«Небайдужі громадяни Росії вирішили взяти участь у виборах». Інтерв’ю з добровольцем Легіону «Свобода Росії»

Поліна Куліш - 13 Березня 2024 | 16:21

Вранці 12 березня добровольчі російські формування Легіон «Свобода Росії», «Російський Добровольчий Корпус» (РДК) та «Сибірський батальйон» заявили про перетин російсько-українського кордону. Бійці повідомили, що увійшли в Курську та Білгородську області Російської Федерації з метою звільнити територію країни від «путінського режиму». Речник Головного управління розвідки України Андрій Юсов прокоментував ситуацію виданню Радіо Свобода, сказавши, що добровольчі батальйони мають право діяти на території Росії на власний розсуд. На запитання журналістів про те, звідки добровольці беруть зброю, Юсов відповів, що мова йде про трофеї.

Журналісти Ґвара Медіа поспілкувалися з добровольцем Легіону «Свобода Росії» Олексієм Барановським на позивний «Любисток».

Доброволець легіону «Свобода Росії» на позивний «Любисток» / Скриншот з відео

З якими підрозділами співпрацюєте в цій операції й чому розпочали її саме зараз?

Спеціальна визвольна операція триває з учорашнього дня [12 березня 2024 року ред.]. Проходить вона на території Курської та Бєлгородської областей. У ній беруть участь три російські добровольчі підрозділи: легіон «Свобода Росії», «Російський Добровольчий Корпус» (РДК) та «Сибірський батальйон». Для «Сибірського батальйону» це перша акція в Росії. До цього вони брали участь лише в оборонних операціях на території України. 

Це найбільший рейд російських добровольців на територію Росії з початку великої війни, він приурочений до так званих виборів, які відбуватимуться в Росії. Виборами насправді це не є. Це черговий крок узурпації влади Володимиром Путіним. Ми, як відповідальні громадяни Росії, вирішили таким чином висловити своє волевиявлення щодо цих виборів і сказати, що ми думаємо про Володимира Путіна. Ми вважаємо, що він має бути засуджений міжнародним трибуналом і має відбутися перезавантаження усієї політичної системи РФ.

Яка ситуація на полі бою зараз та яких успіхів Вам вдалося досягти за цей час?

Основні зусилля легіону «Свобода Росії» зосереджені в населеному пункті Тьоткіно Курської області РФ. Він став основним театром бойових дій. Бої продовжуються – вони то затихають, то відновлюються. Ми закріпилися на певних позиціях, завдали шкоди Збройним Силам РФ. За один день було знищено дві одиниці броньованої техніки, БТР, бойову машину десанту. Ще кілька одиниць російської бронетехніки було пошкоджено. Дев’ятьом військовим у складі Збройних Сил РФ були нанесені поранення. Вбитих на цей момент ми не верифікували. Було знищено кілька мінометів та гаубиць, які були на позиціях Збройних Сил РФ, як мінімум два мінометні розрахунки й два артилерійські були знищені. Ще кілька одиниць артилерії було пошкоджено. 

Удар добровольців Легіону по пункту управління російських збройних сил / Фото: t.me/legionoffreedom

Крім того, було знищено за вчорашній день пункт управління російських збройних сил. Якщо ви дивилися відео в телеграм-каналі Легіону, там є така висотна будівля – елеватор – на його даху стоїть ціла гірлянда з різних антен. Туди наші пілоти FPV-дронів дуже чітко влучили кілька разів і зв’язок був порушений. Після цього вже мінометні розрахунки Легіону змогли знищити Командний пункт, який розташований поруч. Для першого дня непогано. Ініціатива, як і раніше, на боці Легіону. Будемо спостерігати, як ситуація розвиватиметься далі.

Яка зараз ситуація в Тьоткіно? Чи вдалося утримати позиції, чи просунутись далі?

Тьоткіно, як мінімум, не перебуває під контролем путінської влади. Але й ми там не встановлюємо свою владу.. Ми готуємося до просування вперед. У політичному сенсі Тьоткіно буде під нашим контролем, коли ми візьмемо мерію, пункт поліції та повісимо там прапори вільної Росії. Ось тоді він вже буде повністю під нашим контролем. Це, до речі, один із варіантів того, як ми будемо по шматочках звільняти Росію від путінського режиму – крок за кроком. Втім, поки що ми говоримо лише про військову ситуацію. У цьому плані в Тьоткіно ми закріпилися і розглядаємо різні варіанти подальшого просування. Я думаю, найближчим часом, сьогодні-завтра, ми побачимо розвиток ситуації.

