Російська пропаганда протягом війни активно підтримує наратив щодо розміщення баз НАТО в Україні. Ми звикли спростовувати різні прояви цього фейку, та цього разу пропагандисти не тільки спекулюють на темі присутності військ НАТО, а й пишуть про жертви у більш ніж 150 людей. За даними деяких видань, кількість жертв сягає 200. Тож ми вирішили детально проаналізувати «новину». Що з цього вийшло, читайте у нашому розслідуванні.

Що сталося?

Почнімо з розповсюдження новини у російських та іноземних ЗМІ. Отже, 30 березня прокремлівські видання написали про «тріумф» росіян (Lenta, MK і т.д.). Як завжди, без узгодження деталей та з одним спільним інфоприводом, а саме: удар російської гіперзвукової ракети «Кинджал» вбив десятки іноземних офіцерів в Україні.

Колаж Gwara Media

Також новина про влучання ракети у базу НАТО активно ширилася у Twitter.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Здебільшого російські ЗМІ посилаються на статтю грецького видання від 12 березня Pronews «Російська гіперзвукова ракета “Кинджал” влучила на глибину 130 метрів під землею в командний центр НАТО в Україні!».

Поринемо у хронологію статті. Спочатку в тексті наводиться інформація щодо ураження «підземної бази НАТО». Що цікаво, у статті не зазначені ані дата влучання, ані місце попадання, ані перелік видань, які про це писали.

Російська гіперзвукова ракета «Кинджал» уразила спільний українсько-натовський центр управління та зв’язку, розташований на глибині 130 метрів. У підземній штаб-квартирі … проживало понад 300 осіб. Росіяни кажуть, що наразі витягли з-під уламків підземної штаб-квартири 40 загиблих, але більшість дістати неможливо.

Проте в статті наводиться цитата з промови Президента України від 9 березня 2023 року. У ній він зазначив, що цього дня ворог випустив 81 ракету:

Масований ракетний обстріл по всій країні. Київ, Кіровоградщина, Дніпровщина, Одещина, Харківщина, Запоріжжя, Львівщина (місце удару), Івано-Франківщина, Житомирщина, Вінниччина.

Насправді у повідомленні Володимира Зеленського дійсно був перелік уражених областей, проте фраза «місце удару» — відсутня.

Завдяки цьому ми з’ясували: за логікою авторів статті, підземна база НАТО розташована у Львівській області.

Також грецьке видання посилається на інтерв’ю Юрія Ігната, в якому той повідомляє, що 9 березня по Україні було випущено 6 ракет «Кинджал». Цю інформацію підтвердив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Що ж насправді? Згідно з офіційною інформацією, 9 березня 2023 року одна з російських ракет дійсно влучила у Золочівський район Львівської області. Як повідомив у ефірі телемарафону голова Золочівської міської територіальної громади Ігор Гриньків, ракета уразила два житлові будинки у селі Велика Вільшаниця. Загинули 5 людей — пересічні жителі Золочівського району.

Голова Львівської ОВА Максим Козицький у своєму Telegram-каналі повідомив: того дня інші ракети, що перебували у повітряному просторі Львівщини, збили сили ППО.

Що також цікаво, російські офіційні джерела 9 березня не повідомили про влучання у базу НАТО.

ЗС РФ вдарили «Кинджалом» по Україні за теракт у Брянській області, повідомило МО РФ, зазначивши, що «всі призначені об’єкти вражені». В МО РФ сповістили, що внаслідок удару ЗС РФ було знищено місця базування ударних безпілотних літальних апаратів України, уражено об’єкти енергетики.

Тобто до 30 березня, дати виходу статей у ЗМІ, навіть головні прокремлівські видання не писали про знищення підземної бази НАТО.

Наголошуємо: будь-якій державі було б складно приховати такі великі втрати у 300 осіб, тим паче якщо це іноземні громадяни.

Також зміст статті видання Pronews змінювався двічі, проте апдейтів, які мають бути зазначені у тексті, немає.

Завдяки зворотному пошуку нам вдалося з’ясувати: пости у Twitter із зображенням бази, що палає — це скрин з відео 2021 року.

І зображено на ньому не Україну, а населений пункт Аль-Хамран у Сирії. Пост у Facebook з цим відео має такий підпис:

Це не поле бою… а паливний ринок у селі Аль-Хамран на сході #Алеппо, перетворений силами режиму та Росією на шматок пекла для мирних жителів, єдиним гріхом яких є прагнення заробити на життя для своїх сімей.

Вкотре спростуємо тезу щодо розташування баз НАТО на території України. По-перше, згідно з 17-ю статтею Конституції України:

«На території України не допускається розташування іноземних військових баз».

Також вкотре процитуємо заяву Сергія Лещенка, радника керівника Офісу Президента:

«Їх [бази НАТО – ред.] неможливо було відкрити, тому що бази НАТО відкриваються лише на території держав-членів Альянсу, а Україна не має навіть статусу кандидата у НАТО».

Висновки

Вкотре звертаємо увагу: створюючи фейки про НАТО, російська пропаганда не переймається щодо створення доказової бази. Через постійну підтримку інформаційного шуму про НАТО російське суспільство вже звикло до цієї новини. Проте таке «досягнення» як влучання в «підземну базу НАТО» викликало неабияку цікавість до теми — це можна простежити за допомогою Google Trends.

Новина не має доказової бази, а наратив існування баз НАТО в Україні спростований неодноразово не тільки нами, але й іншими українськими та іноземними ЗМІ.

Закликаємо довіряти лише перевіреній інформації! Якщо ж маєте сумніви — надсилайте новини на перевірку до нас у @perevir_bot.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Історія була створена в рамках проєкту «Локальні історії громад. Трансформація та стійкість: Харків» за підтримки Європейського фонду за демократію. Зміст публікації не виражає думку EED і є рішенням виключно його авторів, редакції Gwara Media.