Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Європа замерзатиме без російського газу

Розслідування. Ще з вересня 2022 року російська пропаганда активно поширює наратив «Європа замерзає без російського газу». У зимовий період читачі стали ще більш вразливими до маніпуляцій на цю тему, тож фактчекери Gwara Media вирішили розібратися, чи є частка правди у наративі РФ.

Заяви російських політиків однозначні – Європа страждає без російських енергоносіїв, а тому їм не вижити без поставок Росії. 

Так, 11 жовтня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила

«У Євросоюзі вже не миються, не перуть одяг, не заправляють [паливом] автівки, не закуповують у нас туалетний папір та не роздягаються вдома».

12 жовтня голова «Газпрому» Олексій Міллер на Російському енергетичному тижні поділився прогнозами: у Європі можуть замерзнути цілі міста під час цієї зими. 

І нарешті Володимир Путін зявив, що: «Росія не винна в тому, що європейці, як у Середньовіччі, запасаються на зиму дровами».

Чи справді Європа замерзне (спойлер: не замерзне) і яка ситуація з теплом у РФ дізнайтесь у нашому матеріалі

Польща та Німеччина подали заявку на прокачкування російської нафти

Фейк. Очільник «Транснефти» Ніколай Токарев заявив, що такі країни як Польща та Німеччина подали заявку на прокачування російської нафти нафтопроводом «Дружба» на 2023 рік. Проте раніше представники цих країн говорили про відмову співпраці з РФ, зокрема у сфері торгівлі нафтою через нафтопровід. 

Насправді росіяни видають бажане за дійсне.

Польська нафтопереробна компанія PKN Orlen заявила у вівторок 20 грудня, що не продовжить контракт на російську нафту, термін дії, якого закінчується в січні 2023 року, а друга довгострокова угода на російську нафту припинить свою дію після введення санкцій.

Представник Міністерства економіки Німеччини зазначив, що повідомлення про те, що Німеччина замовила російську сиру нафту, були неправдивими, і нафтові компанії на нафтопереробних заводах у східній Німеччині в Леуні та Шведті більше не замовляють російську сиру нафту. Також представник вказав, що Німеччина позитивно налаштована до казахської нафти, яка буде постачатися нафтопроводом «Дружба» через Польщу. 

Офіційний телеграм канал Верховної Ради України видав події у комп’ютерній грі за збиття російського літака

Фейк. Російський телеграм-канал 19 грудня поширив інформацію про те, що нібито офіційний тг-канал Верховної Ради України поширив кадри з відеогри видавши їх за збиття російського літака. 

Варто розпочати з того, що на відміну від скріна з каналу «Український навоз» офіційний тг-канал ВРУ пройшов верифікацію, та має відповідну позначку. 

Також варто звернути увагу на кількість підписників, адже у ВРУ їх 223 744, а на скрині їх вже 349 754.

Також на оригінальній аватарці каналу окрім трезуба з написом РАДА знизу дописано Верховна Рада Україна, цей допис відсутній на фейковому скрині.  

Також ми переглянули публікації телеграм-каналу «Апостроф Київ», яку згідно зі скрином поширив тг-канал ВРУ. Подібне відео на каналі відсутнє.

Зеленський не відвідував Бахмут

Фейк. Російський телеграм-канал «Первый Харьковский» поширює інформацію про те, що візит Зеленського до Бахмута є фейковим та не відповідає дійсності. 

Для того, щоб пересвідчитися, що Зеленський справді приїхав до Бахмуту, можна скористатися відео військового, який там перебуває та виклав його на свою сторінку у Facebook. 

Гірша якість звуку, яка супроводжується ехом, говорить нам про те, що події відбуваються не за допомогою «зеленого екрана». 

Також можна почути інтенсивні звуки вибухів, що говорить про те, що місце розташування близько до місця активних бойових дій. 

У Парижі станцію метро «Аргентинська» перейменували у «Франція»

Маніпуляція. У мережі шириться повідомлення про те, що перед фіналом Чемпіонату світу 2022 з футболу, у Парижі станцію метро «Аргентинська» перейменували на «Франція». У фіналі цього чемпіонату зустрілися Аргентина проти Франції.  

Справді, у паризькому метро станцію «Аргентинська» перейменували на «Франція». Про це повідомила RATP – державна структура, що здійснює управління громадським транспортом Парижа і його передмість. Проте, це тимчасове перейменування. У такий спосіб структура висловила підтримку збірній Франції з футболу. 

Така акція застосовується RATP не вперше. 

Ще у вересні 2022 року управління столичного транспорту Парижа перейменувало станцію метро Георга V на честь Єлизавети ІІ, яка померла 8 вересня 2022 року. Управління RATP пояснило у своєму Twitter, що у такий спосіб віддає шану королеві Британії. 

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.