«Рятуємо, як можемо»: як виглядає художній музей у Харкові, що постраждав від російських окупантів

Софія Цвєткова - 19 Березня 2022 | 22:07
kharkiv museum

Незадовго до вторгнення рф увага харків’ян була прикута до Харківського художнього музею через історію з реставрацією балкону, що тягнулась до початку 2022 року. Наприкінці лютого будівля знову виглядала цілою та охайною, поки до України з війною не прийшли російські окупанти.

kharkiv museum
Вид з розбитого вікна музею
kharkiv museum
Зала музею
kharkiv museum
Зала музею

Тепер всередині художнього музею на підлозі лежить скло, в залах потрощені вікна. Біля одного з таких стоїть бюст Шевченка – він вцілів, як і інші експонати. Від бомбардувань сховали картини Айвазовського, Рєпіна, зокрема знамениту картину «Запорожці пишуть листа турецькому султану», але що буде з ними далі?

kharkiv museum
«Запорожці пишуть листа турецькому султану» після вибухів

Фонди Харківського художнього музею нараховують близько 25 тис. експонатів західноєвропейського, українського, російського живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового (зокрема східного) мистецтва XV–XXI сторіч.

Gwara Media відвідали музей 8 березня. На роботу прийшли працівники – частина з них перетягувала картини в кімнати без вікон. Інші – забивали вікна музею фанерою.

kharkiv museum
Порожні стіни музею
kharkiv museum
Сергій Прокопенко в музеї
kharkiv museum
Зала музею

«Будівля постраждала від вибухів, які відбулися декілька днів тому. Вибуховою хвилею були потрощені всі вікна. Звісно, постраждали роботи, тому що було порушено температурний режим», – каже завідувачка відділу зарубіжного мистецтва Марина Філатова.

kharkiv museum
Виявляється, мистецтво не «поза політикою»…
kharkiv museum
Фрагменти стін

Марина живе неподалік від музею, який, до речі, є пам’яткою архітектури місцевого значення. Понад 100 років тому музей звели за проектом архітектора Олексія Бекетова.

«Так, як рятувальники зараз рятують життя людей, ми рятуємо наші картини», – говорить працівниця музею Філатова.

kharkiv museum
Рама чекає на повернення своєї картини
kharkiv museum
Тут був музейний експонат

Крім вікон, в музеї зачепило стіни. Сильно пошкодило кабінет директорки музею Валентини Мизгіної. Але вона каже, що очікувала побачити страшнішу картину.

kharkiv museum
Зала музею
kharkiv museum
Музей зсередини

«В нас відбулось те, що відбувається майже по всій країні. Річ у тім, що для живопису дуже важливий температурний режим. Це те, чого ми зараз не можемо дотримуватись. Всі експозиційні твори ми перенесли в більш безпечне приміщення. Будемо сподіватись, що вони там збережуться», – говорить директорка музею.

kharkiv museum
Сергій Прокопенко в музеї

Мизгіна дякує волонтерам, які привезли до музею захисну плівку. Каже, що в них був деякий запас, але його замало для тієї кількості вікон, які зруйновані внаслідок обстрілів російськими окупантами.

«Наша унікальна колекція постраждала ще за часів Другої Світової війни. А як вона постраждає за час цієї війни..»

kharkiv museum
Сподіваємося, цього разу втрачених картин буде нуль

Поки працівники не дісталися музею, картини перебували на протязі, що є небезпечним для живопису. Працівники також наголошують на вібраціях, які відчули стіни музею. Кажуть, що частину картин в музеї не знімали зі стін навіть під час реставрації, тож що буде з ними потім – мистецтвознавці не розуміють.

«З картинами треба працювати в білих рукавичках. Я зараз стою в білих рукавичках лише тому, що працюю зі склом. Тому що вже ніхто не зважає уваги – який буде наслідок цього, лише час покаже», – говорить Олег Філатов, який допомагав прибирати скло і перетягувати експонати.

kharkiv museum
Зала музею

«Ось так у нас зберігається європейське мистецтво. Це мистецтво світового рівня Альфреда Дюрера. В нашому музеї одна з найцінніших колекцій цього митця. Ми намагаємось їх сховати зараз. Накриваємо, перекриваємо картоном», – додає працівниця музею Марина Філатова.

kharkiv museum
Зала музею

Серед експонатів музею також є картини російських художників. Як виявилось, за іронією долі, їх теж треба рятувати від рук російських окупантів.

kharkiv museum
Центр Харкова

Фото: Діана Руда

Цю історію опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.