Президент України Володимир Зеленський не розраховується з країнами Заходу музейними експонатами. Цей фейк запустили проросійські медіа і телеграм-канали. Серед них: lugansk1.info, “Днепропетровская народная республика”, be.golospravdy.eu, “Открытая Украина” та інші.

Суть справи

Передумовою для поширення фейку стало фото, на якому працівники музею виносять картину з приміщення. російські пропагандисти підхопили фотографію і почали публікувати новини про те, що таким чином президент Зеленський розраховується із Заходом за надану зброю — віддаючи їм натомість музейні експонати. Пропагандисти стверджують, що  картини вивозять під “прикриттям евакуації”. Начебто значна частина експонатів з Харкова, Миколаєва та Дніпропетровська, який вже давно перейменований в Дніпро, була “підготовлена до евакуації ще до 24 лютого”.

Всі ці медіа публікують однаковий текст і лише одне фото. І додають, що експонати начебто вивезли до Данії в музей Осгор.

“Днями ж виявилося, що значна частина фондів Харківського історичного та художнього музеїв, а також музеїв Дніпропетровська, Миколаєва та навіть Львова перебувають у Данії в музеї Осгор! Більше того, вони вже частково виставлені для публіки”, — пишуть пропагандисти.

“Тільки в Данії осіли далеко не всі історичні цінності — значна частина вже розійшлася приватними колекціями та іншими музеями західних країн, які охоче за пару старих танків забрали собі історичні реліквії”, — додають вони.

Ця інформація не відповідає дійсності. Фото, яке публікують пропагандисти, зроблене фотографом Bernat Armangue в Національному музею імені Андрея Шептицького у Львові .

Ще на початку війни різні експонати почали вивозити в більш безпечні місця, аби росіяни повністю не знищили культурні пам‘ятки. Так, наприклад, як це сталося з музеєм Григорія Сковороди на Харківщині на початку травня. Або ж із Харківським художнім музеєм, про який Gwara Media знімала репортаж у березні.

Станом на 10 червня Міністерство культури та інформаційної політики зафіксувало 388 епізодів воєнних злочинів росіян проти культурної спадщини. 

“Те, з якою ненавистю росіяни нищать все українське, говорить тільки про їхню агонію. Сумнівів немає — маємо справу з ордою. Та окупанти не тільки не можуть знищити нашу ідентичність, а й, навпаки, тільки згуртували українців. Сьогодні українська нація здобула нову суперсилу. Ми маємо своїх Героїв, звитяжно боремось і захищаємо своє. Ми стали сильнішими, а перемога дасть нам можливість все відбудувати”, — заявив Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики.  

Висновок

Отож, Зеленський в жодному разі не розраховується за зброю експонатами з українських музеїв та галерей. Це черговий фейк, який росія запустила, аби дискредитувати Зеленського в очах українців і не тільки. Цього разу пропагандисти навіть використали справжнє фото, а не зробили його у фоторедакторі. Але вони не вказали, що на цьому ж фото українські музейники рятують експонати від росіян, а не надсилають їх Заходу.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.