Краудфандинг в Україні. Розповідаємо про платформу «Моє місто»

Людмила Нікітіна - 03 Лютого 2022 | 13:33

Telegram-bot "Perevirka" is against fake news

Якщо ви вже опанували реалізацію грантових проєктів, то додатковим чи альтернативним джерелом фінансування для вас може стати краудфандинг. Деякі грантові програми вимагають власного внеску чи співфінансування, який можна покрити коштами з краудфандингу. А міжнародний фонд «Відродження» навіть має окрему грантову програму з подвоєння фінансування краудфандингових проєктів.  Для новачків у сфері громадської діяльності, які не мають великого досвіду, вона може стати ідеальним стартовим майданчиком: тут ви протестуєте ідеї, розширите свою спільноту, знайдете нових партнерів та навчитесь прозоро реалізовувати проєкти й звітувати про них.

Краудфандинг може бути вашим, так би мовити, першим досвідом реалізації малих грантів.

Колективне, громадське фінансування або «краудфандинг» (англ. сrowdfunding, crowd — «громада, гурт, юрба», funding — «фінансування» — прим.ред.) —  це дієвий інструмент залучення коштів, особливо для проєктів, які орієнтовані на вирішення проблеми чи винайдення чогось нового, що буде мати потужну соціальну цінність та публічну складову. Наприклад, допомога безпритульним тваринам чи проєкти створення/покращення громадського простору, проведення тематичного фестивалю, видання унікальної книги й так далі. Тобто це можуть бути актуальні соціальні, благодійні, культурні, освітні, екологічні та урбаністичні проєкти. 

Зазвичай більшість проєктів націлені на допомогу чи покращення життя людей, а краудфандинг дає можливість включати громадськість до співтворення. Так, кожна людина, якій до вподоби ваш проєкт, може зробити фінансовий внесок в його реалізацію. З однієї сторони, для вас це прояв довіри та бажання співучасті, що збільшує охоплення та вплив. З іншої, ви як організація чи ініціатива будете відповідальними за втілення проєкту та досягнення запланованих результатів перед кожною людиною, яка повірила у вас та підтримала. Саме так формуються прозорі і відкриті відносини. 

Такий збір фінансування зазвичай здійснюють через краудфандингові платформи (сайти), які перевіряють всі проєкти на достовірність та реалістичність, а потім моніторять збір коштів і саму реалізацію. 

Краудфандинг схожий на грантове фінансування та має схожі етапи:

  1. Подача проєкту та проходження модерації.
  2. Підписання договору на запуск проєкту.
  3. Збір коштів та просування.
  4. Реалізація проєкту.
  5. Змістовне та фінансове звітування.

Так, на відміну від подачі на грантові програми, подача на краудфандингову платформу є дещо простішою. Зазвичай грантові програми проходять на конкурсній основі, де потрібно подавати повністю прописаний проєкт, що відповідатиме вимогам фонду, цілям програми, політиці фінансування тощо. При цьому для отримання грантів обирають лише ті проєкти, які максимально відповідають всім критеріям відбору.

При подачі проєкту на краудфандинг рекомендуємо попередньо ознайомитись з вимогами конкретної платформи, щоб розуміти, чи підходить вона вам. Наприклад, платформа «Моє місто Харків» запускає проєкти з Харкова та області, які мають соціальну цінність та не публікує комерційні, релігійні і адресні проєкти. При подачі ви оформлюєте аплікаційну форму, яка і є вашою публічною краудфандинговою сторінкою проєкту, де буде здійснюватись збір коштів. Далі модератор платформи зв’язується з вами, щоб успішно пройти модерацію, підписати договір та запустити проєкт на збір. Тобто, якщо ви відповідаєте основним вимогам платформи, то маєте всі шанси пройти модерацію і запустити проєкт. А далі успішність збору фінансування залежить від вашої наполегливості, командної роботи та вміння комунікувати і залучати людей. 

Вам потрібно мати прописаний проєкт, постійно з приводу нього комунікувати та доводити його цінність і актуальність не для одного донора, фонду чи спонсора, а для всіх ваших доброчинців. Їх може бути й 10 осіб, а може і 10 тисяч!

Культуру краудфандингу в Україні почала формувати громадська організація «Гараж Генг», яка перша заснувала  всеукраїнську цифрову платформу з колективного фінансування «Спільнокошт» ще у 2012 році. З 2016 року почали активно створюватись локальні та тематичні краудфандингові платформи, такі як «Моє Місто» та платформа освітніх проєктів GO Fund

Для харків’ян та жителів області вже більше ніж пів року діє платформа «Моє Місто», яка дає можливість залучати кошти на реалізацію соціальних проєктів. Місія платформи — втілювати проєкти, що покращують Харків. Водночас це також спосіб сформувати спільноту небайдужих людей, які прагнуть змін та об’єднуються задля їх втілення.

З липня по грудень 2021 року на платформі запустилось 15 краудфандингових кампаній, з яких успішно зібрали кошти на втілення 7 проєктів. Ці проєкти реалізувались завдяки 503 доброчинцям, що зробили грошовий внесок. Загалом проєкти на платформі зібрали 317 тисяч гривень на втілення соціальних ініціатив. 

Наші перші успішні краудфандингові проєкти — це «День музики», фестиваль про право на місто Parade fest, ресурс з пошуку домівок для безпритульних тварин Glad Petінклюзивний хаб «Халабуда», денний центр для безпритульних від БФ «Деполь» та молодіжний центр «Крок». Ці ініціативи показали: залучати фінансування від громади можна! Сподіваємось, це стане поштовхом та мотивацією для різних груп і організацій Харкова й області. Так, у подібних історіях всі доброчинці відчувають себе співтворцями, а команда організаторів відчуває відповідальність перед громадськістю за результат та якість.  Дізнатись більше про проєкти, які успішно залучили фінансування, можна у піврічному звіті платформи.

