Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

В Україні можна продавати медичні заклади, оскільки змінено законодавство

Фейк. Про це повідомляє Антон Гура, який позиціонує себе як журналіст та знавець з теми лікувальних засобів. У своїй заяві він акцентує увагу на проєкті закону № 5397.

Законопроєкт, який згадує Антон Гура, набрав чинності 17.08.2022 року та насправді вніс певні зміни в Закон України «Про приватизацію державного й комунального майна». 

Але чинна заборона приватизації державних закладів охорони здоров’я – залишилася. Детальніше читайте у статті Gwara Media.

У США є медаль, якою був нагороджений Михайло Горбачов

Фейк. У мережі поширюють інформацію про те, що в США є медаль «За перемогу в холодній війні» і нібито нею був нагороджений Михайло Горбачов. І прикріплюють фото політика з медаллю.

По-перше, фото Михайла Горбачова з медаллю на фоні американського прапора – відредаговане. Оригінальне фото датується 2010 роком. 

По-друге, Горбачов не отримував таку медаль. У 2008 році Джордж Буш-старший нагородив Михайла Горбачова Філадельфійською медаллю свободи за визначну роль у припиненні «холодної війни». Але це не медаль «За перемогу в холодній війні». Вона навіть не є офіційною і її не можна носити на військовій формі. Ця медаль визнана на офіційному рівні лише у Техасі та Луїзіані, – пояснюють VoxCheck. 

росія не може собі дозволити програти війну з Україною

ІПСО. Таке твердження поширив полковник армії США, колишній сенатор Річард Блек. Він пояснив, що поразка росії означатиме, що «НАТО без перешкод просунеться до кордонів з рф».

Центр протидії дезінформації при РНБО спостерігає, що Р.Блек впродовж останніх трьох місяців у своїх інтерв’ю говорить про те, як «розривається його серце, коли він бачить відео, де українські сили злочинно вбивають російських хлопців».

І зазначає, що це елемент інформаційно-психологічної операції ворога, який намагається переконати Захід у марності допомоги Україні.

Зеленський був готовий втекти з України у перші дні війни

Маніпуляція. Американське видання Washington Post опублікувало статтю, де в одній з тез йшлося про те, що Володимир Зеленський розглядав можливість залишити Київ у перші дні війни та відмовитися від влади для зупинки кровопролиття.

російське медіа New Inform відреагувало на цю публікацію, спотворюючи зміст статті та виставляючи президента України боягузом, якому Захід не дав втекти.

В оригіналі статті розповідається, що саме західні лідери радили Зеленському виїхати з Києва, оскільки сподівались, що тоді війни з росією не буде. А російське медіа переклало цей абзац так, нібито Зеленський хотів «утекти», але Захід просив його хоча б створити ілюзію, що влада України залишається на місці та готова до нападу. 

Утім, це викривлена інформація. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.