Чи спілкувалися ви вже з місцевими мешканцями?

Єдина взаємодія з місцевими на цей час – це наш крик у їхній бік: «Ховайтеся». Хоча вони й без наших порад так поводяться. Це абсолютно правильна реакція мирного населення: коли ви чуєте шум бою та стрілянину – ховайтеся у підвали. За вчорашній день ми зіткнулися з тим, що путінська армія в Росії поводиться так само як і на території України. Вони абсолютно не зважають на загрозу для мирного населення. Якщо вони припускають, що на якійсь вулиці перебувають підрозділи Легіону, вони з усієї зброї починають стріляти. А нас там давно вже немає. Страждає мирне населення, руйнуються будинки. Спершу українські мирні громадяни зіткнулися з путінською армією, тепер з нею зіткнулися громадяни Росії.

Яка ситуація в Білгородській області? Чи вдавалося кудись просунутись?

Там приблизно така ж ситуація. Оскільки я перебуваю безпосередньо поблизу Тьоткіно, то вночі ми возили боєкомплект для наших передових груп, тому я добре володію ситуацією саме в Курській області. Щодо Білгорода, там приблизно така сама ситуація: активно працюють передусім безпілотні підрозділи, завдають шкоди.

Тьоткіно курської області карта: бойові дії
Територія Курської області РФ, на якій ймовірно відбуваються бойові дії / Мапа: deepstatemap.live

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій!

Як вас зустріли Збройні сили РФ?

Насамперед першою реакцією російських військ був відступ, бо для них це було дуже несподівано. Ми використали на повну ефект несподіванки. Трофейної техніки наразі немає, все ж таки не настільки щільний бойовий контакт відбувається. Але це поки що. Фактично наразі ми підбиваємо підсумки першого дня. Я думаю, сьогодні буде продовження «бенкету».

У цій операції беруть участь лише росіяни?

Все вірно. Небайдужі громадяни Росії вирішили взяти участь у виборах. Беремо участь, як можемо.

Які у вас подальші прогнози на цю операцію? Чи вдасться, на вашу думку, повпливати на ці вибори?

Ми вже впливаємо на вибори, але будемо розвивати успіх. Крім цього, ми маємо ще декілька завдань. Зокрема, наші підрозділи відвертають на себе увагу російських резервів. Через це вони змушені тримати значну кількість військ в Курській та Білгородській області, а не кидати їх на окуповані території України. Також ми посилаємо певні меседжі як мінімум двом аудиторіям.

Бійці легіону «Свобода Росії» / Фото: t.me/legionoffreedom

Перша аудиторія – це російська опозиція, антипутінські активісти, хто ще залишився всередині Росії. Не секрет, що після вбивства Олексія Навального, опозиція дуже деморалізована. Ми хочемо сказати цим людям: «Ви не одні. Є добровольці, які взяли до рук зброю і готові боротися з путінським режимом. Ми не на словах, а на ділі показуємо, що ми вже поруч. Від Курська не так далеко до Москви, якщо прокласти лінію по карті. Тому не все так погано: боріться, виходьте на зв’язок з Легіоном. Нам потрібна інформація про переміщення путінської армії територією Росії та тимчасові військові бази. Ставайте нашими очима і вухами на території РФ. Це ваш внесок у перемогу».

Друга аудиторія – це Західна спільнота. Ми розмовляємо з провідними світовими ЗМІ: американськими та європейськими виданнями. Наш месидж простий: «Шановна Європо та Америко, ви не повинні визнавати ці вибори. Ви не повинні визнавати Володимира Путіна як легітимного президента Росії. Він військовий злочинець і поводитися з ним потрібно відповідним чином. Ми є громадянами Росії, хто виступає проти Путіна за свободу та демократію. Ми боремося за свою свободу, за незалежність України, за свободу Росії. Ми хочемо, щоб західні країни звернули увагу і на нас, також висловили свою підтримку. Тільки рішучими методами можна покінчити з Володимиром Путіним, інакше війна продовжуватиметься дуже довго».

Нагадаємо, 22 травня 2023 року «Російський Добровольчий Корпус» (РДК) та легіон «Свобода Росії» заявляли про бойові зіткнення, обстріли та захоплення населених пунктів у Бєлгородській області РФ.

Спілкувався Денис Клименко

Читайте також

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.