Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

В українських кінотеатрах не повертають кошти за придбані квитки та просять «дякувати» за це «руснЮ» 

Фейк. Пропагандистський тг-канал  Мюсли Лаврова поширив світлину з оголошенням від кінотеатру, де повідомляється про ймовірність припинення сеансу у зв’язку з віяловими відключеннями світла. Повідомляється, що кошти за сеанс повертатися не будуть, а кінцівку фільму можна дізнатися від адміністратора.

Проте, дана інформація не відповідає дійсності.

Зі світлини видно, що мова йде про мережу кінотеатрів Cinema City. Ми перевірили наявність такого оголошення на офіційних сторінках кінотеатру, проте не знайшли нічого подібного. Також ми не знайшли поширення даної світлини в українському інфопросторі.  

Проте, на офіційній сторінці кінотеатру вказана інформація на випадок відключень світла під час сеансу. Так, відповідно до Політики кінотеатру, під час воєнного стану кошти за квитки не повертаються. Квитки перерваних або скасованих сеансів будуть обміняні на квитки відповідної категорії на наступний похід у кіно. Обміняти квитки можливо у касі кінотеатру впродовж 14 днів.

Також звертаємо вашу увагу на помилки. Адже згідно з оголошенням треба «дякувати руснЮ», хоча відповідно до української граматики, треба дякувати «руснІ».

В одному з аеропортів Великої Британії росіян просять не підходити до стійки реєстрації

Фейк. Один з тг-каналів опублікував світлину на якому зображена перекреслена свинка в кольорах російського прапору. У підпису до фото повідомляється, що у такий спосіб росіян ввічливо просять не підходити до стійки реєстрації.  

Проте, це фейк.

Переглянули дане фото за допомогою сервісу для перевірки достовірності фотографії Forensics. Так, за допомогою методу ELA ми виявили, що дане фото підлягало обробці та малюнок був доданий за допомогою редактора. 

Українських біженців у Німеччині розміщують у контейнерах з буквою «Z»

Фейк. У російських тг-каналах розповсюджується інформація про те, що українські біженці відмовляються селитися у пересувні контейнери через наліпки букви «Z» на них.  

Проте, така інформація не відповідає дійсності.

По-перше, серія з декількох Z (найчастіше трьох) являю собою сон, хропіння, сновидіння або будь-який стан, пов’язаний зі сном. Причина появи даного позначення сну полягає в тому, що художники коміксів просто не могли уявити, як відобразити, що хтось спить багато. Тому, оскільки звуки, що видаються під час сну, досить важко передати літерами, художники обрали таке поєднання букв, тому що вони найкраще відображають звук хропіння.

По-друге, в контейнерах, які були представлені владою Гамбурга, лише планується розміщувати українських біженців, а отже українцям не пропонували там жити.

У зв’язку з тим, що місто приймає щодня близько 100 нових біженців, у місті не вистачає житла і тому такі мобільні контейнери стануть швидким розв’язанням проблеми для людей. Про це пише видання Bild.

Хрестився в УПЦ — перехрещуйся в ПЦУ

Фейк. Ще 4 грудня 2022 року в Telegram-каналах російських пропагандистів почала з’являтися інформація: через указ в Україні нібито скасовуються всі обряди, проведені священниками УПЦ (МП). У зв’язку з цим, як повідомляли канали, потрібно буде проходити повторне хрещення в ПЦУ всім, хто до цього хрестився в УПЦ МП.

По-перше, у повідомленнях є деталь, що одразу ж викликає підозру — слово «батюшка». Адже це — неофіційне звернення до священника, широко розповсюджене серед вірян російської православної церкви. Офіційно ж священнослужитель другого ступеня священства, що здійснює богослужіння та таїнства називається священником.

Ми звернулися із запитом до пресслужби Київської Митрополії Української Православної Церкви (ПЦУ) щодо інформації на світлині, яку поширюють пропагандистські ЗМІ.

У відповідь нам повідомили, що інформація не відповідає дійсності та практики перехрещування в ПЦУ не існує.

Детальніше про цей фейк читайте у нашому матеріалі.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.