Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Прем’єр-міністр Польщі закликав Зеленського тимчасово передати території Західної України Польщі

Фейк. До нашого бота надійшов запит з проханням перевірити інформацію про те, що прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький закликав президента Володимира Зеленського віддати західні території України під захист Польщі.

Проте, це фейк.

6 лютого під час Варшавської конференції прем’єр-міністр Польщі виступив щодо надання допомоги Україні.

Інформація стосовно слів Моравецького про протекторат західних земель України не відповідає дійсності.

Насправді він зазначив, що після повномасштабного вторгнення РФ на територію України Польща першою стала на захист, адже ця війна триває не лише з Україною, це боротьба за майбутнє Європи й вільного світу.

«Росія сподівалася, що це буде бліцкриг, але план провалився. Однак Захід і вільний світ мають зробити все можливе, щоб ця війна стала для Путіна “Ватерлоо” російського імперіалізму і колоніалізму», — підкреслив глава польського уряду.

Зауважимо, жодних закликів віддати Польщі території України від польського чиновника не звучали.

З татуюванням Зеленського секс-послуги дорожчі

Фейк. Пропагандистський Telegram-канал повідомив про те, що у США українські біженки, які працюють у сфері сексуальних послуг, роблять татуювання з обличчям Володимира Зеленського, оскільки саме так клієнти готові платити більше коштів.

Проте, це черговий фейк.

Насамперед звертаємо вашу увагу: немає жодних доказів того, що особа на фото дійсно є біженкою з України.

Більш того, ми виявили: татуювання на фото додали за допомогою фоторедактора.

Українців вчать тому, що вони з’явились на Землі раніше за всіх

Фейк. У мережі поширили відео, де вказано: підручник з історії України нібито повідомляє, що перші люди на території України з’явились 140 тисяч років тому. Історики датують появу першої «людини розумної» на 100 тисяч років пізніше. Це, як кажуть у мережі, доводить той факт, що українці вигадують історію про себе та свій народ.

Але насправді автор відео просто перекручує слова підручника.

Для початку, варто звернути увагу: у підручнику не вказано, що люди на території України з’явились 140 тисяч років тому. Вступ до розділу лише повідомляє: стародавній період в історії України тривав 140 тисяч років. Тобто вказується його тривалість, а не час існування. 

Згідно з цим підручником та українською освітньою програмою, люди сучасного типу – homo sapiens — з’явилися в період пізнього палеоліту (приблизно 40/35 – 10 тис. років тому).

Отже, автор відео використав маніпулятивну технологію для того, аби поширити дезінформацію та дискредитувати українську освіту.

Агітаційна кампанія проти Чебурашки

Фейк. До нашого бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно в одній з українських шкіл відбувається агітаційна кампанія, яка закликає їхати в Росію, якщо тобі подобається Чебурашка. 

Новина є брехнею.

Наші колеги зі StopFake більш детально розібрали цю дезінформацію.  

Їм вдалось з’ясувати, що таку інформацію поширювали виключно у російському інфопросторі. А її першоджерелом вважають блогера Максима Шихалієва, що опублікував в своєму каналі фото зі стертими метаданими (це унеможливлює ідентифікацію фотографії).

При цьому жодних згадок чи висловів про потребу позбутись Чебарушки в українському сегменті інтернету немає. Закликаємо вас не піддаватись паніці та довіряти лише перевіреній інформації.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.