Головна перевага використання краудфандингу — це створення спільноти.

Окрім залучення коштів на реалізацію ініціативи, команда розбудовує спільноту прихильників, які повірили у мету, цінності та результати. З високою ймовірністю, ці ж люди, ваші доброчинці, підтримають вас і в майбутньому — вони першими відвідають ваш захід, куплять вашу книгу та зроблять про вас пост.  На нашій платформі новачки в цій сфері завжди можуть отримати менторську підтримку для формування заявки, комунікаційного плану, стратегій краудфандингової кампанії та збору коштів. Дізнатись більше, як працює краудфандинг та як подати заявку можна на сайті «Моє Місто» в розділі «Школа»

У 2022 році ми плануємо запустити вже 50 краудфандингових кампаній та зібрати фінансування для 16 соціальних проєктів. А це 1 млн гривень залученого фінансування та більше двох тисяч доброчинців!

Чим «Моє місто» відрізняється від інших краудфандингових платформ в Україні?

Головна наша перевага — в локальності та відсутності комісії за розміщення проєкту. Ми працюємо над розвитком культури краудфандингу в містах (Одесі, Харкові та Дніпрі), щоб люди з радістю інвестували в покращення рівня життя у своїй громаді. Завдяки нашим соціальним інвесторам, які покривають адміністративні витрати платформи, у нас відсутня плата за публікацію проєкту. Так, якщо ви залучаєте через колективне фінансування 30 тисяч грн, то всі 30 тисяч ви й отримуєте. Якщо для вас це перший досвід краудфандингу — ми допоможемо вам менторською підтримкою. І як бонус до всього — ви навчитесь бачити, розуміти та працювати з потребами вашої цільової аудиторії; сформуєте спільноту людей, які мають спільні болі й готові щось робити для того, щоб їх вирішити.

Тішить, що зараз в Україні функціонує кілька різних краудфандингових платформ: «Спільнокошт»,GO Fund, RazomGO, «Української Біржі Благодійності», і ми —  локальна краудфандингова платформа, яка діє в Харкові, Одесі та Дніпрі. Ми дуже радіємо, що ця сфера стрімко розвивається в Україні. Зараз у кожного є можливість обрати ту платформу, яка буде найкраще підходити під запити команди, логістику та особливості проєкту. При цьому українці також можуть подавати свої проєкти на міжнародні крауд-майданчики Kickstarter чи Patreon.

Хто ваші засновники та як ви працюєте? 

Кожне місто, в якому запускається платформа, має свої особливості, засновників та проєктну команду. 

Авторами концепту платформи «Моє Місто» є Артем Бородатюк, засновник групи IT-компаній Netpeak Group, та Олександр Борняков, заступник міністра з цифрової трансформації України. Платформа була створена та почала свою роботу в Одесі у серпні 2015 року завдяки постійному фінансуванню від бізнесу, а саме Netpeak Group та інших компаній партнерів. 

У 2021 році в Харкові ініціював створення платформи Абдурахман Шайхалов — підприємиць та власник групи компаній  Step by Step. У Дніпрі з 2021 року ініціатором запуску платформи став Артур Міхно —  засновник та керівник сайт пошуку роботи Work.ua

Саме завдяки співучасті бізнесу і соціальних інвесторів платформа покриває свої адміністративні витрати на функціонування та оплату роботи команди, що дає можливість безкоштовно розміщувати проєкти на сайті без внесків і комісій. 

Чи планує «Моє місто» розширюватись?

Зараз платформа функціонує в Одесі та Харкові, також запущено процес старту роботи платформи в Дніпрі. Звісно хотілось би, щоб в кожному місті працювала подібна платформа.  При цьому деякі міста вже мають схожі ініціативи, наприклад, в Івано-Франківську є «Тепле Місто» для створення можливостей і суспільних трансформацій. Також гарний приклад — громадський ресторан Urban Space 100, що 80% прибутку направляє на реалізацію громадських проєктів (у Києві є Urban Space 500). Думаю, в майбутньому ми точно будемо бачити все більше локальних платформ, спрямованих на розвиток конкретних міст! 

До речі, якщо в інших містах представники громадськості та бізнесу захочуть запустити подібну платформу, вони можуть звернутись до нас за порадами та досвідом. 

Як успішно побудувати краудфандингову кампанію? 

  • Для початку потрібно знати, що таке краудфандинг та розуміти, чи підходить вам такий вид фінансування і чи ви підходите йому. Щоб мати чітку відповідь на ці питання, рекомендуємо пройти тест на сумісність з краудфандингом тут
  • Обов’язково пропрацювати фундамент краудфандингової компанії та заповнити канву краудфандингу  — це таблиця з відповідями на питання про ідею, суть, цінності, команду, необхідні ресурси, кошти, доброчинців, дії для збору коштів, винагородами для внесків та іншими складовими. Тут ви можете завантажити та заповнити шаблон канви.
  • Успішна краудфандингова кампанія обов’язково повинна мати комунікаційний план та стратегію залучення доброчинців. Щоб сформувати, їх пройдіть навчання з просування проєкту в розділі «Школа» та сформуйте свою власну стратегію й план.  
  • У вас повинна бути команда, в якої є спільна візія, погодженість плану дій та взаєморозуміння. Потрібно, щоб кожен член команди включається в процес збору коштів, просування та реалізацію проєкту.

Звісно, у всіх правил бувають винятки, тому рекомендую вам не боятись експериментувати, подавати свої проєкти і бути креативними в краудфандингу!

Фото: надані платформою «Моє місто»

Матеріал в рубриці «Пряма мова» є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції Gwara Media може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія в рамках власної редакційної політики.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.

Читай