Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

В одеській школі на дошці оголошень висить стінгазета: дітей закликають видавати російськомовних батьків вчителям

Фейк. Інформацію поширюють російські ЗМІ, прикріплюючи таку світлину: 

Але несправжність фото видає кілька моментів:

По-перше, допущено безліч помилок. Як мінімум це видно з назви «Розпові вчительке»: в українській мові правильно було б сказати «Розкажи вчительці».

По-друге, фактчекери Gwara Media перевірили зображення через програму для перевірки зображень Forensically. Сервіс підтвердив, що фото відредаговане редактором. 

Але навіть тут є приємний бонус: нарешті російські пропагандисти вивчили, що правильно казати «В Україні». 

Харків закрили на два тижні

Фейк. Після вдалого контрнаступу ЗСУ пропагандисти намагаються залякувати людей на деокупованих територіях репресіями. Наприклад:

«Харків закрили на два тижні. На будинки та квартири мешканців, запідозрених у співпраці з росіянами, наносять букву Z. Очевидці розповідають, що людей “пачками вивозять на околиці залишених міст із пакетами на головах, тому ніхто не повертається”». 

Інформація, що Харків закритий на в’їзд та виїзд є абсолютно неправдивою. На підтвердження цього додаємо посилання на новину про те, що сьогодні Укрзалізниця запустила поїзд до деокупованої Балаклії.

А от правоохоронні органи в деокупованих містах дійсно проводять фільтраційні заходи. Людей, які співпрацювали з окупантами, дійсно можуть затримати, АЛЕ в рамках чинного українського законодавства.

ЗСУ перетнули кордон росії

Фейк. Російські пропагандисти навмисно поширюють провокаційні повідомлення про перетин кордону рф Збройними Силами України.

В деяких місцях наші військові вийшли на кордон з росією, але російські канали заявляють інше: мовляв, ЗСУ вже перетнули кордон і на цьому не збираються зупинятися. І вже ідуть на Білгородську область. 

Центр протидії дезінформації при РНБО пояснює, що ці фейки створюються для маніпулювання внутрішнім населенням росії, а також для моральної підготовки до можливої мобілізації. 

У Пентагоні підтвердили величезні втрати ЗСУ

Маніпуляція. Російські медіа поширюють дезінформацію про те, що Генштаб США начебто визнав величезні втрати Збройних Сил України. Вони посилаються на слова голови Об’єднаного комітету начальників штабів Сполучених Штатів Марка Міллі.

Російські журналісти вирвали висловлюванням генерала Марка Міллі з контексту. 

8 вересня під час брифінгу після засідання Контактної групи з питань оборони України Міллі розповів про величезну ціну, яку заплатив народ України у протистоянні російській агресії. Про втрати Збройних сил України не йшлося. 

Крім того, генерал наголосив, що внаслідок артилерійських і ракетних ударів росія вбила в Україні тисячі жителів.

Також хочемо зазначити, що головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у серпні повідомив: з початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну у боях загинуло близько 9 тисяч українських військових. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.