Наратив про те, нібито Польща хоче привласнити українські території, тривалий час шириться медіапрстором. А от з його дзеркальним відображенням фактчекери Ґвара Медіа зіткнулися вперше.

Отож, команда розібрала наратив про розбудову держави «Укрополь», одним із доказів якої мала би бути поява українських поліцейських патрульних автівок на вулицях Варшави.

Що сталося?

30 травня користувача Twitter Polscy Zjadacze Chleba оприлюднив світлину української поліцейської автівки з наступним дописом:

«Розбудовується держава Укрополь. Тепер польської поліції не буде, буде тільки українська».

Аналіз

Ford Mondeo CHIA 2.2 TurboDiesel

Почнемо з доказовї бази «Укрополя» – автівки. За допомогою польского сервісу https://tablica-rejestracyjna.pl ми знайшли номерний знак WK 49859, зареєстрований у Мазовецькому воєводстві. Перше згадування цієї автівки на сайті з’явилося ще у 2017 році.

Тобто у 2017-му автівка вже була офіційно зареєстрована на території Польщі. У 2018 році користувачі ресурсу виклали світлину цього авто, де добре видно, що на капоті відсутні будь-які наліпки.

У 2019-му автівка має вже новий тюнінг, про що свідчать нові світлини.

На додачу, нам вдалося знайти цю автівку на російському ресурсі Drive2.ru, де водієм вказаний не житель Польщі, а 34-річний Олександр Ступаченко, що ідентифікує себе як росіянина. Чоловік вказує тимчасово окупований РФ Луганськ як рідне місто.

В описі до автівки також йдеться про те, що вона придбана у 2017 році — це співпадає з роком першої появи на польскому сайті.

На ресурсі можна побачити й більш ранні модифікації тюнінгу: з 2017 року на задньому лівому крилі власник підкреслює, що він з Луганська.

На фото від 26.01 2020 року капот FORD Mondeo знов «чистий» і не має наліпки «ПОЛІЦІЯ».

Чому після 2020 року Олександр Ступченко, що ідентифікує себе як мешканця РФ та спілкується в соцмережах російською мовою, додав на машину наліпку «ПОЛІЦІЯ», — невідомо.

Варто також додати: Ford Mondeo 2005 року зовсім не схожий на поліцейські авто, що використовують в Україні сьогодні. На світлині він має цивільні польські номери та не має маячків, тобто в принципі не належить до відомчого транспорту.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

«Укрополь»

Насправді, тема «Укрополя» не з’явилася із першим дописом про українську поліцейську автівку у Варшаві. Це — старий прокремлівський наратив, що отримав нове життя 11 травня. Тоді в мережі Facebook опублікували допис: до відео, де фігурує Якуб Кумох, колишній радника Президента Анджея Дуди, додано напис «Укрополь стає фактом».

Ролин, використаний у дописі, є частиною доповіді, опублікованої 4 травня 2023 року на YouTube-каналі Układ otwarty – Igor Janke (час запису 15:25), з конференції «Польсько-український тандем». Захід, організований Центром  Міерошевського та Українською радою зовнішньої політики PRISM, відбувся 6 березня 2023 року в Києві.

Якуб Кумох виступив на конференції як «колишній керівник Управління міжнародної політики в Канцелярії Президента Республіки Польща (2021-2023)».

Як стверджують фактчекери проєкту Demagog, в оригінальному записі немає жодного слова про об’єднання України та Польщі, натомість Кумох говорить про блок двох країн. Тобто йдеться про співпрацю та жодним словом не згадується утворення «Укрополя».

У ролику Якуб Кумох говорить про необхідність активізації військової, економічної та наукової співпраці між Польщею та Україною, аби спільно протистояти імперським бажанням Росії.

Не дивлячись на поверхневість такої маніпуляції, саме після цього допису наратив про «Укрополь» став частіше з’являтися в соцмережах.

Висновки

Створення так званого Укрополя – це популярна конспірологічна теорія, згідно з нею поляки незабаром віддадуть владу в Польщі українцям. Тобто маємо дзеркальну протилежність наративу, що російська пропаганда поширює в Україні, а саме: Польща нібито планує забрати собі частину українських міст.

У деяких варіантах конспірологічної теорії, поглинанню Україною Польщі має передувати об’єднання країн, внаслідок чого поляки стануть громадянами другого сорту. Теорія є одним з елементів антиукраїнської пропаганди, її мета — викликати страх у громадян Польщі перед підтримкою українців та України.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Над матеріалом працювали: Данило Чумакевич, Юліана Топольник

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!