Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

Відеозвернення чотирьох військових 53-ої бригади

Фейк. До нас в бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи справжнє відео і чи дійсно таке становище наразі у 53-ій бригаді. Ми з’ясували, що відео має достатньо великий розголос і у твіттері, й в телеграмі, й навіть в іноземних ЗМІ.

Надаємо посилання на відео з Twitter, аби ви могли особисто його подивитися.

На офіційній сторінці 53-ої окремої механізованої бригади імені князя Володимира Мономаха спростували правдивість цього відео.

Проте, хочемо зупинитися на важливих моментах у відео:

  1. Закриті балаклавами обличчя, аби унеможливити ідентифікацію.
  2. Накладений звук вибухів наче з комп’ютерної гри. Жоден чоловік на відео не реагує на звуки, навіть на найгучніший.
  3. У нібито військових на відео виникли проблеми із реквізитом. Зрозуміло, що форма на «армійця» завелика. Якби режисер дозволив йому опустити руки, то, ймовірно, рукава були б «по коліно». Наступна проблема реквізитора — відсутність шевронів на всіх чотирьох «військових».

Петиція про перейменування вулиці Бажанова у Києві на честь Дарії Трепової

Фейк. У бот «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити, чи дійсно створено петицію щодо перейменування вулиці Бажанова у Києві. Про цю петицію пишуть проросійські Telegram-канали та деякі російські ЗМІ.

Проте це фейк.

На сайті електронних петицій відсутній запит за номером 22/188073-еп від 3 квітня.

Ба більше, петиції з таким номером взагалі не існує.

Крім того, остання петиція від 4 квітня має порядковий номер №22/187900-еп, тобто кількість петицій ще не досягла 188073, тож до зазначеного на скриншоті номера 188073 досі не вистачає 173 порядкових номери.

Російські ракети «Кинджал» влучили в командний центр НАТО в Україні

Фейк. Російська пропаганда протягом війни активно підтримує наратив щодо розміщення баз НАТО в Україні. Ми звикли спростовувати різні прояви цього фейку, та цього разу пропагандисти не тільки спекулюють на темі присутності військ НАТО, а й пишуть про жертви у більш ніж 150 людей. За даними деяких видань, кількість жертв сягає 200. Тож ми вирішили детально проаналізувати «новину».

Отже, 30 березня прокремлівські видання написали про «тріумф» росіян (LentaMK і т.д.). Як завжди, без узгодження деталей та з одним спільним інфоприводом, а саме: удар російської гіперзвукової ракети «Кинджал» вбив десятки іноземних офіцерів в Україні.

Також новина про влучання ракети у базу НАТО активно ширилася у Twitter.

Детальне спростування цього фейку читайте у нашому розслідуванні.

Пральня у Закарпатській області знаходиться в жахливому стані

Маніпуляція. У бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно показане у відео відбувається в Україні.

На самому відео є частка з сюжету «Пральня жаху» про Хустську центральну районну лікарню ім. О.П. Віцинського. У пабліку до сюжету додали саркастичні коментарі: «Треба красти технічні надбання».

Проте, це маніпуляція. Хоч цей сюжет про пральню у хустській лікарні дійсно вийшов на каналі «Перший кабельний» у березні 2020 року, вже у червні 2020 пральня має геть інший вигляд.

Завдяки благодійникам в червні 2020 року був закінчений ремонт пральні у лікарні КНП «Хустська центральна районна лікарня ім. О.П. Віцинського» та було придбано сучасне обладнання.

березень 2020 рік
червень 2020 рік

Підсумуємо: росіяни використовують будь-яку можливість, аби представити Україну як державу «дикунів» — і саме для цього намагаються видати старі сюжети за нові.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.