Уперше від початку повномасштабного вторгнення відкрили Реєстр корупціонерів. Зараз у ньому міститься 44,7 тисячі справ про корупцію та корупціонерів.

Про це йдеться у звіті Опендатабот із посиланням на Реєстр корупціонерів.

Активно наповнювати базу справами щодо корупції стали з 2018 року, пік припав на 2021. Однак за півтора року війни, кількість знизилася в 1,6 раза. За 2022 рік зафіксована 2585, а за поточний рік — 1586 порушень.

Серед цих корупціонерів є ті, які внесені до Реєстру два або більше разів через тривалий процес розгляду їхніх діянь у різних судових провадженнях. Також є особи, які вчинили два або більше корупційних правопорушень.

Як людина потрапляє до цього реєстру

У 84% випадків, сюди потрапляють люди, які невчасно подали декларації. Наступні за поширеністю причини — порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів — у Реєстрі зафіксовано 4663 таких випадків. Замикає список хабарництво.

Яку відповідальність несуть корупціонери в Україні

Найчастіше штрафують — таке покарання застосовано в 33 908 справах. У 56 % випадках ці штрафи становлять 850 грн.

Другий за поширеністю вид покарання — позбавлення волі. За грати потрапило 3285 корупціонерів, з них 346 отримали так звані «умовні» строки. Замикає топ-3 конфіскація майна — цей вид покарання застосовано лише в 1377 справах.

Найрозповсюдженіша практика покарань — комбінування декількох видів відповідальності. Зокрема, йдеться про накладення штрафу та конфіскація або ж штраф та позбавлення права обіймати певні посади.

Контекст

28 вересня на порталі відкритих даних відкрили Реєстр корупціонерів. Цей набір даних був закритим від початку великої війни. Задля того, аби Реєстр знову став відкритим, з нього було прибрано місце роботи та посада осіб, що були засуджені за корупційні дії.

Особи, що потрапляють до Реєстру корупціонерів, перебувають у переліку безстроково. Наразі в Україні є лише кілька причин, через які людину можуть виключити із цього списку:

  • скасування вироку ухвалою суду
  • винесення виправдувального вироку
  • відновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження
  • скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення
  • розпорядчий документ або судове рішення про скасування розпорядчого документа про накладення дисциплінарного стягнення;
  • заява особи, яка з 24 лютого 2022 року до припинення або скасування воєнного стану брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Читайте також

  • В Україні запустили сайт-моніторинг виконання антикорупційної політики.
  • Харків підписав декларацію розбудови доброчесності з НАЗК.
  • Найсерйозніша проблема українців під час повномасштабного вторгнення — корупція.