Фактчекери з Gwara Media дослідили оголошення з проханням про максимальний репост.

Що сталося?

В @perevir_bot часто надходять запити з перевіркою прохань про допомогу чи закликів до репосту таких прохань. Одне з подібних оголошень ми розглянемо в деталях. Адже наразі українці об’єдналися проти спільного ворога, і дуже згуртовано не тільки донатять та допомагають ЗСУ, а й репостять подібні тексти.

Отже, до нас у бот надійшло оголошення з групи «Християнський Вісник. Запитайте у священика». Станом на 7 вересня цей пост від 5 вересня 2022 року вже мав 7 100 репостів.

В ньому йшлося про чоловіка, особа якого не розголошується, проте відомо, що він «ворог серед нас». Цей чоловік зі світлини нібито записався в тероборону міста Васильків та підступно в спину розстріляв 14 бійців ЗСУ. Трьох всередині школі та 11 біля школи. Уточнюється, що біля цієї школи знаходиться блокпост. Також, судячи з оголошення, цей чоловік діяв разом із трьома спільниками. Як джерело інформації вказана тероборона Василькова (Київська область). Повідомляється, що це сталося о 10-й годині, проте дата не вказується.

Аналіз

Завдяки зворотному пошуку ми дізнались, що цей пост активно поширювався на початку березня як у фейсбуці, так і в твіттері.

Також цю новину запостила низка ЗМІ. Інформація в них збігається із текстом оголошення: 14 вбито, тероборонівці влаштували стрільбу.

В проросійських тг-канал вже зустрічаємо цю новину з подачею в рамках наративу «Україна — країна хаосу та радикалів». Згідно з нашим дослідженням, цей наратив входить до трьох найбільш розповсюджених наративів російської пропаганди.

Про що ж пишуть в українському інфопросторі?

У ніч з 1 на 2 березня 2022 року в бою з російською диверсійною групою в місті Васильків Київської області загинули бійці Рівненської добровольчої групи Ярослав Гранітний, Степан Ковалюк і художник, заслужений діяч України Сергій Пущенко. Ціллю ДРГ був шкільний підвал, у якому знаходилися мирні цивільні, діти та літні люди. Бандити не підозрювали, що крім охоронця школи, там знаходяться ще й наші бійці та четверо чоловіків з тероборони Василькова.

Вони прийняли бій і ціною власного життя врятували людей, що знаходилися в бомбосховищі.

Про це повідомив Роман Коваль (лікар-травматолог, керівник Рівненського обласного осередку «Об’єднання Добровольців») у своєму фейсбуці.

Те, що тіла загиблих привезуть у Рівне, а поховання відбудеться 4 березня, на своїй сторінці у фейсбук написала Вікторія Мамотюк. Вона на той момент працювала керівником проєкту в РівнеОнлайн.

Також про смерть Сергія Пущенка в бою проти ДРГ окупантів у місті Василькові 3 березня на своїй фейсбук-сторінці написав голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Тобто, уже маємо історію про захист людей, що переховувалися в підвалі школи, а не про безконтрольну стрілянину в лавах тероборони.

Також у пості Романа Коваля йдеться про трьох людей із добровольчої групи та про четверо людей із тероборони Василькова. А це загалом семеро людей, а не 14, як вказано в оголошенні.

Тим більше, що четверо людей із тероборони Василькова залишилися живі. Про це розповів побратим Сергія Пущенка з позивним «Фартовий».

«У Васильків відправили групу в складі чотирьох осіб. У місті була ворожа диверсійно-розвідувальна група. Росіяни були в будинку військової адміністрації. Десь о 22 з ними зав’язався бій. Дуже важкий і довгий. Це була тяжка ніч. Нам потрібно було зайняти свої позиції. Сергій залишився в коридорі, дав нам змогу й час зайняти ці позиції. На жаль, ворожа куля поцілила в нього. Своїм життям він дозволив нам зайняти позиції, врятував мене й бійців тероборони, які там були. Ми зайняли позиції, щоби захистити близько 300 цивільних осіб, які були в укритті адмінбудівлі. Російська ДРГ мала багато гранат. Ми ліквідували групу. Якою була їхня мета? Можливо, підірвати будівлю й потім вину перекинути на українських воїнів, а, може, узяти в полон людей і маніпулювати владою Василькова», — повідомив він.

Отже, «Фартовий» та інші четверо тероборонців залишилися живими. Тобто кількість загиблих зменшуємо до трьох офіційних.

Також у повідомленні від 3 березня на офіційній фб-сторінці міської голови Василькова Наталія Баласинович є уточнення щодо подій у третій школі:

«Зараз із цим усім розбирається військова прокуратура, але всі наслідки ліквідовані, усі затримані. Абсолютно перевірено все приміщення школи на вибухівки по периметру, тому ситуація спокійна… Усіх суперблогерів васильківських прошу не роздувати такі трагедії у ваших постах. Не хайпуйте на цьому!»

Висновок

Доєднаємося до заклику Наталії Баласинович: поширення таких оголошень замість допомоги ЗСУ має повністю протилежний ефект.

По-перше, поширюючи пост із неправдивими даними ви граєте на руку тому, хто його створив. Нескладно пересвідчитися, що це не була тероборона Василькова, яка, до речі, має свою офіційну фб-сторінку. Також у жодному з офіційних джерел немає відповідного заклика про допомогу в пошуках диверсанта та/ або групи диверсантів.

По-друге, завдяки інформації з цього оголошення в суспільстві ширяться панічні настрої, адже уявити, що схожий диверсант може доєднатися до тероборони у будь-якому місті країни й підступно розстріляти в спину 14 людей, зовсім нескладно.

По-третє, такі дані використовує у своїй пропаганді ворог і, маючи таке охоплення (12 000 репостів станом на 10 вересня), може використати ці дані як свідчення правдивості своїх наративів.

Отже, маємо оголошення від 5 вересня, що викривлено розповідає про події 2 березня та не тільки дискредитує окремі війська в складі Збройних Сил України, а й, як видно з російських пабліків, є підставою для зневажливого відношення до чинної влади та всього українського народу.

Ми просимо вас обережно ставитися до матеріалів, які поширюєте в соцмережах. Обов’язково перевіряти джерело інформації, актуальність, звертати увагу на такі моменти як 10-та година без вказівки дати. Якщо у вас з’явилися сумніви щодо змісту такого оголошення — краще не робіть репост, а перерахуйте гроші на ЗСУ, у такий спосіб ви точно допоможете своїй країні.


Над матеріалом працювала: Юліана Топольник