В Україні вже майже рік як триває повномасштабне вторгнення РФ. У цифрах це означає 63 610 зареєстрованих воєнних злочинів, з яких 17 425 — злочини проти національної безпеки України, за даними Офісу Генпрокурора.

Для того, щоб ворог не залишився непокараним та постав перед правосуддям, потрібні докази. І з цим може допомогти кожен.

Документувати воєнні злочини дозволяє мобільний додаток eyeWitness to Atrocities, що в перекладі означає «очевидець звірств». Через застосунок можна самотужки зафіксувати порушення і передати дані для міжнародних звітів, які впливають на перебіг справ у судових установах та правоохоронних органах.

Детальніше ми поговорили про це з адвокатом Дмитром Гладким, що брав участь у запуску проєкту.

дмитро гладкий
Дмитро Гладкий

Дмитро Гладкий — адвокат, заступник Голови відділення Асоціації правників України Запорізької області та ключова особа в Україні для eyeWitness to Atrocities.

Застосунок, що дозволяє цивільним документувати злочини, був розроблений ще у 2016 році Міжнародною асоціацією юристів — організацією, яка об’єднує професіоналів у сфері права та правозахисників.

«Сьогодні юристи також долучаються до збору доказів злочинів проти людяності та доказів порушень міжнародного гуманітарного права. Маючи досвід та розуміння проблем, з якими стикаються національні та міжнародні суди під час роботи з воєнними злочинами, була запущена ініціатива, мета якої — залучити сучасні технології для фіксації злочинів. Тому створили додаток, який дозволяє робити юридично прийнятні фото та відеоматеріали, убезпечуючи громадян від проблем», — розповідає Дмитро.

Юрист пояснює, що додаток не був створений спеціально для України.

«Перші матеріали були зібрані у 2016 році. Взагалі програма працює практично в усіх точках планети, де є воєнні злочини, злочини проти людяності, довкілля тощо», — пояснює адвокат.

Програму активно використовують в Африці, у Демократичній Республіці Конго, Іраку та Сирії. І навіть уже є перші притягнення до відповідальності винних осіб.

До запуску додаток більш ніж півтора року тестувався юристами з різних країн, які логічними та юридичними способами намагалися перевірити, чи можна поставити під сумнів матеріали з програми.

Тестування підтвердило: при розгляді справи неможливо піддати сумніву те, що знімки, зроблені через додаток, оригінальні; тобто не створені за допомогою фоторедактора.

Це вкрай важливо при зборі доказів, які прокурор надає національним та міжнародним судам.

Дмитро розповідає, що аналогів eyeWitness поки що немає на ринку мобільних застосунків. Такі технології, як їхня, дають можливість міжнародним організаціям робити переконливі звіти, в тому числіЮ для фіксації пошкодженого майна та притягнення до кримінальної відповідальності.

«На жаль, для України це дуже важливо, оскільки ми маємо безліч воєнних злочинів. Не варто забувати, що за весь час війни Росії в Україні багато відеоматеріалів бралися ворогом із Сирії та видавалися, наприклад, за події на Донбасі, — коментує Дмитро Гладкий. — Коли йдеться про воєнні злочини, зокрема про геноцид, то суд має бути повністю переконаний у достовірності даних. Для цього важливо залучити цифрові технології по максимуму».

eyewitness
eyewitness

Як працювати з додатком?

Окрім як робити фото, додаткових навичок не потрібно. Якщо вийшов неякісний матеріал, програма покаже позначку, що фото чи відео не можуть бути використані. Взагалі чим більше знімків, тим краще.

Умовно, якщо 100 людей зроблять знімки одного місця, але з різних ракурсів, все це буде збиратися слідчими як пазл.

Де зберігаються знімки?

Усі матеріали, зроблені через програму, завантажуються на захищені сервери компанії LexisNexis у Північній Америці. Вони є лідером зі збереження саме юридичних цифрових документів. Компанія гарантує, що матеріали в безпеці й до них немає стороннього доступу. Вони надійно зберігаються і що важливо — безстроково.

Потім усі ці фото та відео формують у звіти, які передають комісії ООН.

Розумієте, йдеться про те, щоб задіяти якомога більше людей, які є очевидцями цих подій — аби переконати весь світ, що ці злочини відбуваються в нашій країні.

