Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

З Бахмута заборонили евакуювати військовослужбовців

Фейк. Проросійський Telegram-канал «БелВПО» повідомив: командувач Східного угрупування військ генерал-полковник Олександр Сирський видав наказ, згідно з яким з Бахмута забороняється евакуювати легкопоранених. За словами фейкоробів, евакуюватимуть лише тяжкопоранених, всі інші нібито мають рятуватись власними силами. 

Проте це фейк.

У документі є слово «наказую», проте в шапці тексту не вказано, що це «наказ». Така помилка не відповідає правилам ділового мовлення. 

Також звертаємо увагу: згідно з українським законодавством поранення класифікуються ступенем тяжкості, а не важкості.

Припустилися помилки при складанні псевдонаказу й в інформації про командувача. Так, Олександр Сирський, чиї ініціали не скорочуються літерою «А», з 23 серпня 2020 року має звання генерал-полковника, а не генерал-лейтенанта.

Мобілізація людини похилого віку до Бахмута

Маніпуляція. Чергову вигадку про мобілізацію поширили у пропагандистському каналі «Укропский фреш». Цього разу фейкороби опублікували відео з чоловіком «дуже зрілого віку», який отримав повістку і планує відправлення на Бахмут. Відео проросійські пропагандисти назвали фазою «мобілізації» людей похилого віку.

Ми перевірили цю новину й з’ясували, що фейкороби надали неправдиву інформацію щодо відео, чим створили маніпулятивну новину.

Документ, що тримає чоловік, є карткою обстеження та медичного огляду. Про це свідчить назва та перелік лікарів на іншій стороні картки.

З даних карти ми з’ясували, що цей чоловік 1964 року народження, а отже зараз йому 58 або 59 років.

Згідно зі статтею 22 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» граничний вік проходження військової служби під час особливого періоду складає 60 років.

Україна навмисно відключила Запорізьку АЕС від живлення

Фейк. Про це з посиланням на пропагандиста Володимира Рогова пише російське джерело ТАСС. Також пропагандист додає: ситуація не пов’язана з обстрілами, тобто вимкнення є навмисним та здійсненим через бажання української сторони.

Насправді це фейк.

Енергоатом також повідомив, що о 3:53 9 березня через російські обстріли було пошкоджено лінію електропередач, що живила АЕС. Про це також повідомив й Міністр енергетики України Герман Галущенко. Тож ЗАЕС заживили від 18 дизель-генераторів, а 5-й та 6-й енергоблоки перевели у холодний стан.

Зауважимо: 9 березня вночі російські окупанти здійснили масований ракетний обстріл, про що повідомили у Генштабі ЗСУ.

Також були зафіксовані обстріли енергетичних об’єктів в Київській, Миколаївській, Харківській, Запорізькій, Одеській, Дніпропетровській та Житомирській областях. Про це теж написав Галущенко.

В Укренерго повідомили, що через ракетні удари по регіонах введено обмеження електроспоживання.

Тому жодних підстав вважати, що Україна навмисно спровокувала критичну ситуацію на Запорізькій АЕС через перехід на резервне живлення, немає. Подібні дії — частина ядерного шантажу, що є невіддільним елементом російської стратегії.

До того ж енергоживлення Запорізької АЕС близько 15-ї години відновили з української енергосистеми.

Послуга оренди житла без українців в Польщі

Фейк. В мережі поширили інформацію про те, що в польських готелях з’явилась нова послуга — поселення без Українців. За словами фейкоробів, опція має шалену популярність.

«Водночас люди погоджуються — краще дорожче, проте без ниючих жебраків “я з України”» — йдеться у дописі.

Проте це брехня.

Так, ми знайшли сайт оренди житла, про який йдеться у дописі. Це польський сайт nocleg24h.pl для бронювання номерів у готелях.

Для того, щоб створити цей фейк, пропагандисти замінили слово «Пісочниця» на «популярну» послугу — без українців.

Нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.