Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Листи-прохання про допомогу – зробити максимальний репост

Фейк. У бот «Перевірка» надійшло оголошення з групи «Християнський Вісник. Запитайте у священика». В ньому йшлося про чоловіка, особа якого не розголошується, який начебто записався в тероборону міста Васильків та підступно в спину розстріляв 14 бійців ЗСУ. У дописі також додається фото чоловіка. У дописі просять зробити максимальний репост, щоб допомогти знайти «вбивцю».

Фактчекери Gwara Media перевірили інформацію: завдяки зворотному пошуку дізнались, що пост активно поширювали у березні у соцмережах та російські ЗМІ. Однак ці новини не відповідають дійсності. У жодному з офіційних джерел немає відповідного заклика про допомогу в пошуках диверсанта та/ або групи диверсантів.Такі заяви поширюють з метою нагнітання паніки.

росія добровільно виводить свої війська з українських територій

Фейк. Після того, як ЗСУ пішли у контрнаступ, у бот «Перевірка» стало надходити багато повідомлень про росія офіційно відводить свої війська з територій України.

Потрібно дивитись правді в очі. Насправді українські військові успішно відбивають наші території. Але також зазнають важких втрат. Це потрібно розуміти, що росія не робить жести доброї волі. Внаслідок успішного звільнення понад 30 населених пунктів Харківщини, російські військові навмисно влучили в критичну інфраструктуру, це призвело до загибелі мирного населення, а також знеструмлення кількох обласних центрів. 

В Австрії почали знімати санкції з рф

Фейк. Таку інформацію поширюють російські ЗМІ з покликанням на міністра закордонних справ Австрії Александера Шалленберга.

Однак, ця інформація не відповідає дійсності. Команда Gwara Media знайшла матеріал, на який покликають пропагандисти. Це інтерв’ю міністра МЗС виданню «Wiener Zeitung», в якому немає жодного слова про зняття санкцій з рф. Насправді у Шалленберг говорить, що бачить як санкції впливають на росію і що нараз зарано говорити про їх послаблення.  

Україна обстрілює власну енергосистему

Фейк. Російські пропагандисти продовжують просувати тезу, що українські військові умисно б’ють по енергетичній інфраструктурі України. Начебто це наказ Залужного, щоб виставити рф агресором. Про це повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО: «Абсурдність тверджень не потребує спростувань, оскільки, понісши суттєві іміджеві втрати на Харківщині, кремль вчергове вдався до терору цивільного населення».

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.