fbpx
арт

Повне одужання: документальна фільмотерапія Docudays UA

Мистецтво

Сьогодні, 26-го березня, відбудеться онлайн-відкриття фестивалю документального кіно Docudays UA. Цьогорічна програма «Повне одужання» присвячена праву людини на здоров’я. Організатори пропонують зануритися глибше у процеси нових для нас явищ і оцінити весь масштаб світових змін з початком пандемії. Фільми будуть доступні після реєстрації в онлайн-кінотеатрі Docuspace до 4-го квітня та нададуть можливість побачити, почути та обговорити понад 80 історій на важливі теми.

Фестиваль розповість про нову мітологію, пов’язану з виникненням коронавірусу, зміни в суспільстві, зокрема в подоланні бідности, корпоративній етиці у сфері медичного обслуговування та комунікаціях, обмеження прав людини в обмін на охорону здоров’я суспільства. А також про те, яку роль відіграє наша імунна система в новій пандемічній реальності, про ментальну гігієну і проблеми, з якими звертаються сьогодні до психологів, доступ до медичних послуг та реабілітації люди в умовах збройного конфлікту, користь від медичного канабісу.

Вартість квитків від 30 до 90 гривень. Безкоштовно можна переглянути прояви маскультури в ретроспективі «Мультфільм. Автор: Анатолій Сурма», шотландсько-українську інтерактивну програму «Трубадури кіно» та фільм-портрет «Мій батько Євген» (реж. Андрій Загданський).

Доступність

До кожного з відібраних короткометражних фільмів «Трубадурів кіно» створили інтерактивні субтитри фахові коментарі від запрошених дослідників, що поглиблюватимуть розуміння стрічки і її контексту. Упродовж перегляду фільмів цієї програми на відеоряді в певні моменти виникатимуть активні мітки клікабельні зони, які можна ігнорувати або розгортати в текстовий коментар. Українські фільми оснащені дослідницькими інтерактивними субтитрами, також низка стрічок містить спеціальні аудіокоментарі від режисерів.

Для людей із порушенням зору в деякі фільми фестиваль додав аудіодискрипцію – окрему звукову доріжку з розширеним описом дії на екрані. Її мають чотири повнометражних фільми – «Колектив», «Невидимі», «Останній лучник», «Кріт» – та п’ять анімацій програми «Linoleum презентує: По батькові». Також більшість фестивальних фільмів (крім нацпрограми) мають опцію адаптованих субтитрів, завдяки чому глядачі/-ки з порушеннями слуху зможуть краще зануритися в атмосферу стрічки та стежити за її змістом.

Далі короткий огляд програм і приклади фільмів кількох з них.

Конкурсна програма та фільм-відкриття

Повне одужання?

Фільм-відкриття «Колектив» (2019, Румунія, Люксембург, реж. Александр Нанау)

2015-го року 27 людей загинули і 180 були поранені внаслідок пожежі в бухарестському клубі. Ще більше людей зазнали опіків і померли в лікарні від несмертельних ран. Ця подія провокує розслідування, яке виявляє давню недугу в тілі румунської медичної системи. Лікар закликає команду журналістів розслідувати цю справу, а журналісти крок за кроком розкривають масштабні схеми у сфері медицини. Новопризначений міністр охорони здоров’я дозволяє безперешкодно стежити як за своїми зусиллями з реформування корумпованої системи, так і за перепонами на цьому шляху.

DOCU/СВІТ

«Цей дощ ніколи не скінчиться» (2020, Україна, Латвія, Німеччина, Катар, реж. Аліна Горлова)

Фільм веде глядачів потужною та візуально захоплюючою подорожжю крізь нескінченний людський цикл війни та миру. Глядач слідкує за життям 20-річного Андрія Сулеймана, який намагається забезпечити собі стале майбутнє, водночас працюючи з жертвами збройних конфліктів. Від конфлікту в Сирії до війни в Україні існування Андрія ніби обрамлене вічним потоком життя і смерті.

