Правозахисна організація ZMINA задокументувала воєнний злочин на Харківщині: страта колишнього учасника АТО.

В одному з деокупованих населених пунктів Харківської області росіяни перед відступом стратили колишнього учасника АТО. Убитого знайшли майже через тиждень, коли окупанти вже покинули територію. На тілі розстріляного були сліди жорстоких катувань та ножові поранення в пах.

Історію переповіла дружина загиблого. Жінка розповіла, що її чоловік був в АТО понад п’ять років тому. Уперше під час окупації, коли росіяни прийшли до родини додому, знайшли атошну форму, чоловіка не чіпали.

Вдруге загарбники прийшли за тиждень до відступу та забрали колишнього військовослужбовця із собою.

«Вони зі мною майже не спілкувалися. Зайшли у двір. Сказали: «Нам із вашим чоловіком треба поговорити» та пішли в хату. Нас (з дітьми та батьками чоловіка. — Ред.) на дворі залишили. А тоді чоловіка забрали, вивели та сказали, що привезуть до вечора. Сказали, що «атовців» вони довго не тримають. Побалакають із ним та відпустять», — розказала дружина.

Але чоловік так і не повернувся. Його тіло знайшли на шостий день після того, як його забрали, на місці де базувалися росіяни.

Родина викликала поліцію (тоді ще окупаційну. — Ред.), щоб встановити факт смерті. Дружина разом зі свекрухою попросили задокументувати вбивство та провести експертизу:

«Вони (представники окупаційної поліції. — Ред.) сказали, що це кримінальна справа, тому ніхто нічого робити не буде. У лікарні нам навіть висновок про смерть не дали. Так і поховали без нього».

Жінкам довелося самостійно везти тіло додому та готувати до поховання. За словами дружини, коли чоловіка купали та перевдягали, то побачили на тілі 15 пострілів, ножові в пах, перебиті пальці та прострелені ноги.

Після офіційного звільнення населеного пункту та повернення української влади, оформили свідоцтво про смерть. Поліцейські взяли свідчення та повідомили про необхідність ексгумації тіла вбитого чоловіка.

За словами жінки, за результатами судмедекспертизи причиною смерті вказано вогнепальні поранення без вказання ножових, які вона побачила на тілі закатованого чоловіка.

  • Читайте також: Як зафіксувати воєнний злочин, якщо ви — цивільний? Розповідаємо про додаток eyeWitness.

Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.