Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Фактчекери Gwara Media ідентифікували 9 військовослужбовців рф

Викриття. Після контрнаступу українських військових на Харківщині, російські солдати залишили по собі велику кількість доказів скоєних злочинів, зокрема в Ізюмі покинули документи зі списками військових. 

Саме завдяки ним фактчекери Gwara Media ідентифікували дев’ять військовослужбовців РФ, які, ймовірніше за все, діяли саме в цьому місті. Ми фіксуємо цю інформацію, щоб нікому не вдалося уникнути справедливого покарання. 

Детальніше читайте в статті.

У Дагестані чоловік підірвав себе разом з поліцейськими, які хотіли мобілізувати його сина

Фейк. Таке відео поширюють у соцмережах. Крім того, додають вотемарку InformNapalm.

«Однак інформація не відповідає дійсності. Його спростувала команда InformNapalm: “Багато читачів нам пишуть, що по твіттеру розганяють це відео з нашою вотемаркою під тематику протестів в Дагестані. Це архівне відео з Сирії, воно не стосується Дагестану», – йдеться у повідомленні. 

Зловмисники ходять по квартирах прикидаючись поліцейськими, а потім грабують квартири

Фейк. Соцмережах поширюють повідомлення з таким змістом: «Напиши своїм, що зараз ходять квартирами шахраї. Вони представляються поліцейськими, навіть, показують посвідчення. Говорять, що принесли пам’ятку, що і як робити під час воєнного стану. А потім грабують квартири та людей. Нікому не відкривати. Ходять по всіх районах».

Такі повідомлення надходять з метою викликати панічні настрої та схвилювання. Адже неможливо проаналізувати звідки, коли та ким поширюється така інформація. У зв’язку з відсутністю «першоджерела» такі меседжі практично неможливо перевірити.

Пам’ятайте: критичне мислення – найголовніший ворог дезінформації.

Зеленський вимагає з громадян Німеччини по 400 євро за участь України у «російському конфлікті»

Маніпуляція. «Зеленський вимагає від кожного громадянина Німеччини щомісячних виплат по 400 євро за участь України в російському конфлікті», – йдеться у заголовку статті від 8 серпня на скріншоті, який поширюють у фейсбуці, з посиланням на видання Berliner Zeitung. 

Далі у статті йдеться про те, що гроші мають піти на підняття бойового духу та «вигнання росіян з Донбасу». 

Фактчекери німецького проєкту Correctiv з’ясували, що такої статті у виданні Berliner Zeitung ніколи не було. На скріншоті відредагували заголовок. В оригіналі стаття мала назву «Зеленський закликає заборонити міжнародні виїзди для росіян».

НАТО хоче приєднатися до України

Фейк. Російські ЗМІ почали поширювати новину про те, що НАТО хоче приєднатися до України у війні проти росії. Така інформація почала з’являтися після засідання Ради Безпеки ООН щодо підтримки миру та безпеки в Україні 22 вересня. Начебто про це заявив Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Однак Дмитро Кулеба не робив жодних заяв які б стосувалися намірів НАТО щодо війни з росією. Міністр закордонних справ у своїй промові заявив, що через агресію рф, загроза війни нависла над усіма країнами. 

Затори на фінсько-російському кордоні

Фейк. У соцмережах набуло популярності відео, яке демонструє затори на фінсько-російському кордоні. В описі до відео пишуть, що це зображує ситуацію, як росіяни тікають від мобілізації. 

Однак цей запис був зроблений ще до того, як в росії оголосили часткову мобілізацію. Про це написав сам автор допису, коли побачив, що його відео використовують як реальне, вириваючи контекст. 

Прикордонні служби Фінляндії повідомили, що 21 вересня рух на кордоні не виділявся порівняно з іншими днями, але пізніше спостерігалося збільшення спроб росіян проникнути на один із пунктів пропуску.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.