Розпочато роботи з консервації однієї з архітектурних перлин старовинного Харкова – будівлі Обласного шкірвендиспансеру, розташованого по вул. Благовіщенській, 17.

У березні 2022 в історичну пам’ятку, створену знаковим для міста архітектором Олексієм Бекетовим, влучив російський снаряд.

Дах після пожежі / світлина Юлії Гуш

При гасінні виниклої від вибуху пожежі постраждав не лише дах, а й фрагмент стелі – унікальне полотно «Апофеоз Аполлона» роботи знаного українського живописця Миколи Уварова.

Полотно на консервації / світлина Антона Суркова

На щастя, стіни колишнього особняка купця Соколова, що з 1889 року прикрашав собою Харків, встояли. Після перенесеного, будівлі була потрібна негайна «швидка допомога», аби стабілізувати її стан та захистити від подальших руйнувань.

Роботи по консервації полотна / світлина Антона Суркова

За сприяння БФ родини Алчевських-Бекетових фінансування на загальну суму 76 000 € надали п’ять харківських та міжнародних фондів:

  • Міжнародний фонд порятунку культурної спадщини в зонах збройних конфліктів ALIPH Foundation;
  • Фонд громади Харкова «Толока»;
  • Товариство побратимства Харків Нюрнберг Partnerschaftsverein Charkiw-Nürnberg;
  • Мальтійська служба допомоги;
  • «Пласт».

Ці роботи, по-перше, нададуть можливість відновити діяльність медичного закладу обласного значення. По-друге, для архітектурної пам’ятки Харкова це реальний шанс дочекатися до повної реставрації.

Будинок після пожежі / світлина Юлії Гуш

Планується, що роботи будуть завершені до лютого 2023 року. Весь процес відбувається під пильним наглядом фахівців, які мають відповідні кваліфікаційні сертифікати, та під контролем Відділу охорони пам’яток.

Дах після пожежі / світлина Юлії Гуш

Завдяки благодійникам, яких не злякала ситуація в Харкові, у будівлі є всі шанси дочекатися свого повного відновлення. Навіть більше, оскільки особняк не просто архітектурна спадщина, а й важливий медичний заклад, він може відкритися вже у наступному році.

  • БО «Благодійний фонд родини Алчевських-Бекетових» створено 2020 р. для збереження історичної та культурної спадщини, яку залишила по собі представники двох родин – Алчевських та Бекетових. Фонд, заснований їх нащадками, очолює громадська діячка, волонтерка Олена Рофе-Бекетова – співзасновниця волонтерської групи Help Army, директорка БФ «Харків з тобою»
  • Навесні 2022 року Фонд започаткував проєкт «Аmbulance for Heritage», ціллю якого є посильний захист та фіксація ушкоджених історичних будівель на час, поки йдуть бойові дії. А також – на період розробки науково-проєктних документацій реставрації для влаштування більш сприятливих умов реалізації майбутніх реставраційних робіт. 
  • У рамках цього проєкту Фонд, в тому числі намагається закуповувати необхідні будівельні та спеціальні матеріали для виконання консерваційних та протиаварійних робіт на цих об’єктах. Наприклад, були закуплені та передані будівельні каски та окуляри для фахівців, що проводять обстеження постраждалих будівель.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.