Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Україні не дістанеться більше ні копійки, у разі виграшу республіканців на виборах у США

Маніпуляція. Ряд телеграм-каналів та російських ЗМІ поширили новину про те, що у разі перемоги республіканців на проміжних виборах в Конгрес США, «Україні не дістанеться ні цента».

Публічну заяву про це зробила конгресвумен Марджорі Тейлор Грін, виступаючи перед виборцями, та опублікувавши подібний допис, на своєму Twitter-каналі

Також про зменшення або припинення допомоги Україні заявив лідер Республіканської партії у Палаті представників Кевін МакКарті.

Однак, це не зовсім правда. 

Конгрес США має двопалатну структуру: Палату представників та Сенат. Лідер республіканців у Сенаті США Мітч МакКоннелл 21 жовтня заявив, що «адміністрація Байдена та друзі України по всьому світу повинні діяти швидше та активніше, щоб отримати необхідну допомогу Україні».

«Це є основним інтересом національної безпеки Америки — дати зрозуміти, що ревізіоністські держави, такі як Росія чи Китай, не можуть просто поглинути менших сусідів. Адміністрація Байдена та наші союзники повинні зробити більше, щоб надати Україні інструменти, необхідні для перешкоджання російській агресії. Очевидно, що це має включати додаткову протиповітряну оборону, вогонь на великій відстані, а також гуманітарну та економічну підтримку, щоб допомогти цій зруйнованій війною країні витримати майбутню зиму» – зазначив сенатор.

«Республіканська більшість у Сенаті зосередить свій контроль на забезпеченні своєчасної доставки необхідної зброї та збільшення допомоги союзників Україні, відновленні та модернізації нашого військового потенціалу, протистоянні терористичним державам, таким як Іран, і зміцненні нашої оборони в Азії для стримування Китаю. агресія» – підкреслив МакКоннелл.

По-перше, заяви окремих представників Республіканської партії не означають, що подібної думки дотримуються більшість членів партії. 

По-друге, наразі наперед неможливо підтвердити чи спростувати факт того, чи отримає Республіканська партія більшість голосів в Конгресі. Однак, навіть припустивши, що це буде так, важко передбачити майбутню позицію більшості членів партії щодо питання підтримки України. 

По-третє, заяви конгресменів Марджорі Тейлор Грін та Кевіна МакКарті були зроблені в момент активної фази передвиборчої кампанії проміжних виборів до Конгресу США, що мають відбутися 8 листопада 2022 року. 

На завершення, процитуємо недавні заяви офіційних осіб США, щодо підтримки України.

«Також великою заслугою в успіхах ЗСУ є єдність та допомога партнерів України. Зокрема, щодо постачання зброї та навчання українських військових. Саме тому наша контактна група також змінюється. Головною нашою метою тут є надання довгострокової допомоги Україні. Ми будемо захищати та підтримувати українських захисників стільки, скільки потрібно», – заявив 12 жовтня міністр оборони США Ллойд Остін на брифінгу зустрічі міністрів оборони у форматі «Рамштайн».

Або ж

«Найважливіше, через що я приїхав, — сказати особисто президенту, голові Офісу та публічно всім вам, що США будуть з Україною стільки, скільки буде необхідно в цій війні. Не буде жодних коливань, червоних прапорів, поступок у нашій підтримці, поки ми йдемо вперед», — сказав радник президента США Джо Байдена Джейк Салліван в рамках візиту в Україну 4 листопада.

Володимир Зеленський серйозно хворий

Фейк. Російським інформаційним простором шириться новина про хворобу президента України. Причиною цьому є нібито дані з лікарні у Маямі, де Зеленський проходив обстеження.

Чи справді це так, читайте у розслідуванні фактчекерів Gwara Media.

Київ планує тотальну евакуацію у разі повної відмови електромережі

Маніпуляція. 5 листопада видання The New York Times опублікувало статтю із заголовком «Київ планують повністю евакуювати у разі зникнення електроенергії». В ній, поміж опису поточної ситуації в енергетичній системі України, наводилися слова голови Департаменту муніципальної безпеки КМДА Романа Ткачука про можливу евакуацію жителів Києва при повному знеструмлені столиці.

Після виходу даної статті, російські інтернет-ресурси та українська «жовта преса» масово поширюють дописи з повідомленням про тотальну евакуацію з Києва.

Однак, це груба маніпуляція!

Як зазначила Київська міська державна адміністрація (КМДА), Роман Ткачук спростував інформацію, поширену в ЗМІ, про те, що Київ нібито планує евакуювати населення.

«Система цивільного захисту має бути готова до різних варіантів, але це не означає, що ми зараз готуємося проводити евакуацію. Щоб реагувати правильно, ми мусимо мати план на всі можливі випадки»

…..

«Причин для розмов про евакуацію наразі немає. Так, ми напрацьовуємо різні плани, вчимо людей реагувати і бути готовими вже зараз. Це дуже важливий крок, щоб уникнути хаосу в процесах, які мають працювати на мінімізацію ризиків для населення. У кожному районі давно існують евакуаційні комісії на випадок абсолютно різних надзвичайних ситуацій – від повені до аварій на об’єктах критичної інфраструктури», – підкреслив Роман Ткачук.

Тож, насправді рішення про евакуацію жителів столиці наразі є лише ймовірністю та одним із можливих найменш оптимістичних сценаріїв розвитку подій, найзначніший вплив на що буде мати те, чи продовжуватимуться ракетні обстріли нашої енергетичної інфраструктури російськими військами.

Світлина графіті з Зеленським у Варшаві

Фейк. У телеграм-каналах та російських ЗМІ поширюють зображення-3D графіті із Володимиром Зеленським з підписом «У Варшаві знайшли «чорну діру» імені Зеленського». Воно нібито з’явилося на центральній вулиці столиці Польщі. 

На ньому нібито зображено те, що Зеленський «з’їдає гроші європейців».

Проте, це фотофейк!

Як зазначив Укрінформ, з посиланням на слова речника варшавської дільниці Воля, де розташовано це перехрестя, Матеуша Вітчинського, дана картинка є «підробкою невисокої якості» на основі старого фото. Насправді станом на 4 листопада, перехрестя виглядає так.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.