Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Україна зірвала роботу «зернового коридору»

Фейк. Міністерство закордонних справ Росії опублікувало заяву, в якій повідомило про припинення своєї участі у «чорноморській ініціативі» з вивезення української сільськогосподарської продукції. При цьому у зриві домовленостей звинуватили Україну, через атаку на кораблі Чорноморського флоту РФ.

Це чергова брехня країни-агресора в рамках використання теми голоду як елементу війни.

Як зазначає Центр протидії дезінформації:  

«Атака проти російських кораблів у бухті окупованого Севастополя стала лише приводом для кремля вийти з «зернової угоди», оскільки росія почала її зривати ще раніше. “Зерновий шантаж” росії напряму пов’язаний із контрнаступом ЗСУ. Поразки ЗС рф на фронті путін намагається компенсувати за рахунок зовнішньополітичної агресії».

Також, Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що Київ неодноразово попереджав про плани Росії зірвати Чорноморську зернову угоду.

«Ми попереджали про плани Росії зруйнувати Чорноморську зернову ініціативу. Тепер Москва під фальшивим приводом блокує зерновий коридор, який забезпечує продовольчу безпеку мільйонів людей. Я закликаю всі держави вимагати від Росії припинити свої голодні ігри та знову взяти на себе зобов’язання», — зазначив міністр.

Президент Узбекистану підписав указ про видачу кожній сім’ї, де є дитина, виплату у розмірі 650 000 сум.

Шахрайство. 29 жовтня у фактчек-бот «ПЕРЕВІРКА» почали масово надходити повідомлення, як російською, так і узбецькою мовами, про те, що Президент Узбекистану нібито підписав указ про видачу кожній сім’ї з дитиною виплати у розмірі 650 000 сум. 

У повідомленнях наводилися інтернет-посилання, схожі на офіційну адресу сайту Президента Узбекистану:

https://president-uz.patyme.com/208944003
https://president-uz.cipsecur.com/179872681

Всі вони вели на сторінку із наведеним на скріншоті вмістом:

Однак, це обман, шахрайство. 

Офіційний сайт Президента Узбекистану має адресу https://president.uz/ru

І ніяких подібних указів на сайті Президента Узбекистану не публікувалось.

Даний варіант кібершахрайства з використанням авторитету відомої особи (в цьому випадку — Президента Узбекистану) злочинці використовували і раніше, однак, вірогідно, зараз знову активізувалася ця схема.

Застерігаємо вас: при отриманні подібних повідомлень, звертайтеся до Департаменту кіберполіції.

Підрозділи ВМС Великобританії брали участь у підриві газопроводів «Північний потік-1» та «Північний потік-2»

Міністерство оборони Росії опублікувало у своєму Телеграм-каналі заяву, в якій, крім звинувачень на адресу України, звинуватила Великобританію у прийнятті участі в підриві газопроводів у Балтійському морі (Південний потік 1 та 2).

«За наявною інформацією, представники цього підрозділу ВМС Великобританії брали участь у плануванні, забезпеченні та реалізації терористичного акту в Балтійському морі 26 вересня 2022 р. з підриву газопроводів “Північний потік-1” та “Північний потік-2“».

Однак, вже через дві години після публікації заяви Міністерство оборони Великобританії спростувало інформацію.

«Щоб відволікти від своєї катастрофічної боротьби з незаконним вторгненням в Україну, Міністерство оборони Росії вдається до фальшивих заяв епічного масштабу. Ця вигадана історія більше говорить про суперечки, які точаться всередині російського уряду, ніж про Захід», — йдеться у заяві королівства.

У річці Москва знайшли тіло російського генерала Лапіна

Фейк. 29 жовтня у мережі почали поширювати інформацію про смерть генерала Олександра Лапіна. Спочатку цю інформацію опублікував користувач Twitter з Риги «Професор Талк». 

Пізніше подібну інформацію поширили ЗМІ: УНІАН та 24 канал, СтопКор

Проте, це неправда. Інформація виявилася фейковою. У російських ЗМІ та телеграм-каналах також почали поширювати новину щодо відсторонення його від посади командувача угрупуванням військ «Центр».

Ми не можемо ані підтвердити, ані спростувати цю новину. Адже офіційних заяв РФ щодо Лапіна не було, також на офіційному сайті Rusprofile він досі є командувачем угрупуванням військ «Центр».

Проте, ми можемо підтвердити, що цей генерал має безпосереднє відношення до подій в Україні:

«За даними слідства, генерал-полковник РФ безпосередньо брав участь у підготовці, плануванні та організації вторгнення підпорядкованих підрозділів на територію Чернігівської, Сумської та Харківської областей. Він керував військовою операцією зі спроби їх захоплення», — про це повідомляє Офіс Генерального прокурора. 

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.