twitter, на сторінці якого є й інші матеріали, що дискредитують президента України.

Країни Європейського союзу видаватимуть українських чоловіків для мобілізації

Фейк. В мережі поширили новину про те, що країни ЄС нібито «видаватимуть» українців військкоматам для подальшої мобілізації. Також у дописі додають, що Литва вже погодилась допомогти Україні в цьому питанні.

Це фейк.

Звертаємо увагу, що таку інформацію поширюють соцмережами з посиланням на пости мерів латвійських міст Гунара Ансіниша та Реміґіюса Шимашюсна. Повідомляється, що вони підтверджують таку допомогу Україні з мобілізацією чоловіків, які перебувають на території Латвії.

Ми перевірили офіційні сторінки Facebook мерів міста Вільнюс Реміґіюса Шимашюсна та міста Лієпай Гунара Ансіниша у Латвії, на яких посилаються, та не знайшли відповідних заяв.

Зазначимо, на сторінці мера міста Лієпай є попередження, що такі листи отримувались та вони є фейковими.

«Підтверджую, що це фейкові новини, будьте обережні та не ставайте жертвою пропаганди! Такі листи, що вводять в оману, з адреси [email protected] отримали і співробітники Лієпайського муніципалітету. Нагадую, що офіційні листи ніколи не закінчуються на .info чи подібне, але з урядом. lv, gov.ua тощо», — пише посадовець.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.