Фейк. «Шокуюче» графіті з Беньяміном Нетаньягу в Мюнхені від Björn Lindner

Анна Орманжи - 22 Листопада 2023 | 09:16

Візуальна дезінформація все частіше використовується російською пропагандою для просування власних наративів. Так, в хід йдуть фейкові скриншоти статей медіа, обкладинки журналів, відеосюжети, графіті тощо. Цього разу мережею шириться скриншот Instagram story DW, де зображено графіті з Беньяміном Нетаньягу у Мюнхені. Детальний розбір — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

16 листопада проросійські Telegram канали, зокрема «Шейх Тамир»(архів) та «Медведь»(архів) поширили новину нібито зі скриншотом Instagram story DW, де зображено графіті з Беньяміном Нетаньягу. В дописі до зображення стверджується, що німецький вуличний художник Бьорн Лінднер створив в Мюнхені графіті з прем’єр-міністром Ізраїлю, який збирається з’їсти немовля.

«Графіті, що ЗМІ вже назвали «шокуючим», з’явилося в Мюнхені. Нетаньягу заносить виделку та ніж над палестинським немовлям та кровожерливо посміхається», – коментують автори допису.

Новина тільки у цих двох Telegram-каналах за три дні набрала понад 120 тисяч переглядів.

Також новину поширили деякі російські ЗМІ, зокрема «Мрия»(архів) та користувачі у соцмережах Facebook (архів), X(архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Deutsche Welle (DW)

«Deutsche Welle» (DW) — міжнародна телекомпанія Німеччини та одне з успішних міжнародних ЗМІ, що має свої редакції в багатьох країнах світу. Так, англомовна редакція DW має:

Ми перевірили всі офіційні ресурси англомовної редакції DW та не знайшли інформації про подібне графіті.

Скриншот Instagram story DW

Ми проаналізували зображення, яке нібито містить скриншот Instagram story DW та порівняли його з оригінальними stories редакції. Таким чином ми встановили, що опубліковане зображення містить:

  • схожі елементи оформлення: логотип DW, шрифт тексту, назву «dwnews», значок верифікації, рамку світло-сірого кольору зверху з заголовком новини, білий прямокутник з посиланням на сайт «DW.COM».

Проте ми також помітили низку невідповідностей:

  • Відсутність обов’язкової області чорного кольору внизу екрана, що автоматично генерується в Instagram для відображення цих значків;
  • Оригінальні Instagram stories DW використовують позначку «News Digest», а не «News», що нам підтвердили в редакції DW;
  • Ім’я та прізвище німецького художника написані в заголовку німецькою мовою, що не відповідає правилам англійської редакції DW.  Всі публікації редакції, включно з персональними даними людей, викладаються англійською мовою.

Офіційна відповідь Deutsche Welle

Наступним кроком, ми звернулись з запитом щодо розміщення Instagram story про графіті з Біньяміном Нетаньяху безпосередньо до DW. В редакції нам підтвердили, що зображення є фейковим, DW не публікувало таку новину на своїх офіційних ресурсах.

Німецький митець Бйорн Лінднер

Бйорн Лінднер (Björn Lindner), більш відомий як «JAYN» – німецький художник графіті та графічний дизайнер з міста Люнебург. Він має сайт онлайн-магазин, сторінки в соціальних мережах Facebook, Instagram, Linkedin. Почав займатись графіті з 1994 року. З роками він розробив власний стиль малюнку «slice-style». Всі графіті його авторства виконані у цьому стилі та містять авторський підпис художника.

Зображення, яке нібито знаходиться на будинку в Мюнхені, жодним чином не відповідає за стилем, оформленням та тематикою творчості Бйорна Лінднера. Також воно не містить обов’язкові авторські елементи, якими він позначає створені ним графіті, як-то особистий підпис та типові позначки.

Ми не змогли ідентифікувати місце розташування будинку, на якому нібито зображено графіті. Адже зображення оброблене в графічному редакторі таким чином, аби унеможливити ідентифікацію. Всі деталі, що могли б допомогти, як-то дані на табличках — навмисно «розмиті».

Типовість графіті у російських фейках

Зображення графіті з Беньяміном Нетаньягу містить ідентичні риси з попередніми фейковими зображеннями графіті в Берліні та Парижі, які вже розібрали фактчекери Ґвара медіа.

Оскільки ці зображення схожі за стилем, технікою, відображенням міміки, волосся, частин тіла, пропорційні співвідношення — ми припускаємо, що вони належать до авторства однієї людини.

Висновок: фейк

Читайте також

  • Фейк. Сара Ештон-Сіріло прийняла іслам та виступила за мир на Близькому Сході;
  • Фейк. Зеленський закликав військових покинути Авдіївський напрямок;
  • Фейк. «А ви були на цьому мості?»: відео з невідомими місцями Івано-Франківщини.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.