Російська ІПСО або реальна загроза: чи буде наступ на Харків найближчим часом

Олександр Манченко - 29 Лютого 2024 | 17:30
Чи буде новий наступ на Харків 2024

Уже багато місяців ширяться чутки про те, що росіяни готують новий наступ на Харків та Куп’янськ, які підігріваються окремими народними депутатами й міжнародними ЗМІ. Однак чи є реальна загроза повторного вторгнення російських військ на Харківщині та яка ситуація з оборонними укріпленнями — розбиралася Ґвара Медіа.

Знищили та окупували одне село

4 січня британське видання The Telegraph опублікувало матеріал, у якому зазначило, що 15 січня російські війська можуть розпочати новий наступ на Харківську область.

5 січня начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов прокоментував цю інформацію, зазначивши, що на кордоні концентрації російських військ для проведення наступальної операції немає.

«Для того, щоб говорити про будь-який наступ чи плани ворога, він має сконцентрувати свої військові підрозділи на тому чи іншому напрямку. Наразі такої концентрації немає. Проте ситуація може змінюватися щохвилини, й ми, звичайно, уважно стежимо за цим», — зазначив Синєгубов.

Як виявилося пізніше, масштабного наступу на Харків так і не відбулося. Однак на Куп’янському напрямку російська армія мала певні успіхи та 20 січня захопила село Крохмальне на межі Харківської та Луганської областей.

Як пояснив речник Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо, село було знищено вщент, тож Сили оборони відійшли на запасні позиції.

«Крохмальне — населений пункт, де проживало 45 осіб до початку широкомасштабної війни. Це 5 будинків, і вони були зруйновані російським агресором. Відповідно, наша основна мета — вберегти життя українських захисників. Їхні позиції були переміщені на підготовлені до цього часу запасні позиції, де вони зараз тримають оборону, не дають ворогу просуватись далі», — зазначив в ефірі національного телемарафону Фітьо.

Карта бойових дій на Куп'янському напрямку, новий наступ на Харків
Карта бойових дій на Куп’янському напрямку. Скриншот з мапи DeepState

Також він додав, що мета російських військ на Харківщині — захопити Синьківку і перейти до наступу на Куп’янськ. Проте активні дії на цих напрямках спостерігаються ще від початку жовтня 2023 року.

29 січня Міністерство оборони Російської Федерації повідомило про окупацію села Табаївка, що неподалік від Крохмального. Але того ж дня Володимир Фітьо спростував цю інформацію.

«Те, що противник зараз хвалиться Табаївкою, не відповідає дійсності. Там відбуваються бойові дії, відповідно жодної Табаївки ворог не захопив. Тому ось такі мінімальні просування на цій території — все, що змогли загарбники»‎, — пояснив речник Сухопутних військ в ефірі телемарафону «Єдині новини».

4 лютого видання Forbes випустило статтю про зосередження Росією поблизу Куп’янська сил для наступу. У матеріалі йдеться про 500 танків та 40 тисяч військових.

Проте помітних змін станом на 1 березня 2024 року на Куп’янському напрямку зафіксовано не було.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій

Куп’янськ наступний?

Нова інформація про наступ на Куп’янськ та Харків почала з’являтися після того, як Сили оборони України залишили Авдіївку Донецької області 17 лютого.

22 лютого начальник ХОВА Олег Синєгубов у ефірі програми «Тема з Мосейчук» пояснив, що інформація про інтенсивний наступ росіян на Харківщині по різних напрямках — це російське ІПСО [Інформаційно-психологічна операція — ред.].

«Такі чутки йдуть тиждень за тижнем, однак це дійсно цілеспрямоване ІПСО. Чи можуть вони наступати? Можуть. Однак потрібно розуміти: щоб наступати, потрібно мати певну штурмову кількість військ на тому чи іншому напрямку. Ми моніторимо цю ситуацію 24 на 7 для того, щоб розуміти та передавати інформацію в тому числі паралельно з військовими, розвідкою, СБУ та іншими підрозділами, щоб перестрахувати один одного та адекватно вжити заходів щодо протидії»‎, — сказав Синєгубов.

24 лютого, народна депутатка Олександра Устінова, під час відповіді на питання кореспондентки Deutsche Welle щодо ситуації в Авдіївці та важливості для України підтримки Заходу зазначила:

«Авдіївка — це перший крок, який вигляд матиме Україна, тому що після Авдіївки буде Куп’янськ і, на жаль, Харків…. Якщо не буде додаткової підтримки, якщо не буде боєприпасів, якщо ми не отримаємо ракети великої дальності і якщо в нас не буде винищувачів F-16, то, на жаль, у нас будуть серйозні проблеми».

Цього ж дня Президент України Володимир Зеленський заявив, що оборонна лінія в Харківській області «дуже непогана»‎, проте аби росіяни не прорвали цю ділянку фронту, необхідне збільшення підтримки західних союзників.

Новий наступ на Харків — російське ІПСО

Російська пропаганда також не залишилася осторонь підігріваючи тему потенційного наступу російських військ на Харківщині. Так один з російських Телеграм-каналів пояснив виділення коштів на ремонт однієї з доріг Харківщини тим, що буцімто міська влада збирається тікати з обласного центра. 

У Центрі протидії дезінформації розповіли, що це є «інформаційно-психологічною операцією ворога, яка має на меті деморалізувати суспільство та посіяти панічні настрої»‎.

27 лютого міський голова Харкова також зазначив, що інформація не відповідає дійсності.

«Це ІПСО, мета якої — спричинити хвилювання серед людей у Харкові. Але харків’яни згуртовані. Вони підтримують і будуть підтримувати ЗСУ. Як два роки тому ми відстояли наше місто, так будемо відстоювати й зараз. Тим паче, що сьогодні ми краще укріплені», — сказав Терехов в ефірі телемарафону.

Також начальник пресслужби Оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця»‎ Ілля Євлаш розповів, що на Куп’янському напрямку розташовані потужні фортифікаційні споруди. Наразі саме ОСУВ «Хортиця»‎ боронить Куп’янсько-Лиманський напрямок.

«Ще з кінця літа на цьому напрямку проводилися потужні інженерні роботи, фортифікаційні укріплення, зводилися ряди протитанкових ровів, встановлювалися “зуби дракона”. Є потужне мінування, як протипіхотними, так і протитанковими мінами. Тобто там багато інженерних загороджень з облаштуванням опорних пунктів та встановленням важких бетонних оборонних споруд. Наше завдання, в умовах снарядного дефіциту, закріпитися й зайняти максимально потужні рубежі та завдавати противнику непоправних втрат. Наразі ми перебуваємо в обороні, і наша задача — це сточувати наступальний потенціал противника. Інтенсивність боїв шалена, і зараз вона сягає свого піка»‎, — пояснив Євлаш.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.