Ми орієнтуємося на найвищі стандарти правосуддя. І, звісно, поки справжнє правосуддя несуть ЗСУ, ми працюємо над юридичними аспектами нової оборонної політики. Про це, до речі, казав президент України Володимир Зеленський у зверненні до Міжнародної асоціації юристів. Він наголосив, що останню крапку в цій війні фактично ставитимуть юристи України.

Чи працює eyeWitness без інтернету?

— Додаток повністю працює без інтернету. Коли мережа з’являється, тоді він уже передає матеріали на захищені сервери. На фото з’явиться зелена позначка, яка означатиме, що все завантажено і файли надійно зберігаються.

Чи можна в додаток завантажити світлини з телефону або іншого пристрою?

— Ні, тому що додаток автоматично шифрує матеріали й гарантує, що не було спотворення зображення або спотворення метаданих.

Метадані — це відомості про час та місце зйомки, тобто сам додаток бере інформацію не з телефону. Програма звіряється із супутниками і якщо є розбіжність у часі, наприклад, вона просто не дасть зробити фото.

Журналісти також використовують цей додаток по всьому світу. Окрім професійних камер, вони часто роблять кілька знімків на свій телефон через додаток. Це допомагає ідентифікувати злочин: де він стався, коли та за яких умов.

«Близько двох місяців тому в Запоріжжі у житловий будинок влучила ракета. Було повністю знищено дев’ять поверхів та під’їзд. У цей же час у Росії ЗМІ почали поширювати інформацію, нібито це фото за 2016 рік з Магнітогорська, коли стався побутовий вибух, — розповідає Дмитро. — Такої дезінформації дуже багато».

Так, для українців — це реальність і нам не потрібні докази цих подій, адже ми тут живемо. Але коли йдеться про високі стандарти для міжнародних судів, ми повинні бути дуже уважними до деталей.

Щодо аналогічних програм, інколи також зручно використовувати технології Google. Та з власного досвіду і досвіду колег міжнародних юристів мушу сказати, що лише 1 % доказів зі всіх матеріалів приймається судом, а 99 % — відхиляються як такі, що недостатньо переконливі, якщо йдеться про злочини проти людяності.

Як eyeWitness убезпечує людину?

У програмі є певні механізми, які дозволяють людині безпечно робити зйомку. Тут задіяна система ідентифікації. Існує правильний та хибний пароль. Тобто якщо ввести будь-який пароль, окрім того, який вводив користувач, відкриється стандартна галерея, де видно лише ваші особисті фото.

Також програма вміє змінювати іконку: користувач може поставити іконку іншого додатку, наприклад, калькулятора. Це максимально убезпечує людину та дозволить не залишити ніяких слідів на телефоні.

Після того, як фото вже збережені в додатку, їх можна видалити, а через деякий час у безпечному місці зробити запит — тоді компанія надішле знімки вам на пошту.

Скільки злочинів українці вже зафіксували через застосунок?

— Два місяці тому було понад 20 тисяч. Звісно ж, злочин фіксуються, якщо є порушення прав людини та руйнування. Лише в Запоріжжі та області я один зробив понад 800 знімків.

eyewitness
eyewitness

Чи це безкоштовно?

— Так, усе працює за підтримки Міжнародної асоціації юристів, яка здійснює певну каталогізацію, аналіз. Задіяні фахові юристи, які проводять аналіз матеріалів, що надалі за запитом передаються до національних чи міжнародних правоохоронних органів.

Як зареєструватися в eyeWitness?

— Для реєстрації необхідно заповнити лише два поля. Ваше ім’я або псевдонім та електронну пошту або номер Signal, знову ж таки — будь-яку. Якщо людина відчуває небезпеку, то може не вказувати особисті дані.

Електронну пошту варто вказати, якщо ви хочете дізнатися про результати або в разі потреби вивантажити фото та відео на телефон.

Ця адреса потрібна для зв’язку з вами, якщо слідчі захочуть отримати доступ до зображень.

Довідка

Фото чи відео, зроблені через eyeWitness, можна вивантажити для того, аби подати в «Дію» документи для компенсації пошкодженого житла. Це варто взяти до уваги, оскільки навіть у приватних провадженнях прив’язка до місця та часу певної події має значення. Чим більше доказів — тим краще.

Щоб вивантажити фото, достатньо вказати свою електронну пошту і вам надішлють матеріали.

Читайте також на Ґвара Медіа: