Проєкт «Спільний спадок» створили аби шукати старовинні українські речі та спільно викуповувати найцінніші з них для найулюбленіших музеїв.

«Спільний спадок» — це перший український краудфандинг, що об’єднує людей, які захоплюються українською культурою і бажають долучитися до її збереження та поширення.

Як він працює?

Спочатку кураторка проєкту шукає та вивчає антикваріатні пропозиції онлайн. Наприклад, на аукціонах, оголошення від продавців у соцмережах, на OLX тощо. Вона бронює річ та погоджує її цінність з науковими співробітниками музею. Від того, наскільки артефакт цінний та якісний і залежить його подальша доля. Якщо річ вписується в потреби музею та має прийнятну ціну, її викуповують.

Багато традиційних речей перепродаються та вивозяться за кордон. Особливо попит на них збільшився зі зростанням популярності нашої країни. Мета проєкту — зберегти якмога більше старовинних речей, які містять в собі культурну та історичну вагу різноманітних регіонів України.

З якими музеями співпрацюють?

Зараз проєкт підтримує лише Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» в Києві. Це не державна, а приватна структура. Її створено зусиллями митця, етнографа й колекціонера Івана Гончара, який хотів зберегти культурну спадщину України всупереч радянській владі.

«Кожен музейний предмет, кожна пісня чи обряд є важливою клітинкою українського всесвіту. За давніми речами стоять особисті історії та долі людей, емоції, відчуття краси та світу нашими предками, наша спільна історія й культура, виплекана цілими поколіннями. Ми збираємо по крихті ці фрагменти мозаїки, фахово та з любов’ю очищаємо, досліджуємо їх та ретельно зберігаємо для майбутніх поколінь», — гендиректор музею Івана Гончара Петро Гончар.

За перші кошти організатори планують викупити народне вбрання, картини та ікони, давні світлини. Далі — предмети традиційного народного побуту й обрядових атрибутів. При виборі антикваріату орієнтуються на пріоритети музею та власні вподобання.

Як долучитися до проєкту?

Доєднатися до порятунку культурної спадщини України можна за підпискою на Patreon. Кошти підуть на закупівлю старовинних речей та сплату податків. Команда «Спільного спадку» обіцяє регулярно звітувати:

  • щомісяця — про всі зібрані та витрачені кошти,
  • упродовж тижня після купівлі — про кожну річ.

Підтримати проєкт можна за посиланням.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.