DOCU/УКРАЇНА

До національного конкурсу ввійшли п’ять прем’єрних стрічок, які через призму особистих пошуків героїв отримують відповіді на вічні питання. Це можливість придивитися до повсякдення, мрій та роздумів головних героїв: зробити вибір між коханням та покликанням життя, між обітницею та соціальним активізмом з монахом, подолати сотні кілометрів заради мрії, відкрити мистецтво народного художника та дослідити контрастність і політичність кабаре з учасницями Dakh Daughters.

DOCU/КОРОТКО

Це 17 фільмів або 285 хвилин короткого метру. 17 історій від документальної анімації до есеїстичної сповіді. Географія фільмів з програми простягається від України до Канади, від Бразилії до Ірану, від Угорщини до Ізраїлю.

Поза конкурсом

DOCU/ХІТИ  це яскраві, часом кумедні фестивальні улюбленці. Цього року її доповнює та підсилює програма «Майстри» це важковаговики, монументальні полотна вже визнаних майстрів, які залишають по собі сильне естетичне враження.

«Кріт» (2020, Китай, США, Німеччина, Нідерланди, Іспанія, реж. Майте Альберді)

Родина занепокоєна, як їхній матері живеться в будинку для літніх людей. Приватний детектив Ромуло наймає 83-річного Серхіо, який оселяється в установі і стає агентом під прикриттям «кротом». Серхіо намагається не відступати від свого завдання, дедалі більше занурюючись у життя інших пенсіонерів.

DOCU/АРТ

«Останній лучник» (2020, Іспанія, реж. Дасіль Манріке де Лара Міярес)

Альберто Манріке, засновник художнього руху Лучників один з найреволюційніших канарських митців ХХ століття. У поважному віці його пам’ять починає згасати, а з нею може піти в небуття цілий пласт життєвих історій. Онучка художника, режисерка Дасіль Манріке, повертається до дідового будинку, щоб допомогти Альберто відновити спогади про його життя і кар’єру. Переглядаючи старі відеозаписи і щоденники, вона відкриває прекрасну історію кохання дідуся й бабусі та чарівний світ, який вони створили разом.

Спецподії

«Невидимі» (2020, Словаччина, реж. Майя Мартіняк)

Мелоді, Стелла і Люсія жінки з трьох різних країн. Кожна має власні погляди на життя, і кожна вже народжувала. Фільм «Невидимі» розповідає їхні історії, які розкривають неоднозначну тему пологової травми. Показуючи справжні пологи, стрічка відкриває істинне обличчя травми та оприявнює невидиму для суспільства реальність і жінок, змушених мовчати через тиск оточення або медичного персоналу. Фільм відкриває простір для діалогу в суспільстві й доводить необхідність змін не лише у Словаччині, а й по всьому світі.

«Борис Петер: Тиха пауза» – програма, присвячена пам’яти українського звукорежисера Бориса Петера (у його доробку 26 фільмів, зокрема «Головна роль», «Стрімголов», «Вулкан»). Покажуть чотири його стрічки: «В.Сильвестров» (2020), «Українські шерифи» (2015), «Час життя об’єкта в кадрі» (2012), «Мій батько Євген» (2010).

Кшиштоф Кесльовський: Документальний життєпис

До 80-річчя від дня народження видатного польського режисера та сценариста організатори в межах ретроспективи вирішили перевідкрити його документальні роботи, портрети окремих героїв, спільнот та професій.

DOCU/ЮНІСТЬ

Фільми про важливість говорити з дітьми про хвороби та будь-які інші складні речі. Говорити без знижок на вік та спроб знайти зрозумілу форму. Говорити так, щоб озвучувати найпотаємніше, але водночас і найважливіше. Говорити про себе та свої бажання. Цьому продуктивному говорінню передує довгий шлях сумнівів. Сумніви це той спусковий гачок, який дає героям можливість зрозуміти, чого вони прагнуть та що з ними відбуваються, а глядача запрошує довіритися як авторам, так і їхнім протагоністам.

Linoleum презентує: хто тут «здоровий»/по-батькові?

Доканімація складається з двох програм. Перша розповідає історії різноманітних ментальних станів: тривожний розлад, ПТСР, кібернасилля, кохання до серійного вбивці.

Друга частина дає безмежну свободу творчого висловлювання й оприявнює спогади про батька, які неможливо зафільмувати документально, проте можна реконструювати та відрефлексувати.