Мобілізація в Україні. Як про це брехали фейкороби?

Алєся Ященко - 16 Березня 2023 | 14:21
мобілізація

Вже понад рік однією з найбільш поширених тем для брехні є мобілізаційна кампанія. Впродовж останнього часу ми вже спростовували фейки про мобілізацію чиновників, про спроби врятуватись від призову за допомогою інвалідного візка й навіть про мобілізацію собак.

Сьогодні розповімо, які ще вигадки про мобілізаційну кампанію в Україні поширювали медіа.

У Полтаві військкомат підробив документи підлітка

Фейк. Таку новину поширили ряд проросійських Telegram-каналів та онлайн-видання «Блокнот». 

Повідомляється, що Полтавський військкомат підробляє документи, аби збільшити кількість призовників. Як доказ наводять документи 17-річного хлопця, у військовому квитку якого дату народження нібито змінили з 2006-го на 2002-ий.

Самі фото документів теж додаються.

Проте, це брехня.

Насамперед варто звернути увагу: у дописі з новиною посилаються на родичів хлопця. Проте жодних доказів того, що ці особи дійсно повідомляли інформацію не надано. 

Також ми перевірили «фотодокази», що нібито підтверджують слова.

Так ми помітили, що на оригінальному фото рік видачі військового квитка закінчується одиницею. А на скан-копії ID-картки видно, що ім’я особи, якій вона належить, складається з 9 літер — ймовірно «Владислав».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

За допомогою налаштувань яскравості, контрасту та експозиції ми змогли дізнатися більше про дані, які було закреслено. З’ясувалось, що ім’я чоловіка, якому належить військовий квиток, містить 5 літер — це ім’я «Євген». Також ми з’ясували, що квиток видано у Херсонській, а не у Полтавській області.

Отож, маємо два документи ніяк не пов’язаних між собою осіб, що мають різні імена та місця реєстрації.

Нестача трактористів через мобілізацію

Фейк. Пропагандистський Telegram-канал «Приднестровец» поширив новину про те, що на Україну чекає провал посівної кампанії. На думку каналу, це пов’язано з активною мобілізацією в селах України. Не маючи кадрів, аграрії вимушені платити трактористам зарплати рівня бойових виплат українській армії.

Дійсно, в оголошенні, що поширили фейкороби, вказано: за роботу трактористом на фермі можна отримати від 1 100 до 1 500 євро на місяць. За офіційним курсом НБУ станом на 15 березня це дорівнює 43 200 – 58 909 грн на місяць.

Лише у каналі «Приднестровец» допис набрав понад 27 тисяч переглядів. Його також поширили інші проросійські канали.

Загалом новина має понад 64 тисячі переглядів, що свідчить про її активне поширення.

Проте, це фейк.

У самому скрині, що надають фейкороби, вказано: набір працівників відбувається для ферми в Естонії. Ми знайшли повний текст цього оголошення, де шукають людей на сезонну роботу в полях.

Варто також звернути увагу: крім оголошення про нестачу кадрів, фейкороби посилаються на допис українського медіа.

Ми знайшли оригінальну статтю, де зазначено, що для залучення необхідної кількості кадрів планують запрошувати випускників аграрних спеціальностей. Про «повальні» наслідки мобілізації у статті не йдеться. Натомість ЗМІ повідомляє: проблема ускладнюється тим, що через відключення світла у 2022 році аграрії не змогли обробити 300 тисяч га. Тепер їх доведеться обробляти навесні, а це потребує додаткових ресурсів.

«Проблема з дефіцитом кадрів ускладнюється тим, що в області цієї весни потрібно додатково обробити 300 тис. га ґрунтів. Також аграрії мають зібрати частину врожаю кукурудзи, яка залишилася на зиму в полі через відсутність можливості висушувати її та доводити до товарної якості в умовах відключень світла», — пише медіа ЗМІСТ.

Слід зауважити, проблема дефіциту працівників аграрної сфери не є новою. З нею український аграрний сектор зіткнувся досить давно, зокрема й через відтік спеціалістів за кордон. У 2019 році про це повідомляв член «Економічного дискусійного клубу» Олег Пендзин.

Раніше у Gwara Media ми вже спростовували вигадку фейкоробів, нібито на Україну чекає голод через провал посівної кампанії.

Інфографіка про «найбільш мобілізовану область»

Фейк. В мережі поширили «інфографіку», яка нібито підтверджує, що в Україні навмисно мобілізують мешканців «російськомовних» міст, а інші регіони не чіпають. 

Ця новина набрала широкого розголосу не лише в Telegram-чатах та каналах, а й в іншомовному сегменті Twitter.

Користувачі також акцентують увагу на головному наративі – мобілізації російськомовних.

Проте, це фейк.

Зверніть увагу: у дописах стверджують, що інфографіку опублікували саме українські ЗМІ. Проте такої новини ми ніде не знайшли. Зворотній пошук також не показав жодного українського джерела даного фото.

Подібні дані в умовах активного ведення бойових дій взагалі не є публічними. Тому створити таку довідку українські медіа просто не можуть.

Також варто звернути увагу на фото, яке обрали для фонового зображення.

Це робота українського фотографа Євгена Малолєтки «Дружина дивиться на могилу свого чоловіка Сергія Клименка, українського військовослужбовця, який загинув на передовій від російського обстрілу. Харків, 23 грудня 2022 року».

Вибір фото покликаний сформувати враження, нібито мобілізація завжди означає смерть. В українському ж інфопросторі поняття «мобілізація» візуалізується через зображення військових, зовсім не кладовищ.

Це ще раз підтверджує той факт, що дану новину навмисно створили для спроби дискредитації української мобілізаційної кампанії. Аби підвищити рівень довіри до новини, її поширили українською та з посиланням на українські ЗМІ.

Важливо завжди перевіряти інформацію та довіряти лише офіційним джерелам.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.