Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

16.06.2023

Генеральний секретар ООН на фоні Каховського водосховища на обкладинці TIME

Фейк. 7 червня 2023 року у твіттері користувач з нікнеймом @LGeizha поширив публікацію з нібито обкладинкою нового випуску журналу Time, де генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш стоїть по коліна у воді на фоні Каховської ГЕС.

Насправді це черговий фейк.

Обкладинка з майже такою ж фотографією і дописом дійсно була у випуску TIME за 13 червня 2019 року, але її присвятили проблемі зміни клімату, від якого страждають країни Океанії (острови в частині Тихого океану).

Оригінал (зліва) та підробка (справа) містять низку відмінностей:

1) На фоні, як можна зрозуміти, немає Каховської ГЕС.

2) Дата випуску оригіналу, що вказана на обкладинці журналі, — 24 червня 2019 року. На підробці дата інша — 6 червня 2023.

3) На підробці в нижньому лівому кутку видалена примітка, в якій йшлося про країни-острови в Тихому океані.

4) Також містить сліди редагування ім’я автора, де літеру «О» замінили на «А».

15.06.2023

Відео з людськими черепами, що знайшли на березі Каховського водосховища

Фейк. Мережею ширяться відео про людські останки, що нібито знаходять на місцях, де «відійшло» Каховське водосховище. Здебільшого ці відео поганої якості: невідомі ні локація, ні дата, ні автори ролика. Проте найбільшого розповсюдження (та найбільшу кількість запитів у бот «Перевірка») набуло відео черепа у шоломі.

«Повінь Дніпра змила німецькі військові могили часів Великої Вітчизняної війни», — йдеться у дописі до відео.

Насправді це фейк.

Проте рівень його складності більший, ніж зазвичай, тож детальний розбір фейку читайте на сайті.

13.06.2023

Нагородження військовослужбовиць орденом «Берегиня України» підриває довіру військовослужбовців 14 ОМБР імені князя Романа Великого до командира бригади

Маніпуляція. Автори каналу «Укропський фреш» прокоментували нагородження трьох військовослужбовиць 14 ОМБР імені князя Романа Великого орденом «Берегиня України»: «Можливо, це і було приємно жінкам, але на бойовий дух бійців впливає негативно, підриваючи й без того низьку довіру до комбрига».

Насправді перед нами маніпуляція.

По-перше, орден «Берегиня України» — народна відзнака, якою нагороджують жінок за особистий внесок у розвиток країни та вірність нації. Отже, нагородження чоловіків цим орденом не передбачене.

По-друге, військовослужбовці 14 ОМБР імені князя Романа Великого отримують нагороди, як і будь-які інші військовослужбовці України. Про їхні нагородження можна дізнатися на сторінці бригади у Facebook.

12.06.2023

Поліцейські машини з України вже патрулюють вулиці Варшави

Фейк. 30 травня користувач твіттеру Polscy Zjadacze Chleba оприлюднив світлину української поліцейської автівки з наступним дописом:

«Розбудовується держава Укрополь. Тепер польської поліції не буде, буде тільки українська».

Проте, це фейк.

Наратив, нібито Польща хоче привласнити українські території, тривалий час шириться медіапростором, але зі зворотним явищем фактчекери Ґвара Медіа зіткнулися вперше. Отож, команда розібрала наратив про розбудову держави «Укрополь», одним із доказів якої мала б бути поява українських поліцейських патрульних автівок на вулицях Варшави. Детальніше читайте у нашому розборі на сайті.

12.06.2023

Прокуратура України відкрила кримінальну справу за фактом відпочинку дітей в оздоровчих таборах Білорусі

Маніпуляція. 24 травня в російських джерелах з’явилася публікація з посиланням на британське агентство новин Reuters, нібито прокуратура України відкрила кримінальне провадження за фактом відпочинку дітей в оздоровчих таборах Білорусі. Найперша публікація, що нам вдалося знайти, з’явилася в Telegram-каналі «Sputnik Ближнее зарубежье» 24-го травня о 8:55.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Надалі при поширенні цієї новини Reuters більше не згадується.

Насправді це маніпуляція.

Стаття Reuters, що була опублікована 23 Травня о 22:03, має заголовок «Україна розслідує роль Білорусі в передачі дітей — прокурор».

Автори статті посилаються на очільника Офісу Генерального Прокурора Андрія Костіна.

«Наразі у вказаному кримінальному провадженні досліджуються факт та обставини вивезення українських дітей з тимчасово окупованих територій України до так званих “оздоровчих таборів” на території Білорусі», — йдеться у статті.

Як йдеться у статті, «ця заява зроблена після повідомлення білоруської опозиції про те, що 2150 українських дітей, зокрема дітей-сиріт віком від 6 до 15 років, були вивезені до так званих оздоровчих таборів і санаторіїв на території Білорусі».

Зазначимо, що раніше білоруська опозиція дійсно повідомляла про причетність режиму самопроголошеного президента Олександра Лукашенка до переміщення українських дітей з тимчасово окупованих територій в Білорусь.

Про це 11 травня 2023 року розповів очільник Національного антикризового уряду Білорусі Павєл Латушко в інтервʼю британському мовнику «Times Radio». Йшлося про 2 600 дітей, депортованих до Білорусі з минулого року. Опозиція зібрала докази про місця перебування українських дітей: два — у Мінській області та одне — в Гомельській. 

До цього, ще 3 травня, Верховна Рада України у зверненні до парламентів та урядів іноземних держав щодо засудження депортації українських дітей повідомила, що понад 1000 українських дітей перебувають на території Республіки Білорусь у «межах рішень самопроголошеного президента Республіки Білорусь, а також окремих рішень союзної держави».

30 березня уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук повідомляла, що станом на кінець березня українській владі відомо про понад 19,5 тисяч дітей, вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

Тож зауважимо, що кримінальне провадження дійсно розпочали, але не щодо відпочинку дітей, а за фактом примусової депортації понад 19 тисяч дітей з окупованих Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської та Харківської областей, зокрема до Білорусі.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!